Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

PPF na nákupech: Po aukci kmitočtů si zřejmě pořídí operátora O2

  22:11

Transakce finančního impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera za desítky miliard korun by mohla být dohodnuta na začátku příštího roku.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Kdyby byl Petr Kellner aktivní na síti Twitter stejně jako jeho miliardářský kolega Andrej Babiš, zřejmě by jeho maximálně 140znakový příspěvek zněl: Něco asi koupím, počkejte si na konec aukce kmitočtů.

V tomto případě to „něco“ je česká divize španělského telekomunikačního gigantu Telefónica. Spekulace o prodeji včera znovu rozvířila agentura Bloomberg, když napsala, že je na prodej 69procentní podíl, který Španělé drží. Přípravou dle zdrojů agentury byly pověřeny banky Goldman Sachs a Société Générale.

Podíl v českém operátorovi O2 měl ještě včera hodnotu 3,6 miliardy dolarů (zhruba 75 miliard korun). Po zprávě o jeho prodeji vyšplhaly akcie na pražské burze bezmála o sedm procent.

Tři důvody

Nejžhavějším kandidátem na odkup O2 je právě nejbohatší Čech Petr Kellner a jeho finanční impérium PPF. Proč? Hned z několika důvodů.

O této transakci obě strany podle informací ČESKÉ POZICE vyjednávají minimálně již od loňského podzimu. A že tvrdému obchodníkovi Kellnerovi o rázný vstup na telekomunikační trh jde, dokazuje fakt, že zdroje z PPF potvrzují, že do Španělska letěl vyjednávat i on osobně. Telefónica dnes jednání o prodeji české divize potvrdila s tím, že zahrnují i PPF. Ta však stále trvá na tom, že nic nebude komentovat.

Španělský koncern již více než rok pracuje na snižování svého horentního dluhu, prodej české divize je tudíž nasnadě

V lednu, kdy se objevily první informace, že si PPF brousí zuby na O2, Kellner a spol. dovedli do finále svůj obchod desetiletí – prodej pojišťovacích aktiv v čele s Českou pojišťovnou italské společnosti Generali. To finančním žralokům z PPF jednak přineslo peníze (a to přitom už na konci roku měli volných finančních prostředků 1,8 miliardy eur), jednak uvolnilo ruce pro hledání nového core byznysu pro skupinu.

Pojišťovnictví už přineslo, co mohlo – transakce ocenila Českou pojišťovnu na minimálně 110 miliard korun. Rovněž už není hlavním byznysem pro PPF spotřebitelské úvěrování ztělesňované Home Creditem. Loni se totiž rozhodl osamostatnit po Kellnerovi druhý největší akcionář skupiny Jiří Šmejc. Výměnou za svých pět procent akcií PPF získal více než 13,5 procenta podílu v celé skupině Home Credit a manažersky spotřebitelské půjčky řídí. Vedle investic do realit, které teď skupina PPF rozjela ve velkém, je tudíž telekomunikační trh novým hlavním cílem jejího podnikání. Odpovídá to strategii Kellnerova impéria – vždy být aktivní v nějakém spotřebitelském odvětví.

A třetí důvod obchodu? Situace ve španělské Telefónice. Španělský Telco koncern totiž již více než rok pracuje na snižování svého horentního dluhu, který v polovině loňského roku dosáhl 56 miliard eur. Kvůli tomu například loni v prosinci odprodali Španělé call centra Atento v hodnotě miliardy eur, čímž zredukovali svůj dluh o něco málo přes 800 milionů eur. Za uplynulých dvanáct měsíců dluh stlačili na zhruba 46 miliard eur.

Prodej lukrativní české divize je tedy nasnadě. A protože Telefónica je tak trochu nucena prodávat, cítí český miliardář příležitost pro výhodnou koupi a tlačí na cenu. Ostatně to je důvod, proč se obchod dosud neuskutečnil, na přelomu loňského a letošního roku totiž jednání vázla právě na ceně.

Nepříjemná podmínka

A důkaz, že Kellner je tím, kdo O2 chce koupit a s nejvyšší pravděpodobností koupí? Aktuální aukce kmitočtů pořádaná Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ), z níž má mimo jiné vzejít čtvrtý mobilní operátor pro Česko. Původní aukci letos na jaře, již následně ČTÚ s ohledem na příliš vysoké nabídky zrušil, se Kellnerova firma PPF Mobile účastnila. Z právě se rozbíhající soutěže o nové frekvence ale skupina PPF vycouvala. PPF Mobile od ní odkoupil její šéf Tomáš Budník a lidé okolo něho a přejmenoval na Revolution Mobile. Ta se přihazování zúčastní.

ČESKÁ POZICE tendr na kmitočty pro mobilní operátory dlouhodobě sleduje:

PPF samotná vycouvala z tendru kvůli nové podmínce, jež se dostala do soutěžních pravidel, a to, že její účastníci nesmějí v příštích 15 letech fúzovat. To by představovalo nepřekročitelnou překážku ve snaze odkoupit O2.

„Je to jasné potvrzení zájmu o O2,“ sdělil zdroj obeznámený s děním v centrále PPF na Evropské ulici v Praze 6. Jak dodal, odprodej mobilní firmy Budníkovi může být jakási forma trestu. Neboli „nevylobboval jsi tuto podmínku ze soutěžních pravidel pryč, soutěž si o kmitočty sám“. Podobně manažerská „selhání“ řešila skupina PPF i v minulosti, kdy nezdařené projekty přesouvala na za ně odpovědné manažery.

Aukce kmitočtů je pak také časovým rámcem, kdy se prodej O2 do rukou Kellnera (nebo jiného zájemce, ani to není vyloučené) upeče. „Nic nebude podepsáno, dokud neskončí aukce. Až podle objemu kmitočtů, které vysoutěží O2, se bude stanovovat konečná cena,“ říká již citovaný zdroj. „Naše záměry zásadně nekomentujeme a ke spekulacím trhu se nevyjadřujeme,“ zopakoval tradiční formulku PPF její mluvčí Radek Stavěl.

Český telekomunikační úřad včera potvrdil, že všech pět přihlášených zájemců, splnilo podmínky. Kromě dnešní trojice operátorů – O2, T-Mobile a Vodafone – a Revolution Mobile je ve hře ještě společnost ovládaná Karlem Komárkem mladším Sazka Telecommunications. Nyní běží měsíc, kdy se účastníci aukce budou školit, aby 11. listopadu cenová válka začala. Hotovo by mohlo být už na začátku roku 2014. Tehdy by také měl padnout verdikt o prodeji O2.

Pro pořádek dodejme, že o divizi veřejně projevil zájem také ruský miliardář Vladimir Jevtušenko.

Autor: