Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč nemá známá firma z Monte Argentaria ani IČO ani DIČ?

  5:19

Mirek Topolánek nazval Věci veřejné sektou byznysmenů, kteří vstupují do politiky s podnikatelským záměrem. Dobře ví, o čem mluví.

Mirek Topolánek na terase slavné vily v Monte Argentariu. foto: archivČeská pozice

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek na oslavě dvaceti let ODS prohlásil, že vláda s Věcmi veřejnými je větší hrozbou než kdysi opoziční smlouva s ČSSD. Tímto výrokem jednou větou rýpnul do Václava Klause (oposmlouva) i do Petra Nečase (vláda s Věcmi veřejnými) a dal všem najevo, že jedině on dělal politiku, která ODS prospěla.

Veverky jsou podle něj spíše sektou a podnikatelským záměrem než stranou. Topolánkovi nutno věřit, neboť v zásadě hovořil o tom, co velmi důvěrně zná. O sektě byznysmenů, kteří vstupují do vysoké politiky s podnikatelským záměrem. Vít Bárta a jeho bezpečnostní ekipa jsou součástí vlády, a tím jsou mnohem průhlednější a kontrolovatelnější než různé tajemné skupiny podnikatelů, bankéřů, politiků a jejich výběrčích, které si v posledních dvaceti letech za svůj společný cíl vytkly ukrást státní majetek, podojit veřejné rozpočty a evropské fondy, co to dá. To se u nás děje prakticky od převratu v roce 1989.

A najednou začal vadit Bárta, ten ani ne středně velký podnikatel s napoleonskými ambicemi, jehož firma loni měla obrat zhruba 900 milionů korun, pár milionů zisku a ve svém oboru je třetí na trhu! Kéž bychom se o různých aktivitách českých politiků a finančníků, kteří je řídili, dozvěděli jen desetinu toho, co vyplavalo o praktikách ABL a Věcí veřejných za poslední měsíc! Ještě pár takových projevů, jaký držel Topolánek, a většina národa snad začne Bártovi fandit.

Viamont, Via Chem Group, Topolánek

A teď si položme otázku, co je pro tento stát horší: Bártova strana ve vládě, nebo když v této zemi vládnou sekty, například ta z Monte Argentaria? Skupinu politiků, lobbistů a byznysmenů, kteří se v Toskánsku potkávali na jachtách a ve vilách, lze také klidně nazvat sektou. Proč ne? Tajně se scházeli, možná se dodnes scházejí, v honosné vile, o jejímž skutečném majiteli nikdo neví nic. Topolánek a jeho nejlepší přítel Marek Dalík to vědí velice dobře, ale jelikož jejich sekta je tajná, nikomu to neřeknou. Neřekne to ani bývalý ministr dopravy a miliardář Aleš Řebíček z Viamontu, ani další, kteří tam jezdili a jednali. O čem? Nevíme, možná tušíme.

Rozhoduje prostě síla, někdy ta politická, jindy byznysová

Samozřejmě, že členové sekty, jejíž hlavou nebyl Topolánek, ale Marek Dalík, se scházeli v různých sestavách také po pražských luxusních restauracích, na golfu či na tenise, ale v Toskánsku je vyfotili a natočili hezky pohromadě – odtud ten název. Známá „firma“ z Toskánska to má jednoduché: nemá IČO a DIČ už tuplem ne. Nepotřebuje ani jedno, ani druhé. Kdybychom se na tuto společnost podívali podrobněji, dalo by se zjistit, kdo v ní rozhodoval a kdo jen plnil příkazy. Není to ani anglosaský ani německý model řízení, ale nějaký italsko-český mutant. Rozhoduje prostě síla, někdy ta politická, jindy byznysová.

Mirku, zařiď to!

Škoda, že Topolánek na oslavě dvaceti let ODS nehovořil více o této sektě. Mohl by nám například prozradit, o čem si v Monte Argentariu povídal se spolumajitelem ústecké společnosti Via Chem Group Martinem Procházkou. Prostřednictvím firmy Key Investments do dluhopisů této společnosti investovali politici ODS z městských částí Prahy 6, 10 a 13 stamiliony veřejných peněz. Starostové Milan Richter (Praha 10) a David Vodrážka (Praha 13) a starostka Marie Kousalíková (Praha 6), která problém zdědila po Tomášovi Chalupovi, se už několik měsíců údajně snaží peníze získat zpět. Píší manažerům Key Investments pokorné dopisy s žádostí o vrácení peněz či najímají právníky. Přitom by možná stačilo zavolat Topolánkovi.

Autor: