Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Případ pokladníka TOP 09 Severy znovu zajímá žalobce

  14:34
Pavla Severu vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi nařkla z toho, že po jejím manželovi podvodně vylákal podpis na směnky v hodnotě 10 milionů korun. Policie případ nejprve odložila, nyní však státní zástupce vyšetřování znovu otevřel. Nový šéf TOP 09 Jiří Pospíšil nad tím na rozdíl od Miroslava Kalouska nezavírá oči.

Pavel Severa. foto: TOP 09Reprofoto

Poprvé upřela policie pozornost na Pavla Severu před dvěma lety. Tehdy podala na generálního sekretáře TOP 09, který má na starost provoz a peníze strany, trestní oznámení vdova po podnikateli Zdeňku Švecovi.

Vysoce postaveného politického manažera, který původně v barvách KDU-ČSL strávil v poslaneckých lavicích téměř 18 let, vdova podezírala, že po jejím zesnulém manželovi podvodně vylákal podpis na směnky v hodnotě 10 milionů korun. Policie letos v červnu případ pro nedostatek důkazů odložila. Jak ale nyní zjistily LN, státní zástupce vyšetřování znovu otevřel.

Podle usnesení Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, do kterého měly LN možnost nahlédnout, byly v rozhodnutí o odložení případu zásadní nedostatky. Žalobce Radek Soukup například upozornil, že výrok policejního orgánu a jeho odůvodnění jsou ve vzájemném rozporu. Zjednodušeně – v celém textu je argumentováno pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu, na závěr ale konstatován pravý opak.

Otáčí i vedení strany

Pohled na kauzu pokladníka parlamentní strany změnilo i vedení TOP 09. Zatímco bývalý předseda Miroslav Kalousek tvrdil, že ho soukromoprávní spory členů strany nezajímají, jeho nástupce Jiří Pospíšil nechce nad věcí zavírat oči. „Pokud se potvrdí závažné pochyby, pan Severa může samozřejmě těžko vykonávat roli generálního sekretáře,“ řekl LN Pospíšil. Ten Kalouska v čele strany vystřídal po říjnovém volebním debaklu. Pospíšil si hodlá celou kauzu podrobně prostudovat. Pavel Severa změnu v kauze odmítl komentovat.

Pavel Severa se s podnikatelem Švecem znal z východočeské Litomyšle. Oba muže podle Dagmar Švecové pojily hlavně pracovní aktivity. Zdeněk Švec byl tamní uznávaný a úspěšný obchodník.

Pavel Severa se s podnikatelem Švecem znal z východočeské Litomyšle. Oba muže podle Dagmar Švecové pojily hlavně pracovní aktivity. Zdeněk Švec byl tamní uznávaný a úspěšný obchodník. V posledních letech života však podléhal těžké závislosti na alkoholu. Podle Švecové trpěl její manžel stavy blížícími se deliriu tremens a silnými epileptickými záchvaty.

Pardubická krajská policie zkoumala, jestli směnky v celkové hodnotě přes 10 milionů nepodepsal zesnulý Švec v situaci, kdy nevěděl, co dělá. Právě to chce vdova vyšetřovatelům dokázat.

Směnky předložil až po smrti podnikatele

Nad příslibem podnikatele splatit Severovi miliony korun totiž visí řada otazníků. Když Švec v roce 2013 zemřel, rodina neměla vůbec tušení, že vysoké závazky existují. Zjistila to, až když se Pavel Severa přihlásil do dědického řízení.

Rodina zesnulého podnikatele pojala podezření, že směnky jsou padělané. Data, kdy byly podepsány, totiž neseděla. V době údajného uskutečnění jednoho podpisu pobýval Švec se svou rodinou na dovolené v Dominikánské republice.

Svitavskému notáři, který dědictví po Švecovi vypořádával, přinesl tři směnky. První z ledna roku 2011 byla vystavená na částku 2,7 milionu korun. Směnka z února téhož roku zněla na více než milion. Poslední na 600 tisíc byla datována na červen 2012.

Rodina zesnulého podnikatele pojala podezření, že směnky jsou padělané. Data, kdy byly podepsány, totiž neseděla. V době údajného uskutečnění jednoho podpisu pobýval Švec se svou rodinou na dovolené v Dominikánské republice, v dalším termínu byl téhož dne hospitalizován v litomyšlské nemocnici kvůli epileptickému záchvatu.

Roztřesený podpis

Rodinu podnikatele udivil i rukopis na směnkách. Právě kvůli častým záchvatům a chorobným stavům se v poslední fázi života Švecův psaný projev výrazně lišil od dřívějšího písma. Podpisy na směnkách podle rodiny odpovídají spíše stylu, kterým Švec psal pár měsíců před smrtí, ne o několik let dříve, v době, kdy směnky údajně podepisoval.

Švecova manželka na policii vypověděla, že Pavla Severu opakovaně zastihla u manžela s deskami a perem v ruce.

Švecova manželka na policii vypověděla, že Pavla Severu opakovaně zastihla u manžela s deskami a perem v ruce. To už byl podle vdovy Švec ve stavu, kdy nemohl spolehlivě vědět, co podepisuje. Do dědického řízení následně Severa přihlásil další směnku. Dokument v hodnotě 6,5 milionu korun podnikatel údajně podepsal ve prospěch Severovy tchyně.

Manželka podnikatele se na policii vydala poprvé v září 2014. Policie povolala znalce, který měl určit pravost podpisů. Znalecký posudek uvedl, že podpis na směnkách skutečně patří Švecovi, ale zpochybnil dobu vzniku zkoumaných dokumentů. Podnikatel je podle znalce pravděpodobně podepsal v jedné chvíli, přestože dle data jejich vystavení měly vzniknout v rozmezí několika měsíců.

Severa: Běžná taktika

Zhruba rok poté, co se kauza rozběhla, se Dagmar Švecová obrátila vedle policie i na Nadační fond proti korupci. Ten vdově pomáhal pátrat po zdrojích, ze kterých Severa čerpal finance pro půjčky. Díky poslaneckému platu by sice podstatnou část peněz vydělal, musel by ale Švecovi půjčit téměř celý svůj výdělek.

V případě jedné ze čtyř směnek vede Severa soudní spor. Žádá proplacení směnky v hodnotě 600 tisíc korun. Pardubický soud ale zatím nerozhodl. Případ odročil na leden a hodlá vyslechnout řadu svědků.

„Jde o zcela standardní obchodní spor. Je běžnou taktikou dlužníků, že se v rámci obrany snaží vykonstruovat obvinění spočívající v tom, že je věřitel podvedl, věc zmanipuloval či že se jinak stali obětí trestného činu,“ komentoval pro LN již dříve Severa celý spor. Podání trestního oznámení má podle Severy vdova promyšlené. „Paní Švecová ve snaze vylepšit svoji pozici ve směnečných sporech na mne podala trestní oznámení, ve snaze vystavení řečených směnek kriminalizovat,“ sdělil LN Severa.

Otázek přibývá

V druhé polovině listopadu žalobce vyhověl podnětu Dagmar Švecové. Původní rozhodnutí policie o odložení věci zrušil. Vdova podala stížnost, ve které její právníci argumentovali tím, že obsah policejního usnesení je v příkrém rozporu s tím, jak nakonec vyšetřovatelé rozhodli. Žalobce většinu výtek zohlednil, navíc zadal policii úkol doplnit další skutečnosti.

Vdova po podnikateli tvrdí, že v době, kdy směnky podepisoval, měl finančních prostředků dostatek.

Otázkou například zůstává, co Švec s údajně vypůjčenými penězi udělal. Vdova po podnikateli totiž tvrdí, že v době, kdy směnky podepisoval, měl finančních prostředků dostatek. K půjčkám proto neměl mít důvod.

Navíc peníze, které si půjčil od Severy, podle Dagmar Švecové neuložil na žádné účty ani do nemovitostí. Z policejního vyšetřování ovšem mělo vyjít najevo, že si Švec údajně půjčoval i od jiných obchodních společností, a to i milionové částky. Otázkou je proč.