130 let

| foto: © ReutersČeská pozice

Přestaňte kňourat! Londýnské hry právě začínají.

  •   4:24

Rozpočet na olympiádu i další problémy spojené s jejími přípravami se staly hlavními tématy britských médií. Zkreslují však pohled na ni.

V hlavním městě Velké Británie Londýně se budou konat od dnešního pátku 27. července do neděle 12. srpna letní olympijské hry. Rozpočtem na ně i dalšími problémy spojenými s jejími přípravami se zabývá spolupracovník ČESKÉ POZICE Martin Procházka, který v Londýně žije. A ptá se: Popisují tyto aféry olympijský Londýn?

O letních olympijských hrách (LOH) v Londýně píšou britská média natolik dlouho, že Britové téměř nemohou uvěřit, že právě začínají. Navíc jejich přípravu doprovázely problémy, jimž média věnovala velkou pozornost – od špatné pořadatelské služby a dozoru nad ní přes navyšování rozpočtu až po odboráře, kteří hodlají LOH využít k nátlakovým akcím.

Vděčným tématem k mediálním diskusím je rozpočet. Původní odhad zveřejněný u přihlášky Londýna v roce 2005 činil 2,37 miliardy liber (zhruba 77 miliard korun). V roce 2007 však byla tato částka zvýšena na 9,3 miliardy liber (téměř 303,5 miliardy korun) a vláda a organizátoři ji dosud uvádějí. Odhad televizní stanice Sky však činí v optimistickém případě dvanáct a v pesimistickém až 20 miliard liber (391,5, respektive 652,5 miliardy korun).

Při bližším pohledu je však zřejmé, že se žongluje s nepřesnými a často nejasnými údaji, protože se občas finanční náklady organizátorů na LOH směšují. Ty se přitom skládají ze tří hlavních částí – samotné hry, výstavba olympijských areálů a sportovišť a doprovodné akce a zajištění bezpečnosti.

Některá fakta o LOH v Londýně

  • Budou trvat 17 dnů.
  • Mělo by se jich zúčastnit přibližně 8,8 milionů platících diváků, 10,5 tisíce sportovců, 21 tisíc akreditovaných novinářů, fotografů a dalších pracovníků médií a dalších osm tisíc novinářů pracujících mimo sportoviště.
  • Na jejich průběhu by se mělo podílet 90 tisíc dobrovolníků.
  • Zahajovací ceremoniál 27. července by měl přijít na 27 milionů liber (téměř 900 milionů korun).
  • Původní odhad rozpočtu zveřejněný v roce 2005 – 2,37 miliardy liber.
  • Současný oficiální rozpočet – 9,3 miliardy liber.
Společnost LOCOG

LOH v Londýně zajišťuje soukromá společnost Londýnský organizační výbor olympijských a paralympijských her (LOCOG). V její kompetenci jsou veškeré náklady na uspořádání samotných her – administrativní, nájmy sportovišť a pomocných lokalit, provoz olympijské vesničky, doprava sportovců, týmů a oficiálních hostů a zdravotní, pořadatelská a bezpečnostní služba na sportovištích. Firma LOCOG pracuje s rozpočtem víc než dvě miliardy liber a měl by být vyrovnaný.

Jsou to právě „nižší“ částky, které mohou nafouknout konečný rozpočet až k oněm pesimistickým 20 miliardám liber

Na příjmové straně má společnost LOCOG finanční prostředky od Mezinárodního olympijského výboru, poplatky za vysílací práva a příspěvky mezinárodních olympijských sponzorů – firem Acer, Atos Origin, Coca Cola, Dow Chemicals, General Electric, McDonalds, Omega, Panasonic, Procter&Gamble, Samsung a Visa. V gesci společnosti jsou i sponzorské smlouvy, aktuálně například s firmami Adecco, Adidas, ArcelorMittal, BMW, BP, British Airways, BT, Cadbury, Cisco, Deloitte, EDF Energy, Lloyds TSB, Thomas Cook a UPS. Z nich LOCOG získal celkem 700 milionů liber.

Další příjmy má z prodeje vstupenek, licenčních poplatků z prodeje oficiálního zboží (merchandising) i z veřejných zdrojů ve výši 800 milionů liber. Rozpočet společnosti LOCOG ale není rozhodující položkou v přípravě LOH.

Důvod pesimistických 20 miliard

Nejvyšší částku z veřejných financí představuje výstavba olympijských areálů a sportovišť. Zajišťovala ji veřejná společnost Olympic Delivery Authority (ODA), která získala finanční prostředky ve výši 925 milionů liber od londýnské radnice (Greater London Authority, GLA) a 2,2 miliardy od National Lottery (veřejnoprávní loterijní společnost). Zbývajícím, většinovým zdrojem ODA je rozpočet v gesci britského ministerstva pro kulturu, média a sport.

A právě tato část nákladů na olympijské hry je v oficiálních prohlášeních označovaná za „budget“, neboli rozpočet. Ten sice narostl z 2,37 na 9,3 miliardy liber, ale je to relativně dobře zdokumentovaný údaj.

Televizní stanice Sky se pokusila dohledat nebo odhadnout i další náklady nezahrnuté do rozpočtu ODA nebo jiných institucí – například místních úřadů při zajištění cesty olympijské pochodně, radnice na prémie pracovníků v dopravě či na regeneraci areálů po skončení olympiády. A jsou to právě tyto „nižší“ částky, které mohou nafouknout konečný rozpočet až k oněm pesimistickým 20 miliardám liber. Kupříkladu mezi ně patří:

  • Pokles ceny pozemků olympijského areálu – ze zaplacených 766 milionů liber na aktuální odhad 200 milionů.
  • Náklady na předání areálů k užívání veřejnosti – 826 milionů liber.
  • Výdaje radnice londýnské části Newham na olympijský areál – 40 milionů liber.
  • Prémie řidičům metra za práci během olympiády – 6,5 milionu liber.

Pokud se uvedený seznam výdajů zdá nesrozumitelný, je třeba se s hodnocením neukvapovat. Pokoušel jsem se totiž zjistit přínosy LOH pro Londýn a Británii. A v tomto ohledu vzniká mnoho možných výkladů, odhadů a spekulací.

Sporné náklady

Největším problémem je posoudit, co jsou a co nejsou náklady na LOH. Hlavním argumentem pro jejich uspořádání byla totiž regenerace bývalého průmyslového areálu na Stratfordu a podpora východního Londýna. V rámci jeho sanace bylo zbouráno 220 budov, profiltrováno 90 milionů litrů podzemní znečištěné vody a vyčištěno od ropných produktů, jedů a těžkých kovů 800 tisíc metrů krychlových půdy.

Největším problémem je posoudit, co jsou a co nejsou náklady na LOH

Na místě brownfieldu vyrostl nový olympijský park, který bude sloužit i po skončení her. Některé studie započítávají náklady na něj do rozpočtu, jiné však nikoli – dle nich ekologická by se sanace musela provést v každém případě. Totéž platí i pro regeneraci železničních tratí (London Bridge, Blackfriars, City Thames Link), rekonstrukci veřejných ploch v Londýně (Greenwich, Leicester Square) či posílení místní dopravy.

Posouzení výhodnosti, či nevýhodnosti LOH je proto na dizertační práci. Výnosy totiž nelze přesně spočítat. Oficiální informace uvádějí vznik 30 tisíc nových pracovních míst, více než milion utrácejících návštěvníků nebo přes sedm miliard liber v zakázkách pro místní společnosti. Tyto údaje však není snadné analyzovat a postavit proti nákladům. Hodnocení finančního dopadu LOH v Londýně proto bude možné provést až zpětně, což se ostatně stalo i v případě předchozích letních olympijských her.

Zmatek okolo bezpečnostní agentury G4S

Společnost LOCOG má kromě rozpočtu i jiné starosti. Začátkem července totiž vyšlo najevo, že bezpečnostní agentura G4S, s níž uzavřela smlouvu, nebude schopná dodat požadovaný počet pracovníků. Místo nich proto museli být povolaní příslušníci armády a policie. Vláda, LOCOG i G4S jsou tvrdě kritizované, že tento problém neřešily dříve.

Při parlamentním slyšení poslanci téměř donutili přiznat šéfa G4S Nicka Bucklese, že výkon jeho agentury byl „ponižující zmatek“ a zdá se, že jeho bezpečnostní agentura nese hlavní část viny. Během parlamentního šetření však vyšly najevo skutečnosti, které přesouvají část odpovědnosti i na společnost LOCOG. Ukazuje se totiž, že plánování bezpečnostních kapacit bylo přinejmenším zmatené.

Začátkem července vyšlo najevo, že bezpečnostní agentura G4S nebude schopná dodat požadovaný počet pracovníků

V původní smlouvě z prosince 2010 požadoval LOCOG od G4S dva tisíce bezpečnostních pracovníků. Od srpna 2011 však začalo být zřejmé, že původní bezpečnostní plány byly značně podceněné. Dodatek ke smlouvě z prosince 2011 zvýšil počet pracovníků G4S na 10,4 tisíce – na víc než pětinásobek původního počtu. Bezpečnostní agentura G4S však 11. července 2012 oznámila, že tento závazek nebude schopná splnit.

Na místo jejích bezpečnostních pracovníků bylo povoláno 3,5 tisíce britských vojáků, čímž jejich celkový počet na LOH dosáhl 17 tisíc. Z nich bude jedenáct tisíc použito k ostraze a bezpečnostní službě a zbytek na speciální technické úkoly. Během přípravných akcí byli vojáci vidět, ale jejich přítomnost nijak nedeprimovala.

Srovnání s „vojenskou“ olympiádou v Pekingu je tedy naprosto chybné – nelze srovnávat britské vojáky s čínskými. Britové svým ozbrojeným silám důvěřují a není vyloučeno, že většina z nich je vidí na kontrolních stanovištích raději než narychlo vyškolené pracovníky bezpečnostní agentury.

Nátlakové akce odborů

Očekávalo se, že odbory využijí olympiádu jako záminku ke stávkám. Kdo by si nechal ujít příležitost k dodatečným prémiím? Pracovníci metra si vyšší mzdu vystávkovali už na začátku roku, řidiči autobusů protestovali v květnu. Britská vláda (koalice konzervativci-liberální demokraté) vyzvala odborové svazy, aby se během LOH zdržely stávek. A požádala opozici (labouristy), aby uplatnila svůj vliv na odbory k zajištění jejich bezproblémového průběhu.

Minulý týden ale byly oznámeny dvě stávky – před olympiádou a během ní. Ve dnech 6. až 8. srpna, kdy se bude odehrávat finále atletických disciplín, by měl stávkovat personál železniční společnosti East Midlands, která zajišťuje spojení mezi severem Anglie a Londýnem. Vedení společnosti ujišťuje, že sice nevypráví všechny spoje, ale dopravu zcela nepřeruší.

Ve dnech 6. až 8. srpna, kdy se bude odehrávat finále atletických disciplín, by měl stávkovat personál železniční společnosti East Midlands

Větší pozornost vyvolala stávka ohlášená na čtvrtek 26. července, den před zahájením LOH. Stávkovat měli pracovníci odborového svazu Public and Commercial Services Union (PCS), jehož součástí jsou i úředníci pasové kontroly na letištích a v přístavech. A hrozilo, že v nejrušnější dopravní den před začátkem olympiády budou muset návštěvníci LOH stát v dlouhých frontách.

Britská vláda však ujistila veřejnost, že udělá vše pro to, aby návštěvníci LOH stávku nepocítili. Do služby měli být povoláni lidé, kteří by stávkující nahradili. A zároveň rozhodla, že se pokusí zakázat stávku soudně. Ještě předtím než však mohl soud tuto věc projednat, odborový svaz PCS stávku odvolal.

Pozitivní informace

Ti, kdo budou hledat v britských médiích negativní informace, si najdou v uvedených aférách důkazy o nezvládnuté přípravě olympijských her. Média však o nich informují i pozitivně:

  • Příjezd sportovců se zatím odehrává bez vážných problémů. Autobus amerických atletů cestou na Stratford sice zabloudil, ale další potíže se nevyskytly. Velká spokojenost je s olympijskou vesničkou a stravováním. Novináři se zabydlují v tiskovém centru a zatím si ani jednou nestěžovali.
  • Velkým úspěchem je 70denní pouť olympijské pochodně po Británii. Olympijský oheň přinesly do Londýna britské ozbrojené síly – z helikoptéry snesl pochodeň na trávník paláce Jejího Veličenstva Toweru příslušník královského námořnictva. Pochodeň s olympijským ohněm do zahajovacího ceremoniálu zavítá do všech částí Londýna a dokonce se sveze metrem.
  • Dobře byli zatím hodnoceni dobrovolníci. Sportovci a funkcionáři ocenili jejich uvítání i pomoc na letištích. Dobrovolníci se starají o návštěvníky na přípravných akcích. A umělecký šéf zahajovacího ceremoniálu Danny Boyle pochválil deset tisíc dobrovolníků, kteří se připravují na úvod olympijských her.

Organizátoři LOH si postěžovali na média, že se věnují sebemenším problémům. Například lord Coe, šéf společnosti LOCOG, prohlásil: „Máme velkou, úžasnou schopnost neustále se zpochybňovat. Kolikrát jsme slyšeli: Nepodaří se vám získat pořadatelství, nestihnete všechno postavit, nezískáte dost peněz, nepřihlásí se dost dobrovolníků.“

Primátor Londýna Boris Johnson byl méně diplomatický: „Nechte už toho fňukání! Přestaňte kňourat! Chystáme největší show na světě v nejlepším městě na světě, a uvěříte-li médiím, budeme se všichni jen třást strachem.“

Autor: Martin Procházka
  • Vybrali jsme pro Vás