Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Povede české zbrojaře poslanec Vidím?

  21:57

Dle informací ČESKÉ POZICE si Jan Vidím z ODS testoval podporu pro volbu prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, repro foto archiv Jan VidímČeská pozice

Ve zbrojařských kuloárech se intenzivně řeší, kdo bude příští čtvrtek zvolen prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Od tří na sobě nezávislých zdrojů se ČESKÁ POZICE dozvěděla, že o funkci má zájem Jan Vidím, poslanec ODS a předseda sněmovního výboru pro obranu.

V současnosti je znám pouze jediný oficiální kandidát, současný prezident AOBP Jiří Hynek. Další nominace však mohou zaznít přímo na zasedání valné hromady asociace, na níž se bude nový šéf volit.

Pokud by se prezidentem stal skutečně Vidím, jednalo by se o zcela mimořádnou situaci, neboť za dobu existence asociace v jejím čele žádný aktivní poslanec nebyl. Zřejmě by se musel změnit i statut organizace. Z jejího webu se totiž dočteme, že jde o „nevládní, nezávislou, nepolitickou, neziskovou a neobchodní organizaci“.

Sázka na politickou pozici?

Poslanec Vidím na telefonáty ČESKÉ POZICE nereagoval. V textové zprávě na náš dotaz, jež se týkal jeho možného rozhodnutí v příštím týdnu, uvedl: „Jsem na služební cestě mimo republiku. Úvahy o mém možném angažmá v AOBP jsou předčasné.“

Z důvěryhodného zdroje jsme se však dozvěděli, že Vidím možnost kandidatury už sondoval. Stalo se na zbrojařském veletrhu IDET, který se uskutečnil předminulý týden v Brně. „Lobboval tam za něj Vašek Irovský,“ potvrdil ČESKÉ POZICI český zbrojař, který si nepřál být jmenován. Zeptali jsme se na to přímo Irovského, ředitele Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany, jenž spadá pod státní podnik Vojenský technický ústav. „Nechci rozvíjet žádné spekulace. Co je mi známo, zatím jediným kandidátem je dosavadní prezident AOBP,“ napsal ČESKÉ POZICI Irovský, který se loni v prosinci zúčastnil jedné zajímavé schůzky.  Jen pár dní před nástupem Karolíny Peake (LIDEM) do funkce ministryně obrany se s vicepremiérkou setkal. Dle našich informací se údajně řešilo jeho možné angažmá na postu generálního sekretáře resortu obrany. Irovský však uvedl, že s předsedkyní legislativní rady vlády Peake projednával otázku statutu státního podniku.

Jako předseda sněmovního výboru za nejsilnější vládní stranu může mít Vidím například vliv na rozpočtovou kapitolu ministerstva obrany

Z rozhovorů s několika lidmi, kteří se točí okolo armádních zakázek i zbrojařské asociace, vyplynulo, že Vidím může sázet na svou politickou pozici. Jako předseda sněmovního výboru za nejsilnější vládní stranu může mít například vliv na sestavování státního rozpočtu a především na kapitolu ministerstva obrany. Pokud by se mu například podařilo prosadit navýšení armádního rozpočtu pro příští rok, dost pravděpodobně by narostl i objem prostředků pro nákup vojenské techniky. Potěšil by tím zbrojařské ponikatele i představitele státních podniků, včetně Irovského, kteří jsou na zakázkách resortu obrany zčásti závislí.

Zbrojařský duel?

Vidímovy šance usednout do křesla prezidenta AOBP snižuje fakt, že proti němu stojí právě Hynek, který si v posledním volebním období, jež je dvouleté, vydobyl pověst člověka, který se nebojí otevřených střetů s ministerstvem obrany. Hynek například hájil princip, aby co nejvíce armádních zakázek končilo u českých firem. Postavil se tak proti vůli úředníků resortu obrany, kteří chtěli k vojenským nákupům využívat speciální agenturu Severoatlantické aliance NSPA. Právě tím u mnoha členů asociace zabodoval. Ve zbrojařských kuloárech zaznívá, že ho zřejmě podpoří i nejznámější česká zbrojařská firma Omnipol.

Ani Vidím, který se v minulosti netajil ambicí vzít po Karolíně Peake post ministra obrany, samozřejmě není ve zbrojařských kruzích osobou neznámou. Kromě funkce ve sněmovně se může pochlubit důležitými kontakty. Začínal u něj coby poslanecký asistent pozdější ministr obrany Martin Barták. Na přelomu let 2006 a 2007 strávil Vidím s Bartákem dovolenou na ostrově Mauricius, a to ve společnosti zbrojaře Michala Smrže ze společnosti MPI Group, jež pro ministerstvo obrany realizovala miliardové zakázky. Připomeňme, že Barták se Smržem čelí obžalobě v kauze armádních tatrovek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!