Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poučení z rekordně drahých nemovitostí v Německu

Evropa

  11:50

Názor expertů: Kupujte, výnosy však nečekejte. Jde už jen o to chránit kapitál před možnými ztrátami.

V očekávání hluboké krize rostou v Německu razantně ceny nemovitostí. Postiženo je dokonce i hlavní město Spolkové republiky Berlín, jež ještě donedávna platilo za metropoli chudých. Za poslední čtyři roky tam ceny za nové byty stouply o 26 procent. Zaplatit za metr čtvereční 7500 eur a výš je tam už dnes odhodlaný kde kdo.

Ještě horší je situace v Mnichově a Hamburku. Makléři si stěžují, že nemají co prodávat a hledající házejí zoufalá psaníčka do schránek hezkých domů – co kdyby. Z obchodu s realitami se stal hotový boom. Úspěšní manažeři, podnikatelé i běžní zaměstnanci doufají, že si společně s novým bytem kupují i kousek bezpečí, že kámen a malta odolá každé krizi a a inflaci. Na ryzí investiční příležitost v nemovitostech dnes už ale nikdo nevěří. Kupcům jde především o jedno: svůj kapitál chtějí chránit před možnými ztrátami. 

Cena nových bytů stoupla v průměru o osmnáct procent, u domů o devět, a podle analýzy německé makléřské společnosti Aengevelt poroste dál. Ceny explodují zejména ve velkých městech. Rekordní skok zaznamenal Frankfurt nad Mohanem, kde se byty prodražily o 23 procent. V Mnichově průměr vzrostl o 22 procent a v Hamburku o 18. Rekord za metr čtvereční nedávno padl právě v hlavním městě Bavorska, kde podnikatel za byt v populární čtvrti Glockenbach zaplatil 20 tisíc euro za metr čtvereční.

Jen v roce 2010 lidé za obytné prostory v Mnichově zaplatili 3,4 miliardy eur, tedy o patnáct procent víc než v roce 2009. V Berlíně meziroční nárůst činil dokonce 43 procent a celková suma 2,3 miliardy eur.

Bezpečí v nemovitostech shledávají i experti. „Zejména, kdyby se krize Evropské unie měla ještě zhoršit, mohou nemovitosti poskytnout jistotu,“ řekl německému týdeníku Focus profesor ekonomie na kolínské univerzitě Michael Voigtländer. Investorům radí kupovat v hospodářsky silných městech - a to co nejrychleji. S jeho názorem souhlasí manažer největšího internetového makléře Immobilienscout24 Michael Kiefer. Dle něj se lidé nemusí bát, že by kvůli dnešním vysokým cenám v budoucnosti prodělali, leda že by investovali do nemovitosti se špatnou polohou. Zároveň však prý nesmějí doufat ve vysoké výnosy. Jistota je v dnešní době drahá.

Stejný trend lze podle aktuální analýzy koncernu Knight Frank sledovat i ve Švýcarsku, kde ceny žene nahoru i skutečnost, že by již v roce 2020 měla být víc než jedna čtvrtina tamní populace složena z milionářů.

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...