Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přetahovaná o velvyslance: Klaus versus Schwarzenberg

Slovensko

  23:23

Hned několik zajímavých destinací ve světě čeká výměna ambasadora. Favority má jak dosluhující prezident, tak ministr zahraničí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Na Hradě a v Černínském paláci se intenzivně řeší poměrně delikátní spor – umístění nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause v diplomacii. Dosluhující hlava státu by se ráda postarala o úředníky, kteří mu několik let věrně sloužili. Některá jména jsou však nepřijatelná pro ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A to je problém.

Aby se totiž Klausovi lidé na velvyslanecké posty do ciziny dostali, musí je ministr zahraničí navrhnout a kabinet následně schválit. Politická rovnice má i druhou stranu. Bez Klausova podpisu se žádný adept velvyslancem nestane.

Dle informací ČESKÉ POZICE podporuje Klaus tři kandidáty.

  • Nejvíce sporů se vede o ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta, jehož by prezident rád viděl na postu velvyslance ve Vatikánu. Jeho nominace má však háček. Dle důvěryhodného zdroje údajně nemůže Schwarzenberg skousnout, že Forejt, jemuž prý koluje v žilách modrá krev, pracuje právě pro Klause. Mezi přáteli se tituluje Jindřich Magnus Forejt. Vrchní protokolář Hradu si ale nemyslí, že by měl být jeho šlechtický původ překážkou. „O tom, že by někomu v jakémkoli směru mělo vadit, že pocházím z rodiny s historií a tradicí, mi není nic známo. To je vše, co k tomu mohu říci,“ uvedl Forejt, aniž by odpověděl na otázku, ke kterému rodu přísluší. Schwarzenberg už v minulosti naznačoval, že s touto nominací bude mít potíž.
  • Dalším Klausovým člověkem je zástupce ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Jiří Brodský. S prezidentem absolvoval bezpočet zahraničních cest a organizoval mnoho návštěv zahraničních státníků v Česku. Klaus by se mu rád odvděčil místem velvyslance v Dánsku. „Byla by to pro mě čest a smysluplné pokračování dosavadní práce. Je to však v rovině úvah, jež přijímám s pokorou,“ řekl ČESKÉ POZICI Brodský, o němž se lidé z politiky a diplomacie vyjadřují vesměs jako o odborníkovi.
  • Posledním prezidentovým mužem je exprimátor Prahy a současný velvyslanec v Rakousku Jan Koukal. Dle hradních kalkulací by měl usednout do křesla šéfa ambasády v Bratislavě. S Klausem ho pojí mnohaleté vazby z ODS. Koukal je členem dozorčí rady budovaného Institutu Václava Klause, jehož cílem má být dokumentace, výzkum a propagace života, díla a myšlenek nynějšího prezidenta. „Žádnou nabídku jsem nedostal, ale vím, že se bude Slovensko řešit. Bylo by to pro mě zajímavé. Mám odtamtud maturitu a mnoho kontaktů, které bych mohl využít pro česko-slovenské vztahy,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Koukal.
Co zbytek?

Aby prezident Klaus dosáhl svého, má v ruce mimořádně účinný nástroj. V rámci procesu nominace velvyslanců totiž musí podepsat jejich pověřovací listiny. Prezident má dle informací ČESKÉ POZICE nyní na stole balíček sedmi jmen budoucích ambasadorů, které by ministr Schwarzenberg rád vyslal do světa. Hraje se tedy klasická politická přetahovaná.

Klaus už naznačil, že je ochotný učinit kompromis. Ze zmíněného seznamu, jenž původně obsahoval deset jmen, podepsal tři velvyslance – pro Irák, Afghánistán a misi při OECD. Osud zbývajících velvyslaneckých čekatelů závisí na dohodě o uplatnění hradních favoritů. Nabízí se proto, aby ministr Schwarzenberg doplnil velvyslaneckou soupisku o Brodského, Forejta a Koukala.

Problém jménem Malajsie

Součástí vyjednávání Hradu se Schwarzenbergem je zřejmě i výměna velvyslance v Malajsii. Tamní šéf mise v Kuala Lumpuru Jan Füry totiž prezidenta Klause mimořádně naštval. Stalo se to během prezidentovy cesty do Asie letos v létě. „Nechoval se jako vedoucí úřadu. Chodil asi sto metrů za delegací s Klausem a vyřizoval si esemesky,“ popsal ČESKÉ POZICI přístup Füryho důvěryhodný zdroj z prezidentova okolí. „Měl jsem jako doprovod pana prezidenta možnost sledovat, že se pan velvyslanec oficiální delegaci příliš nevěnoval. A to se týkalo i podnikatelů. Nebyl zastáncem kultury, v níž se velvyslanec ptá členů podnikatelské mise, zda nepotřebují sehnat ještě nějaký kontakt a tak podobně,“ konstatoval pro ČESKOU POZICI Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, který absolvoval cestu do Asie s Klausem.

V balíčku sedmi jmen, jež čekají na prezidentský autogram, se dle informací redakce skrývá i budoucí šéf české ambasády v malajském hlavním městě.

Nejen hradní přání

Ministr zahraničí Schwarzenberg má vlastní priority. Počátkem listopadu se v Právu objevila informace, že by se novým velvyslancem ve Velké Británii měl stát jeho současný náměstek Vladimír Galuška či šéfka ministerského kabinetu Kateřina Weissová. Ministrův další náměstek Tomáš Dub by měl dle této zprávy vycestovat na post velvyslance v Indii. Dle informací ČESKÉ POZICE však nic z toho není příliš reálné.

„Je víc věcí, které nejsou pravda. Nikdy jsem nenaznačoval, že bych chtěl do Velké Británie,“ odpověděl Galuška na otázku redakce, zda usiluje o místo ambasadora v Londýně. Podobně reagoval náměstek Dub na své angažmá v Indii: „Je to nesmysl. Jsem náměstek ministra zahraničí a o ničem jiném nepřemýšlím.“ Weissová na zaslanou otázku neodpověděla.

Mnohem reálnější je, že zamýšlené personální rošády ve zmíněných destinacích dopadnou prodloužením působení současných diplomatů. To by byla jistě příjemná zpráva pro velvyslance ve Velké Británii Michaela Žantovského i šéfa mise v Indii Miloslava Staška.

Moskva, Vondra a příští prezident

Kromě zmíněných výměn bude Schwarzenberg řešit ještě dvě politicky vysoce citlivé záležitosti.

Jednak musí najít náhradu za Petra Koláře, dosluhujícího velvyslance v Rusku. Kolář, jak v srpnu informovala ČESKÁ POZICE, hodlá vyměnit diplomatický pas za práci pro skupinu PPF českého miliardáře Petra Kellnera. Moskva přitom patří spolu s Washingtonem, Londýnem, Paříží a Berlínem mezi pět nejatraktivnějších míst v diplomacii. Kandidát na velvyslance v jedné z těchto destinací zpravidla bývá výraznou osobností se silným politickým krytím.

Pokud v březnu 2013 nebudeme mít kvůli zpochybnění průběhu voleb prezidenta, přejdou jeho pravomoci pro jmenování a odvolávání vedoucích zastupitelských misí na premiéraDalším Schwarzenbergovým úkolem zřejmě bude najít důstojné uplatnění pro odstupujícího ministra obrany Alexandra Vondru. V politických kuloárech se spekuluje o variantě, že bude jmenován velvyslancem v Kanadě. Nebylo by to překvapení, neboť Vondra má s diplomacií bohaté zkušenosti. Byl ministrem zahraničí a velvyslancem v USA. A může také v případě zájmu o místo ambasadora počítat i s podporou premiéra Petra Nečase.

S chystanými personálními rošádami mohou zajímavým způsobem zahýbat i prezidentské volby v Česku. Možná totiž ministr zahraničí Schwarzenberg, jenž usiluje o post hlavy státu za TOP 09, s výměnami diplomatů vyčká až na nového prezidenta. A pokud v březnu kvůli zpochybnění průběhu voleb prezidenta mít nebudeme, ještě lépe pro něho. V takovém případě bude ministrovi zahraničí stačit dohoda s premiérem Nečasem. Na ministerského předsedu by totiž dle Ústavy přešly prezidentské pravomoci pro jmenování a odvolávání vedoucí zastupitelských misí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat