Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské zemětřesení: TOP 09 chce post primátora

  22:03

Pokud se ODS a TOP 09 nedohodnou na rozdělení postů, do hry se dostane spolupráce topky s dosud opoziční ČSSD.

Primátor Bohuslav Svoboda a jeho dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. Po pondělním vypovězení koaliční smlouvy nastanou ve vedení Prahy změny. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto Magistrát hl. m. PrahyČeská pozice

Stalo se, co se dlouhodobě  a zejména od nedělního vystoupení pražského náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09) v Otázkách Václava Moravce – očekávalo. TOP 09 vypověděla v Praze koaliční smlouvu s ODS. To zatím neznamená, že se úplně rozpadá jejich politické soužití, je ale třeba vyjednat novou koaliční smlouvu. V každém případě tato situace znamená zemětřesení v pražské politice. Pokud by se dosavadním partnerům nepodařilo dohodnout, ve hře bude spolupráce TOP 09 s dosud opoziční ČSSD.

Situace se vyvíjí překotně. V úterý ráno poskytl ČESKÉ POZICI zásadní rozhovor o postojích a požadavcích TOP 09 první náměstek primátora Tomáš Hudeček. Mimo jiné vyjádřil přesvědčení, že TOP 09 by měla obsadit post primátora. (V úterý v podvečer ODS tuto variantu razantně odmítla, stejně jako časový tlak na to, aby se nová koaliční smlouva uzavřela do středy 22. května.) 

„Je logické, abychom měli primátora.“

Hlavní vyjednavač topky Tomáš Hudeček, dosavadní první náměstek primátora Bohuslava Svobody, v rozhovoru pro ČESKOU POZICI hovoří o příčině problémů v koalici, postech, které jeho strana chce získat.

ČESKÁ POZICE: Jaké máte hlavní priority pro vyjednávání s ODS?

HUDEČEK: Získat finance, dopravu a majetek.

ČESKÁ POZICE: Nebyla podstata sporu uložena již genetickém kódu vaší koalice, která vznikla ne z důvodu ideologického a pro řízení města na základě společných vizí, ale jaksi z důvodu mocenského, když se předchozí koalice ODS a ČSSD rozpadla a vy jste uzavřeli koalici s částí občanských demokratů?

HUDEČEK: Je logické, že koalici spolu uzavřely dvě pravicové strany. Současná paralýza je způsobena neshodami uvnitř ODS. Je velmi obtížné hledat řešení s někým, kdo se na něm není schopen shodnout ani uvnitř své strany, natož pak s koaličním partnerem.

ČESKÁ POZICE: Jaká je pravá podstata neporozumění si mezi ODS a TOP 09? Jsou to čistě osobní animozity nebo zakázky, ve kterých si vzájemně šlapete na kuří oka?

HUDEČEK: Je to dáno spíše oslabující pozicí pana primátora uvnitř ODS. Například když jsme schvalovali nový územní, tzv. metropolitní plán, tak jsme ještě byli schopni se domluvit a tento významný protikorupční prvek prosadit. Domluvili jsme se i na prosazení reorganizace magistrátu, protože i to je významný krok omezující korupci. Přesto pak však na radě jednal jinak, asi mu to uvnitř ODS “zatrhli”.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na výtku představitelů ODS, že jste političtí amatéři, kteří si politiku představují až příliš naivně a neberete v potaz složitou primátorovu pozici ve straně, o které jste od počátku věděli?

HUDEČEK: Jeho složitá situace uvnitř ODS je spíš problémem ODS než TOP 09.

ČESKÁ POZICE: Bota vás tlačí zejména v těchto projektech: dostavba Blanky, financování dopravního podniku, koupě podílů v Pražských službách nebo Pražské plynárenské. Která věc je z hlediska dokončení či vyřešení nejproblematičtější?

HUDEČEK: Určitě Blanka a Dopravní podnik, protože jsou spojeny v největším objemem peněz.

ČESKÁ POZICE: Je vůbec tunel Blanka dostavitelný? Troufne si někdo z TOP 09 stoupnout do čela rezortu dopravy a začne předkládat radě materiály, na jejichž základě se bude moci ve stavbě pokračovat, splatí se faktury Metrostavu a tak dále? Vždyť i právníci říkají, že nyní nelze určit, že daná cesta je po právní stránce bezproblémová?

HUDEČEK: Troufne a řešení vidíme, jinak bychom to nenavrhovali.

ČESKÁ POZICE: Nestojí v pozadí vašich sporů firmy jako Metrostav nebo Škoda Transportation, které stojí za klíčovými zakázkami (Blanka, tramvaje), jež radu města nejvíce trápí? Máte pocit, že někteří z radních jsou těmito firmami ovlivněni?

HUDEČEK: Spíš bych za tím opravdu hledal především problémy uvnitř samotné ODS.

ČESKÁ POZICE: Pokud koalice skončí, bude TOP 09 požadovat primátorský řetěz, abyste mohli lépe diktovat tempo práce? Troufnul byste si na to být primátorem, kdybyste opustili současnou koalici? Případně kdo jiný?

HUDEČEK: Ano, v tu chvíli je logické, abychom měli primátora. A také je logické, aby se tohoto postu ujal člověk s většími politickými zkušenostmi, než mám já.

ČESKÁ POZICE: Už jste vyjednávali s pražskou ČSSD o spolupráci? Nevadí sociálním demokratům, že jste obvinění v kauze Opencard?

HUDEČEK: Zatím jsme o tom nevyjednávali. A na to, zda jim vadí obvinění, se ptejte jich, nemohu v tomto mluvit za ně.

ČESKÁ POZICE: Nebyl by přechod od ODS k ČSSD krokem z louže do bláta? Vždyť sociální demokraté jsou v hlavním městě štípnutí snad ještě víc, než je dnes pražská ODS. Na jedné straně skupina kolem Petra Hulinského, na druhé straně proud kolem Jiřího Bodenlose či Jiřího Dienstbiera. Nedostali byste se do podobně patové situace?

HUDEČEK: Z louže do bláta by bylo setrvat ve stávajícím patovém stavu.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že máte vůbec šanci z nastalé situace ještě nějak vybruslit a dokázat voličům, že dva a půl roku vašeho vládnutí nebylo blamáží a podařilo se vám něco vytvořit a vyřešit? Měl byste odvahu nyní se pochlubit, co se vám prozatím v koalici podařilo?

HUDEČEK: To rozhodně máme. Jinak bychom se drželi strategie „kdo nic nedělá, nic nezkazí“.

ČESKÁ POZICE: Proč se v Praze nemohou budovat velkolepé a pro život občanů prospěšné projekty, jako je třeba ve Vídni projekt hlavního nádraží, který nabízí lidem příležitosti v oblastech kultury, sociálního bydlení, sportu či vzdělávání?

HUDEČEK: Samozřejmě mohou. Jen se na nich musí rada a zastupitelstvo shodnout. A také to chce takové politické osobnosti, které to dokáží prosadit. Ty se zatím nenašly.

O situaci v pražské koalici jsme v noci z pondělka na úterek přinesli rozborový článek. Jeho plný text následuje.

TOP 09 požaduje po ODS uzavření nové koaliční smlouvy v Praze, a to do středy 22. května. „Výbor (krajské TOP 09 – pozn. red.) i klub své stanovisko zdůvodnily pasivitou a nejednotností koaličního partnera, kvůli které se nedaří efektivně řešit klíčové problémy města. Změna nenastala ani poté, co TOP 09 počátkem jara vyvolala smírčí řízení. Přesto nabízí uzavření nové koaliční smlouvy znovu ODS,“ píše se v tiskové zprávě TOP 09. Pokud se nepodaří novou koaliční smlouvu uzavřít, začne TOP 09 vyjednávat se sociálními demokraty.

Představitelé TOP 09 v pondělí večer neoznámili své podmínky pro vyjednávání. V kuloárech této strany však ČESKÁ POZICE zaznamenala, že v první řadě topce nejde o primátorský post, ale o radního pro oblast majetku. Dosud tuto funkci zastávala Aleksandra Udženija (ODS). Resortu dopravy by měl zůstat pražský dopravní podnik a Regionální organizátor Pražské integrované dopravy (ROPID), ale Technická správa komunikací (TSK) a infrastrukturní stavby (například tunel Blanka) by měly být přesunuty do resortu infrastruktury, který spravuje Pavel Richter (TOP 09). Oblast školství by pak mohla získat ODS.

Dále by dle našich zdrojů topkaři měli požadovat restrukturalizaci magistrátu, na čemž se rada města v posledních týdnech několikrát neshodla, vytvoření centrální evidence majetku a vyřešení smlouvy dopravního podniku se Škodou Transportation o dodávce 250 tramvají zhruba za 19 miliard korun. Lidé blízcí ODS naopak míní, že TOP 09 jde zejména o post primátora, neboť Bohuslav Svoboda prý byl nejviditelnější tváří koalice a topka chce tento „lukrativní“ post před volbami získat pro sebe.

Svobodův konec?

Politici pražské ODS již v pondělí začali rozvíjet úvahy o konsekvencích, jež by případný konec angažmá ODS v pražské vládě mohl mít pro dosavadního primátora a šéfa pražské organizace ODS Svobodu. Mohl by prý přijít o post šéfa pražských občanských demokratů, neboť by za pravdu dostali jeho kritici okolo Borise Šťastného a spol., kteří Svobodu dlouhodobě kritizují za rozdělení ODS v Praze na starou a novou partu a za neschopnost koalice řešit klíčové problémy města, jako je dostavba Blanky či obvinění v kauze Opencard.

Také jsme se setkali s názorem, že vypadnutí ODS z pražské koalice by paradoxně mohlo sblížit svobodovce a politiky okolo Šťastného, kdyby spojili síly a začali usilovně tepat do nové koalice TOP 09 a ČSSD.

Nová partnerka ČSSD

Pokud se topka s občanskými demokraty nedomluví, ve hře je koalice se sociálními demokraty, kteří v radě města působili do převratu na podzim 2011. Jeden z hlavních představitelů pražské ČSSD, který si nepřál být jmenován, ČESKÉ POZICI sdělil, že oficiální jednání s TOP 09 sice neproběhla, ale během neoficiálních se už o případné spolupráci hovořilo. Šéf pražských zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche redakci sdělil, že jsou připraveni s TOP 09 vyjednávat a že ve hře jsou různé varianty spolupráce.

Zřejmě nejvýhodnější by pro sociální demokraty byla podpora menšinové vlády TOP 09

Zřejmě nejvýhodnější by pro sociální demokraty byla podpora menšinové vlády TOP 09. Před komunálními volbami na podzim 2014 by nenesli přímou odpovědnost za vládnutí, přičemž by se podíleli na rozhodování vedení města. Pro pražskou ČSSD by navíc přímá účast v radě města či podpora menšinové vlády znamenaly posílení pozic v rámci celostátní sociální demokracie, což by před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny (za rok) mohlo být výhodné, kdyby tato strana zvítězila a byla pověřena sestavováním vlády.

Pokud by TOP 09 začala s oranžovými vyjednávat, zřejmě by ji zajímala situace uvnitř pražské ČSSD, která se rozhádala na konci loňského roku na krajské volební konferenci (aby se neopakovala situace s rozhádaným klubem ODS). Tehdy organizaci ovládlo křídlo okolo Petra Hulinského, což se nelíbilo takzvanému umírněnému proudu kolem Jiřího Bodenlose (tehdejší předseda pražské ČSSD) a Jiřího Dienstbiera.

Jeden z představitelů tohoto umírněného křídla – zastupitel Roman Petrus – však ČESKÉ POZICI řekl, že něco jiného je stranická organizace a něco jiného zastupitelský klub. „Stranické půtky nebudou nadřazeny zájmům klubu. Poté, co odešel Jiří Dienstbier ze zastupitelstva, se situace v klubu zklidnila,“ dodal Petrus.

Poslední příležitost

Ať už vyjednávání o nové koalici dopadne jakkoliv (varianty TOP 09 a ODS, nebo TOP 09 a ČSSD), jisté je, že jde zřejmě o poslední příležitost, jak dosud strnulé vládnutí politiků v Praze trochu rozhýbat, aby se do příštích komunálních voleb ještě něco prosadilo.

Nedodělků je totiž požehnaně: dostavba tunelu Blanka, rozhodnutí, jak dál se splácením supermoderních tramvají od Škody Transportation, financování dopravního podniku, dokončení nového územního plánu, odkup podílů ve společnostech částečně vlastněných městem (Pražské služby, Pražská plynárenská) nebo výstavba metra.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!