Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Primátor Svoboda reaguje na Michala Semína: Dost bylo nesmyslů

  6:25

Michal Semín tvrdí, že za záštitu nad festivalem Prague Pride by měl primátor vrátit lékařský průkaz. Jeho závěr komentuje Bohuslav Svoboda.

Průvod v rámci letošního festivalu Prague Pride. foto: © ReutersČeská pozice

Na konci listopadu ČESKÁ POZICE publikovala článek Michala Semína Vyvodí pražský primátor Svoboda důsledky ze záštity Prague Pride?, v němž se zamýšlí nad informacemi o nárůstu počtu homosexuálů infikovaných virem HIV v souvislosti se srpnovým festivalem Prague Pride. Semín v něm dospívá k závěru, že pražský primátor Bohuslav Svoboda, který nad festivalem převzal záštitu, by měl přijít o lékařskou legitimaci. Na Semínův text nyní reaguje primátor Svoboda.

KOMENTÁŘ Bohuslava Svobody / Zakladatel Akce D.O.S.T. Michal Semín vyjádřil na ČESKÉ POZICI názor, že bych měl být zbaven oprávnění vykonávat své lékařské povolání. Ne, že bych jako porodník rodil děti špatně nebo málo: dostačujícím důvodem je pro něho skutečnost, že jsem poskytl záštitu průvodu homosexuálů zvanému Prague Pride. Hippokratovu slibu jsem se podle aktivisty Semína zpronevěřil tím, že jsem zaštítil veřejnou zábavu těch pražských občanů, kteří jsou kvůli své sexuální orientaci obzvlášť často postiženi chorobami HIV a nově také LGV.

Výpad Michala Semína je výstavním kouskem kombinujícím faktické neznalosti s agresivním, i když marginálním tmářstvím. Nadarmo bych asi poukazoval na to, že už ani v Rumunsku není homosexualita považovaná za zvrácenou úchylku nebo ošklivou nemoc, kterou je možné a třeba léčit. Že v naprosté většině civilizovaných zemí pouliční průvody jinak orientovaných lidí jsou jevem běžným, nikoho dávno nepobuřujícím. V táboře smýšlejících stejně jako Semín nalezneme třeba Ahmadínežáda, který prohlásil, že v Íránu žádné pronásledování gayů neexistuje, jelikož neexistuje ani homosexualita jako jev – jenže místo obdivu tato hloupá lež budí ve světě jen děs z íránských poměrů.

Semín chce vzbudit dojem, že výsledky moderní zdravovědy konečně dávají za pravdu tradičním náboženským postojům, za jejichž obhájce ex-offo sám sebe považujeSemínův text chce vzbudit dojem, že výsledky moderní zdravovědy konečně dávají za pravdu tradičním náboženským postojům, za jejichž obhájce ex-offo sám sebe, bůh ví proč, považuje. Jeho logika však bídně selhává v obou premisách – faktické i teologické. I kdybychom přistoupili na myšlenku, že nemoc HIV je bič boží, kterým Všemohoucí trestá zvrhlíky, museli bychom se ptát: Proč přichází trest teprve teď, po tisíciletích úchylného chování?

Z varovné skutečnosti, že letos se u nás eviduje „už 183 nových případů HIV – o tři více než za celý rok 2010“ a že „70 procent nakažených jsou homosexuálové“, dělá Semín hrůzu budící závěr: „Tím se ČR v nárůstu osob s homosexuálním chováním řadí na první místo mezi sledovanými zeměmi.“ (Ta stylistická nemohoucnost, u češtináře zarážející! Nárůst osob s homosexuálním chováním – to je co?)

Hned v dalším odstavci se dočteme, že v Německu se počet letos nakažených odhaduje na 3400 (z toho 2500 homosexuálů). V jednom případě jde o počet HIV pozitivních, ve druhém o AIDS. Sčítá tedy jablka s hruškami, ale i tak je jasné, že ani v absolutním vyjádření, ani v přepočtu na obyvatele nemůže být Česko řazeno na první místo.

Ženy lesbické orientace nemocí AIDS v žádné míře netrpí: máme z toho snad vyvodit doporučující závěr v duchu Semínovy logiky?Celou svou statistiku zcela ignorující reální úspěchy medicíny v boji s virem, jemuž je sexuální orientace obětí ukradena, potřebuje Semín k tomu, aby mohl své světonápravné přesvědčení vyjádřit v těchto odpudivých slovech: „Odhlédnu-li od morálních aspektů análního styku mezi dvěma muži, nelze popřít, že z hlediska zdravotního je toto protipřirozené jednání vysoce rizikové.“ Znám i jiné druhy vysoce rizikového jednáni – třeba adrenalinové sporty, a přesto je u dospělých jedinců toleruji. Zopakuji pro ty, kteří chtějí slyšet: Neposkytl jsem záštitu veřejným orgiím, nýbrž lidové veselici pražských občanů dbalých zákonů a řádně platících daně. Co a jak dělají ve svém volnu, je jen a jen jejich věc.

Faktem je, že gayové jsou častými oběťmi zákeřných pohlavních chorob, nikoli však jejich původci. Když se Evropou pohlavní cestou šířil tehdy nevyléčitelný lues, nikoho nenapadlo žádat uvalení zákazu na heterosexuální styky. A mimochodem – ženy lesbické orientace nemocí AIDS v žádné míře netrpí. Máme z toho snad vyvodit doporučující závěr v duchu Semínovy logiky?

Právo nazývat se lékařem ztrácí ten, kdo provádí selekci živých bytostíO žloutence se říká, že je nemocí špinavých rukou, leč nikoho nenapadne žádat, aby se ruce preventivně usekávaly. Stačí je přece pravidelně umývat. Miliony infikovaných virem HIV, zejména v Africe, by zachránil obyčejný kondom. Jenže ouha, právě ten je nepřijatelný pro Semínův nesmiřitelný postoj.

Jako porodník přivádím na svět děti, z nichž jednou vyrostou dospělí lidé všech možných životních způsobů a sexuálních orientací. Právo nazývat se lékařem ztrácí ten, kdo provádí selekci živých bytostí. Hippokrates, který žil v době, jejíž mravy by nesmlouvavý Semín jistě nepochválil, nás učil pomáhat všem nemocným bez rozdílu. Zprávy o jeho sexuální orientaci se nedochovaly, ale tolik je jasné, že to byl skvělý lékař a moudrý člověk.