Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč členové ODS prezidentské primárky odzívají

  10:37

Vzkaz z členské základny: Hlasujeme o Přemyslu Sobotkovi a Evženu Tošenovském, kteří se na Hrad stejně nedostanou.

Středeční debata prezidentských kandidátů ODS v Pardubicích ukázala, že občanští demokraté se s myšlenkou přímé volby hlavy státu zkrátka nesžili. Zatímco poslanci a senátoři ODS přímou volbu podpořili, neboť je k tomu dotlačil koaliční kompromis, pro většinu řadových straníků zůstává tento způsob volby nástupce Václava Klause těžko přijatelný.

Tomu odpovídala účast na prvním duelu místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky s europoslancem Evženem Tošenovským. Debatu (po níž se vždy o uchazečích začíná hlasovat) si v Pardubickém kraji dle webu Aktuálně.cz přišlo poslechnout pouze 130 z 913 oprávněných voličů. A je pravděpodobné, že právě tak budou primárky vypadat i v dalších krajích. Tři politici ODS ze tří odlišných regionů ČESKÉ POZICI řekli, že účast ve vnitrostranických primárkách bude nízká, odhadují ji na 20 až 25 procent z celkového počtu přibližně 28 tisíc straníků.

Proč ten nezájem? Identifikovali jsme pět pravděpodobných důvodů.

  • První jsme již zmínili: ODS přímou volbu prezidenta nechtěla.
  • Za druhé si oslovení politici ODS myslí, že atraktivitu volebního klání snížilo i nečekané odstoupení předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové z prezidentského klání. Přitom to byla právě Němcová, která měla šanci stranickou nominaci získat.
  • Třetí, zásadní důvod: mizivé preference případných kandidátů. Dle dubnového průzkumu společnosti Median by Sobotku, Tošenovského i Němcovou volilo méně než pět procent voličů. Reálné naděje dostat se do druhého kola prezidentské volby by měli spíše nestraníci typu Jana Fischera (31,5 procenta) a Jana Švejnara (19 procent). Přesto někteří vysoce postavení členové strany věří, že se situace může změnit. „Francouzský prezident Sarkozy měl dva měsíce před volbami 18 procent hlasů a týden před druhým kolem jich má 46. Nikdo totiž neočekával, že bude spáchán masakr v Tolouse. Politika je běh na dlouhou trať,“ přiblížil uvažování špiček ODS jeden z členů strany.
  • Za čtvrté: atraktivitě primárek nepřidává ani skutečnost, že jde o uzavřená sezení. „Nemáme ambice zapojovat veřejnost a přitahovat pozornost nečlenů. Bude to vnitrostranické,“ řekl Hospodářským novinám mluvčí ODS Tomáš Bartovský. V tomto rozhodnutí však není ODS zdaleka jednotná. Mnoho straníků včetně členů grémia si od diskuse s kandidáty naopak slibovalo větší zapojení médií a veřejnosti. A uzavřeností se rozhodně neposílí povědomí o programu a směřování strany v souvislosti s nadcházejícími senátními a krajskými volbami.
  • A konečně za páté: rozhodující regiony přijdou na řadu až nakonec. „Teď o nic nepůjde. Vždy v pondělí, jež bude následovat po debatě, se jen oznámí, jestli Franta dostal 10 hlasů a Pepa 90. Zajímavější matematika bude až na konci primárek, kdy se bude volit ve velkých regionech jako střední Čechy, Praha a severní Morava,“ upozornil ČESKOU POZICI dobře informovaný zdroj ze ODS.
Autor: