Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Probíral náměstek ministra spravedlnosti Volák jmenování Bradáčové s Rittigem?

  15:15

Náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák (ODS) na dotaz ČESKÉ POZICE odpovídat nehodlá. A nechce uvést ani důvod svého mlčení.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Skandál okolo bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové neutichá ani po pěti měsících od zásahu policie na Úřadu vlády ČR. Vynořují se informace o některých zajímavých vazbách a kontaktech protagonistů. Ta, na kterou jsme narazili, se týká loňského střídání bývalého vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly Lenkou Bradáčovou.

Není překvapením, že v části vedení ODS vyvolalo rozčarování, zejména kmotrovská část strany s tím nesouhlasila. ČESKÁ POZICE se nyní od dvou vysoce postavených a důvěryhodných zdrojů blízkých ODS dozvěděla, že v určité fázi příběhu, zatím není zcela jasné ve které, o jmenování Bradáčové údajně komunikoval i náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS). A to s kontroverzním pražským podnikatelem Ivo Rittigem, který byl považován za vlivného zákulisního hráče s kontakty na nejvyšší vládní místa. A dále údajně i s Janou Nagyovou, tehdejší milenkou premiéra a předsedy ODS Petra Nečase.

Vezmeme-li v úvahu, že se loni v létě veřejně spekulovalo, že si premiér Bradáčovou ve funkci vrchní pražské žalobkyně nepřál, což bylo ostatně neoficiální vysvětlení odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který její jmenování naopak podporoval, rozhodně by bylo vhodné vědět, o čem spolu Volák, Rittig a Nagyová hovořili.

S cílem ověřit si získané informace jsme se obrátili na Voláka, který na ministerstvu spravedlnosti zůstal i po pádu Nečasovy vlády a nástupu Marie Benešové do čela resortu spravedlnosti. V polovině září jsme prvnímu náměstkovi položili následující otázky:

  • Komunikoval jste v minulosti s bývalou ředitelkou kabinetu premiéra Janou Nagyovou a pražským podnikatelem Ivo Rittigem?
  • Hovořil jste s nimi o obsazení postu vrchního státního zástupce v Praze?

Vzhledem k charakteru dotazů jsme očekávali, že Volák tyto informace obratem potvrdí, nebo vyvrátí. První náměstek ministryně Benešové však několik dnů vůbec nereagoval ani na SMS, ani na vzkaz zanechaný na jeho osobním webu. Až po opětovné urgenci se ČESKÉ POZICI ozvala tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová. „Pan první náměstek nebude na vaše otázky reagovat,“ uvedla stroze. Není jasné, proč náměstek Volák na dva stručné dotazy nechce odpovídat.

U mluvčí ministerstva jsme se tedy pokusili zjistit, jaké k tomu má náměstek Volák konkrétní důvody. Mluvčí resortu Čechová náš dotaz obdržela v pondělí 23. září, ale od té doby jsme odpověď neobdrželi. Proč Volák mlčí? Znamená to snad, že o jmenování Bradáčové s Rittigem a Nagyovou skutečně hovořil?

Ministryně Benešová mlčí

Vyjasnění informace je důležité nejen kvůli skandálu okolo expremiérovy současné manželky Jany Nečasové, ale především kvůli tomu, že premiér úřednické vlády Jiří Rusnok i jeho velký podporovatel Miloš Zeman tvrdili, že dohlédnou na nezávislé vyšetřování kauzy Nagyová a spol.

Náměstek Volák, o němž se v době Nečasovy vlády hovořilo jako o vykladači vůle ODS na ministerstvu, zastává post náměstka od dubna 2011. V nadcházejících parlamentních volbách kandiduje za ODS coby čtyřka v Ústeckém kraji. Pikantní na tom je, že ve stejném kraji kandiduje i jeho šéfka Benešová, ale za ČSSD.

Zeptali jsme se ministryně spravedlnosti, jež je poradkyní prezidenta Zemana, jestli o kontaktech Voláka s Nagyovou a Rittigem ví. Marie Benešová 2. října reagovala takto: „Je to pro mě nová informace, kterou si nejprve ověřím co do validity, a určitě se ho zeptám.“ Ani po několika urgencích a příslibech vyjádření jsme však reakci ministryně Benešové dodnes nezískali. Pozastavila se jen nad naším dotazem k Volákovi: „Vláda je v demisi, má to za pár, tak proč najednou ten hluboký zájem o jeho osobu, která bude také za pár týdnů končit?“

Věděli o údajných kontaktech Voláka s osobami, které jsou dnes v hledáčku orgánů činných v trestním řízení, i předchůdci Marie Benešové. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na náš dotaz nereagoval. Exministr Jiří Pospíšil (ODS), který Voláka coby náměstka přijal, ČESKÉ POZICI řekl: „O kontaktech pana Voláka nic nevím. Dodnes si s ním vykám. Na mnoho věcí jsme měli diametrálně odlišné názory. Z indicií, které se ke mně dostávají, jsem dospěl k závěru, že se pan Volák podílel i na mém odchodu z ministerstva spravedlnosti.“

(Skoro)ministr

Vystudovaný právník Daniel Volák se přesunul do Prahy v dubnu 2011 z Litvínova, kde byl v letech 2009 a 2010 starostou. Na ministerstvu měl v éře ministrování Pospíšila a Blažka na starosti oblast vězeňství. Po odchodu Pospíšila se o něm dokonce uvažovalo jako o ministru spravedlnosti. Stojí za to rovněž zmínit, že právě nezvládnutá otázka financování Vězeňské služby byla oficiálním důvodem Pospíšilova odvolání Petrem Nečasem.

Co se týká jmenování Lenky Bradáčové, právě náměstek Volák předsedal vyšetřovací komisi, která prověřovala okolnosti, za jakých byl předán tento personální návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na ministerstvo spravedlnosti.

Cílem vyšetřování bylo zjistit, zda se s návrhem na jmenování Bradáčové „hrubě nemanipulovalo“. Vyšetřování inicioval ministr Pavel Blažek. Mimo jiné šlo o to, že náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer (ODS), jenž patřil mezi spojence odvolaného ministra Pospíšila, převzal návrh po pracovní době. Absurdní nařčení (jak jsme loni v létě komentovali) bylo považováno za snahu jmenování Bradáčové všemožně oddálit a učinit nevěrohodným. Po týdnech přešlapování však ministr Blažek, jenž spolu s premiérem Nečasem čelil ostré mediální kritice, přece jen do funkce vrchní žalobkyně Bradáčovou jmenoval.

A výsledek zmíněného vyšetřování? Aniž by se však cokoli podezřelého prokázalo, v polovině července z resortu odešel Filip Melzer.

Po více než roce od jmenování vrchní pražské zástupkyně tedy není zcela jasné, co všechno se kolem tohoto aktu v ODS odherávalo. Pokud by se však potvrdilo, že se v této věci angažoval náměstek Volák, Rittig a Nagyová, posílilo by to některé pochybnosti:

  • Existoval kromě Bradáčové další kandidát, kterého snad do čela vrchního státního zastupitelství, jež se zabývá citlivými politickými a hospodářskými případy, prosazovala skupina Volák-Rittig-Nagyová? V této souvislosti stojí za to připomenout, že v době, kdy vrchní pražské zastupitelství vedl Bradáčové předchůdce Vlastimil Rampula, si jeho úřad vysloužil nelichotivou přezdívku vrchní státní zametačství. V současnosti Rampula působí i jako advokát lobbisty Rittiga.
  • Obávali se státní zástupkyně Bradáčové, jež proslula nekompromisním postupem v kauzách ROP Severozápad či Rath?
  • Jakou roli sehrál při personální obměně vrchního státního zastupitelství náměstek Volák, o němž se spekulovalo jako o nástupci ministra Pospíšila?
  • Proč nechce na otázky odpovídat ani současná Volákova nadřízená, ministryně spravedlnosti, poradkyně prezidenta a kandidátka na poslankyni za ČSSD Benešová?
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!