Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč poslance nezajímá sponzoring strany LIDEM? A ptá se na to premiér?

  14:21

Ve čtvrtek jsme čekali marně. Při interpelacích v Poslanecké sněmovně se vicepremiérky nikdo na dvoumilionový dar straně LIDEM nezeptal.

foto: © ReutersČeská pozice

Čekali jsme na čtvrteční odpoledne. Ve dvě hodiny v Poslanecké sněmovně odstartovaly interpelace ;ještě před zahájením bylo na internetu zveřejněno pořadí poslanců, v jakém sledu se budou tázat jednotlivých členů vlády. Dvakrát se mezi dotazovanými objevilo jméno vicepremiérky Karolíny Peake.

Nedočkali jsme se. První dotaz směřoval na redukci agendy státní správy, druhý na vládní úsporná opatření. Nikoho z poslanců kupodivu nezajímaly okolnosti sponzorského daru, který dostala strana LIDEM, jíž Peake šéfuje. (Nejmenší vládní strana LIDEM dostala celkem 2,25 milionu korun od firmy s anonymními akciemi cresco&finance. Z obchodního rejstříku vyplývá, že jediným držitelem cenných papírů je severomoravský podnikatel Dalibor Tesař.)

Již dříve ČESKÁ POZICE zveřejnila analýzu, kterou vypracovalo Ředitelství silni a dálnic (ŘSD). Z ní vyplývá, že v letech 2009 až 2012 získaly společnosti vlastněné nebo spoluvlastněné Daliborem Tesařem či firmy, které by mohl ovládat (vycházíme z indicií dostupných z veřejných zdrojů) veřejné zakázky za téměř dvě miliardy korun, a to zpravidla bez otevřené veřejné soutěže. Dodejme, že ministerstvo dopravy, pod nějž ŘSD patří, má ve své gesci právě strana LIDEM.

Mlčení...

Karolína Peake na dotazy ČESKÉ POZICE ohledně sponzorského daru zaslané e-mailem neodpověděla. Výřečný nebyl ani premiér Petr Nečas, jehož jsme prostřednictvím tiskového mluvčího Michala Schustera poprosili o vyjádření ke sponzoringu strany LIDEM. „Nemáme k tomu podrobné informace a pan premiér věří, že paní vicepremiérka a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake tuto věc vysvětlí,“ sdělil redakci již počátkem týdne Schuster.

Zda se premiér Nečas vicepremiérky na financování LIDEM zeptal či nikoliv, a pokud ano, jak mu Peake dar od cresco&finance vysvětlila, se můžeme jen dohadovat. Na veřejnost žádné informace nepronikly. Rezignoval Nečas na jakékoliv nepříjemné otázky, dá Peake ministerstvo obrany, hlavně aby byl klid? Nebo mu Peake všechny pochybnosti spojené s financováním strany objasnila?

Že by se poslanci nepustili do kritiky financování strany LIDEM proto, že sami mají obavu z toho, kdo by se našel mezi sponzory jejich stran?Na „grilování“ vicepremiérky kvůli sponzorskému daru rezignovala i opozice. K této záležitosti jsme zaznamenali pouze jedno vyjádření Bohuslava Sobotky za ČSSD z 16. listopadu. Sobotka vyzval Peake, aby strana LIDEM vrátila podezřelý dar, nebo aby vicepremiérka okamžitě rezignovala na funkci ve vládě. Odezva? Žádná.

Jedno nicméně musíme straně LIDEM přičíst k dobru: jako jediná parlamentní strana má transparentní účet. To se v souvislosti s darem od cresco&finance nakonec obrátilo proti ní (přijetí peněz tím samozřejmě nelze obhajovat). Každý na internetu totiž může okamžitě zjistit, kdo stranu financuje. Ostatní strany zveřejňují informace o svých příjmech jednou ročně ve výroční zprávě. Zprávy jsou k nahlédnutí pouze v budově Poslanecké sněmovny. Že by se poslanci nepustili do kritiky financování strany LIDEM proto, že sami mají obavu z toho, kdo by se našel mezi sponzory jejich stran?

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...