Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pravý Jan Fischer: „Podporuji, ale jen za něco.“

  13:52

Vyřazený favorit prezidentské volby naznačil v MF Dnes své sympatie do druhého kola, a nikoli Schwarzenbergovi. Opět ukázal svou zásadovost.

„Kdybych se měl rozhodnout, tak bych svůj hlas dal Karlu Schwarzenbergovi. Pro jeho rozvahu, rozšafnost,“ prohlásil Jan Fischer v prosinci v pořadu Hyde Park České televize. Jasný favorit prezidentské volby takto odpověděl na dotaz, koho ze svých protikandidátů by volil, kdyby se sám o post hlavy státu neucházel.

„To ale bylo v nějaké situaci, to bylo v době, kdy jsem mohl počítat, že budu pro druhé kolo potřebovat i hlasy jeho voličů. Situace se ale změnila,“ prohlásil Jan Fischer v páteční MF Dnes. Vyřazený kandidát před druhým kolem vysvětluje, proč po vzoru svých vyřazených protikandidátů zatím nedoporučil svým voličům, ke komu z dvojice Schwarzenberg–Zeman se přiklonit, přestože před volbou i po ní uvedl, že mu je předseda TOP 09 „nejbližší“.

Právě tento výraz se objevil v sobotu 12. ledna odpoledne po sečtení hlasů v prvním kole volby na serveru Týden.cz – součásti mediálního impéria Fischerova poradce a šedé eminence z pomezí politiky a byznysu Jaromíra Soukupa. Večer téhož dne však mluvčí Fischerovy kampaně Jana Víšková tato slova dementovala s tím, že jde o formulaci v jednom ze starších rozhovorů Jana Fischera. Ve stejnou dobu ale už na twitterovém účtu Soukupa (který byl mezitím zrušen) viselo: „Pogratulujme Miloši Zemanovi jakožto budoucímu prezidentovi ČR.“

Poslušný pejsek

A Fischer začal vzápětí Schwarzenberga jako na povel kritizovat. Najednou ho osvítilo, že předseda TOP 09 vlastně kandiduje jako straník a podílel se na rozhodnutích Nečasovy a Topolánkovy vlády. O Zemanovi už Fischer nemluvil, prý už toho o něm řekl dost.

Co je za tímto trapně zdůvodňovaným obratem? Nabízí se jednoduchá a k Fischerovi ještě přátelská odpověď: chce jen důsledně prokázat svou neschopnost být politikem a neobratně se zamotává do formulací, jejichž důsledky si nedokáže uvědomit.

Fischera najednou osvítilo, že předseda TOP 09 vlastně kandiduje jako straník a podílel se na rozhodnutích Nečasovy a Topolánkovy vlády

Může však jít také o čistě chladnokrevný kalkul. Stejný, jaký Fischer předvedl v roce 1980, kdy vstupoval do KSČ, aby si zachránil kariéru (což mu ovšem nebránilo v tom, aby se pak hrdě hlásil k obětem komunistické represe). Kalkul podobný dosud nevysvětlenému obratu z roku 2009, kdy i navzdory odporu svých poradců odkýval tehdejšímu ministrovi obrany Martinu Bartákovi korupcí zavánějící projekt na modernizaci Ústřední vojenské nemocnice.

ČESKÁ POZICE už tento týden napsala, že podstatným rysem probíhající kampaně jsou dvě otázky: Co komu kandidáti dluží a co kdo komu nabízí. A že bude zajímavé sledovat, co Zemanovi vyjednavači nabízejí morálním věřitelům Jana Fischera

Ať už nerozhodný expremiér Fischer skutečně potřebuje ještě několik dní na rozmyšlenou, nebo jen jeho šedé eminence potřebují více času na projednávání budoucích kšeftů s oběma postoupivšími kandidáty, chce své doporučení vyslovit až těsně před druhým kolem volby. Záhadou ovšem je, kdo by teď mohl o doporučení této bezpáteřní karikatury na politika stát. A který volič doporučení této pevné a zásadové osobnosti vyslyší. 

Byt 3+1, 73 m2 Vrábče
Byt 3+1, 73 m2 Vrábče

Ves-Na Návsi, Vrábče, okres České Budějovice
2 999 000 Kč