130 let
Celní správa, hasiči a policisté začali od pondělka 9.3. kontroloval na státní...

Celní správa, hasiči a policisté začali od pondělka 9.3. kontroloval na státní hranici v Dolním Dvořišti řidiče přijíždějící do ČR z Itálie. Těm pak měřili teplotu, ostatním rozdávali informační letáky. | foto: Petr Lundák, MAFRA

Proč čeští pendleři nepracují v našich sociálních službách

  •   16:11
Jaká je odpovědnost politiků za zdraví našich občanů, když umožnili výjimku pro pendlery? Proč nemohou pracovat v našich sociálních službách a starat se o naše seniory či postižené občany, mají-li nedostatek personálu?

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uposlechli výzvy Německa a Rakouska a udělili výjimku českým pendlerům zajišťujícím sociální a zdravotní služby v těchto zemích – převážně péče o seniory. Český systém sociálních služeb pro seniory však dlouhodobě kolabuje stejně jako zdravotnictví – nízké mzdy a s tím spojený nedostatek personálu. Platy zaměstnanců nejen v sociálních a zdravotnických službách jsou třetinové nebo čtvrtinové jako v Německu a Rakousku.

Čeští politici budovali 30 let systém nízkým mezd – levné pracovní síly –, čímž nesmírně poškodili své občany. Problém pendlerů ukazuje obrovský rozdíl mezi platy zaměstnanců v Německu, Rakousku a v České republice. Opatření, která byla kvůli pandemii provedena na celém světě, nelze brát na lehkou váhu. O to hrůzostrašněji působí, že nejohroženější skupinou populace jsou senioři, občané nad 65 let.

Několikrát vyšší platy

Ještě hrůzostrašněji jsou kroky, které vláda pro seniory dělá, či nedělá. Doba vyhrazená pro jejich nákup se mění tak rychle, že se stává nepřehlednou patlaninou. Vše mediálně působí jako volební kampaň, co vše pro seniory děláme, než skutečná péče o ně. A za nouzových opatření v důsledku pandemie se dozvídáme, že se tato zákeřná, pro seniory smrtelná nemoc vyskytla ve velkém rozsahu v domovech pro ně. Nakaženi jsou nejen oni, ale i zaměstnanci.

Zcela chápu pendlery, že pracují v zahraničí, kde za stejnou práci dostávají několikrát více než v Česku. Proč tento plat nemohou mít doma? Proč jsou čeští občané v Evropské unii druhořadí? Ve všech profesích mají u nás zaměstnanci třetinový či čtvrtinový plat jako v Rakousku nebo v Německu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vydává jedno nesmyslné nařízení za druhým, jako by členové vlády situaci v těchto domovech neznali. O předvídatelnosti a opatřeních na profesionální úrovni nelze hovořit. Katastrofální situace v domovech pro seniory, zařízeních dlouhodobě nemocných a podobných sociálních zařízeních, kde žije nejvíce ohrožená skupina občanů, se však dostala na veřejnost díky médiím ještě před pandemií – mají nedostatek zaměstnanců a jejich nesmírně náročná práce je mizerně ohodnocená.

Dosud se neví, jak bylo vyřešeno podezření z týrání seniorů, kteří jsou na pečovatelích zcela závislí, což někteří politici bagatelizovali a zesměšňovali. Stav seniorů a výjimka pro pendlery, kteří poskytují sociální služby v Rakousku a Německu, o niž údajně požádala německé kancléřka Angela Merkelová premiéra Babiše nebo přímo oslovila ministra vnitra Hamáčka, ukazují nezvládnutí situace. Jaká je politická odpovědnost politiků za zdraví našich občanů, když umožnili výjimku pro pendlery?

Zdůvodnění, že mají rodiny a musejí vydělávat, je liché. Proč nemohou pracovat v našich sociálních službách a starat se o naše seniory či postižené občany, mají-li nedostatek personálu? Protože jim platíme almužnu. Zcela chápu pendlery, že pracují v zahraničí, kde za stejnou práci dostávají několikrát více než v Česku. Proč tento plat nemohou mít doma? Proč jsou čeští občané v Evropské unii druhořadí? Ve všech profesích mají u nás zaměstnanci třetinový či čtvrtinový plat jako v Rakousku nebo v Německu.

Autor: Alena Vitásková
  • Vybrali jsme pro Vás