130 let
Jiří Borovec přišel do Čerpa z ČEZ.

Jiří Borovec přišel do Čerpa z ČEZ. | foto: © ČTKČeská pozice

Proč končí ředitel Čepra Jiří Borovec

  •   12:28

Odcházející manažer strategického podniku se cítí unaven a demotivován. Vláda stále nerozhodla o budoucím směřování firmy.

Generální ředitel státní akciové společnosti Čepro Jiří Borovec (47) končí po čtyřech letech ve funkci. Lidové noviny uvedly, že má odejít v prosinci 2012. O svém rozhodnutí prý informoval i ministra financí Miroslava Kalouska. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE Borovec jednal také s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. O tom, kdo bude od ledna 2013 podnik řídit, zatím není rozhodnuto.

Čepro je pro stát strategické aktivum. Vlastní unikátní, zhruba 1100 kilometrů dlouhou síť produktovodů, 17 velkých skladů pohonných hmot a 192 čerpacích stanic EuroOil.

Proč vlastně Borovec odchází? Ředitel tvrdí, že jde o jeho rozhodnutí. „Letos mi končí čtyřletý mandát v představenstvu. Za tuto dobu se třikrát změnila vláda a post ministra průmyslu a obchodu dokonce čtyřikrát. Čepro za mého vedení předložilo vládě různé strategické scénáře již v říjnu 2009, ale od té doby v tomto směru nepadlo žádné rozhodnutí. Jsem unaven a demotivován. Jinak cíle, které jsem si při svém nástupu dal, jsem splnil, firma je zisková,“ řekl ČESKÉ POZICI Borovec.

Společnost loni měla při tržbách 52 miliard korun čistý zisk téměř 660 milionů. „Za poslední tři roky jde o nejlepší výsledek a soudní spory z minulosti vyhráváme,“ doplnil Borovec, který podle svých slov zatím nemíří do žádné manažerské funkce. Do společnosti ČEZ, odkud do Čepra přišel, se pravděpodobně nevrátí. O tom, koho navrhoval za svého nástupce, když se ho na to ministr Kalousek ptal, Borovec odmítl hovořit.

Kalousek s Kubou zajedno

V politických kruzích však koluje informace, že Borovec neodchází z vlastní vůle. Být generálním ředitelem Čepra je prestižní a velice dobře placený manažerský post. Důvěryhodné vládní zdroje ČESKÉ POZICE tvrdí, že šlo o společné rozhodnutí Miroslava Kalouska a Martina Kuby. Jakou asi měli ministři motivaci k jeho odvolání? U ministra financí to prý Borovec měl již delší dobu „nahnuté“, protože neustále se ptal na rozhodnutí ohledně strategického směřování Čepra.

Jenže Borovec tvrdí, že ministerstvo financí jako hlavní akcionář Čepra bylo s jeho prací spokojeno a při vzájemném rozhovoru se ho prý Kalousek ještě ptal, zda jde o nezvratné rozhodnutí. U ministra průmyslu a obchodu jde údajně o zájem dostat do čela strategického podniku svého člověka. Pokud by to byla pravda, Kuba stejně nemůže o novém generálním řediteli rozhodnout sám, hlavní slovo má Kalousek.

Hraje se o budoucnost jednoho z nejdůležitějších podniků, který vlastní stát. Kolem Čepra krouží velké petrochemické koncerny jako PKN Orlen, MOL nebo TotalČESKÁ POZICE o variantách strategie pro Čepro informuje pravidelně. Vláda Petra Nečase již loni v červnu rozhodla o vytvoření meziresortní komise, která jí má doporučit možnosti dalšího vývoje. Je polovina května 2012 a z komise neexistuje kromě již dříve deklarovaného záměru vybrat poradenskou firmu žádný konkrétní výstup. Navíc Úřad vlády se o její činnost demonstrativně nezajímá, do komise ani nevyslal svého zástupce. Přitom se hraje o budoucnost jednoho z nejdůležitějších podniků, který vlastní stát. Kolem Čepra totiž krouží velké petrochemické koncerny jako polský PKN Orlen, maďarský MOL nebo francouzský Total, aby ovládnutím strategického podniku v České republice posílily své postavení ve středoevropském regionu.

O situaci v Čepru dokonce několikrát jednala Bezpečnostní rada státu. Borovec je zastáncem propojení Čepra s některou rafinérií z okolních zemí. Premiér Nečas však podle informací ČESKÉ POZICE není tomuto řešení nakloněn. Možná i tato skutečnost hrála významnou roli v tom, že Borovec v podniku končí. Ať už to bylo z vlastní vůle, nebo z rozhodnutí akcionáře, tedy státu.

O vývoji v Čepru jsem informovali v těchto článcích:

Autor: István Léko