Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský magistrát utváří charakter: Primátor Hudeček už je jako Bém

  8:53

TOP 09 přebírá způsoby staré pražské party, díky jejichž kritice vyhrála v roce 2010 v pravicové Praze volby. Ukazují to předvolební kvádry.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Po osmileté éře pražského primátora Pavla Béma (ODS) s jeho kartami Pražana, Prahou bezdrátovou, Prahou olympijskou a s jeho záchvaty měla TOP 09 cestu k moci bez větší námahy vydlážděnou. Volební lídr Zdeněk Tůma nabízel důvěryhodnou tvář budoucího primátora a jeho strana volby v roce 2010 v pravicovém hlavním městě skutečně vyhrála. Nejprve sice skončila v opozici, ale vedle Tůmy rostly další nadějné osobnosti v čele s Tomášem Hudečkem nebo Pavlem Richterem.

TOP 09 poté pomohla primátorovi Bohuslavu Svobodovi (ODS) marginalizovat jeho vnitrostranické oponenty v čele s šedými eminencemi Tomášem Hrdličkou a Ondřejem Palounkem. Koalice ODS a TOP 09 nějakou dobu působila dojmem, že staré pořádky na magistrátu budou uzavřeny do archivu.

Po čase se však TOP 09 zřejmě rozhodla, že ta stará pražská parta má přece jen něco do sebe. Nespojila se sice s Hrdličkovou ODS, ale zato utvořila koalici s „béčkovými“ šíbry, tedy s ČSSD reprezentovanou v Praze osobami, jako je Petr Hulinský, Karel Březina, Miroslav Poche nebo Petr Dolínek.

A síla „Mafiánského náměstí“ se začala projevovat. TOP 09 pozvolna přebírá způsoby těch, na jejichž kritice si vybudovala svůj vzestup. Jak ve svém komentáři upozornil kolega Ondřej Koutník, představitelé TOP 09 se už po několika měsících ve vrcholných postech neštítí zcela nestandardních vazeb na velký pražský byznys.

Aby toho nebylo málo, TOP 09 přebírá od svých předchůdců i arogantní pojetí moci, jak ČESKÁ POZICE ukázala v minulých dnech v článcích na téma obřích kostek s politickou reklamou.

Veřejný prostor patří straně!

Pražský primátor Hudeček, který se na svém Twitteru prezentuje jako obdivovatel veřejného prostoru, jej nechal zastavět pětimetrovými kvádry vzniklými čistě pro účely kampaně. Nejen to, tyto účelově vzniklé plochy si magistrátní koalice TOP 09 a ČSSD pronajme zadarmo. A navíc za zábor veřejného prostranství si nastaví desetkrát nižší cenu, než jakou za naprosto totožný zábor magistrát platí z peněz Pražanů. Když jde o stranickou pokladnu, musíme šetřit, ale daňový poplatník může platit desetinásobek.

Pražská TOP 09 svým chováním zavrhuje jakoukoliv naději, že by se mohla v postech chovat alespoň o něco přijatelněji než její předchůdci

Tuto nemravnost není vedení magistrátu v čele s TOP 09 ochotné ani hájit. Prostřednictvím své tiskové mluvčí posílá primátor vzkazy, že se mají novináři ptát tiskového oddělení strany. Jenže stranická centrála není zodpovědná za to, že primátor Hudeček a jeho první náměstek Jiří Vávra přebírají bémovské manýry a jsou ochotní ve své veřejné funkci přijímat rozhodnutí, kterými vylepšují rozpočet své strany.

U pražské ČSSD, která Bémovi a jeho partě při podobném chování ochotně svítila a jejíž představitelé vyměňovali výkon opoziční funkce za štědře placené posty v dozorčích radách městských firem, podobné chování nepřekvapuje. Ovšem pražská TOP 09 tímto definitivně zavrhuje jakoukoliv naději, že by se mohla v postech chovat alespoň o něco přijatelněji než její předchůdci. Naději, díky které se stala první stranou, která v Praze porazila ODS.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...