Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč právě Miloslav Vlček? Je hodný a v ÚOOÚ není co zkazit.

  0:28

ČESKÁ POZICE se zeptala senátorů ČSSD, proč dávají trafiku v Úřadu pro ochranu osobních údajů expředsedovi sněmovny. Odpovědi stojí za to.

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, foto ČTKČeská pozice

Senátoři ČSSD na bývalého předsedu sněmovny Miloslava Vlčka pějí ódy, ale když přijde řeč na jeho odbornost pro nový post inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), slova jim docházejí. Hlavu si s tím ovšem lámat nehodlají a na post, který Vlčkovi zajistí královský plat až do důchodu, ho zřejmě bez větších obstrukcí nominují.

ČESKÁ POZICE o plánu sociálnědemokratických senátorů informovala minulý týden. O svých pohnutkách ovšem zatím zástupci ČSSD příliš obsáhle nehovořili. Co je tedy vedlo k tomu, že chtějí lukrativní trafiku věnovat právě Miloslavu Vlčkovi, který jako předseda sněmovny zrovna nepřesvědčil a vrcholnou politiku opouštěl s ostudou kvůli dotační aféře?

Jiné kandidáty neznáme

Senátorům ČSSD Vlčka coby budoucího inspektora navrhl sám předseda klubu Petr Vícha. A z jeho slov se zdá, že je vlastně jedno, kdo bude v ÚOOÚ pracovat (a tedy pobírat 80 tisíc měsíčně plus náhrady). Tento úřad je totiž podle něho k ničemu.

„Pokud člověk zvládne pozici poslance a předsedy sněmovny, tak nepochybně zvládne dělat inspektora úřadu, který osobně považuji za celkem zbytečný,“ řekl Vícha ČESKÉ POZICI. Impuls k Vlčkově jmenování prý přišel z Olomouckého kraje, odkud Vlček pochází.

Sněmovnou přitom prošla řada poslanců, kteří se problematice ochrany osobních údajů aspoň trochu věnovali v rámci své práce například v komisi pro kontrolu odposlechů. Stejně jako ve sněmovních výborech, i v těchto komisích jsou poslanci namícháni tak, aby byly zastoupené všechny sněmovní strany, tedy i ČSSD. Šéf socialistických senátorů Vícha prý přesto o nikom, kdo by se tématem zabýval, neví:

„Neznám žádného člověka z komise pro kontrolu odposlechů, takže jsme navrhli pana Vlčka.“

Vhodnější kandidát prý nenapadl ani senátora a stínového ministra školství za ČSSD Marcela Chládka.

„Navrhovat může každý senátor, ale já osobně nikoho takového neznám, takže vybírám z těch kandidátů, kteří jsou na stole (jak už ČESKÁ POZICE upozornila, druhou kandidátkou je exsenátorka ČSSD Jiřina Rippelová – pozn. red.). A z nich se přikláním k panu Vlčkovi, protože má zkušenosti z vysokých funkcí ve veřejné správě.“

Vlčkovu kandidaturu podporuje i předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch.

„Vím, že kolem pana Vlčka byly nějaké dohady v minulosti, ale vyšel z toho bez újmy a nic nebrání tomu, aby mohl kandidovat.“ Ani podle podle šéfa Senátu není třeba se u postu inspektora ÚOOÚ příliš zaobírat odborností: „Má vysokoškolské vzdělání. Pokud mi je známo, žádná předepsaná speciální kvalifikace není, a ti lidé, kteří tam dnes jsou, to potvrzují. Jde o to, aby ten člověk byl schopen nastudovat legislativu, která s tím souvisí, a v praxi ji dodržovat.“ A dodal, že pokus o zpochybnění Vlčkovy kvalifikace je „prachobyčejná politická hra, která není seriózní“.

ČESKÁ POZICE se personálnímu obsazení ÚOOÚ podrobně věnovala v textu ÚOOÚ a jeho sedm „statečných“ inspektorů. Štěchova slova nelze než potvrdit – odborníka na problematiku osobních údajů jsme v tomto úřadu opravdu neobjevili. 

A ten charakter!

Stejně si za Vlčkem stojí i místopředsedkyně ČSSD a Senátu Alena Gajdůšková, která ČESKÉ POZICI napsala:

„Potkávala jsem se s ním všude tam, kde se jednalo o podporu a ocenění boje za svobodu. Vnímání svobody jako základního lidského práva je pro výkon inspektora ÚOOÚ zásadní.“

Druhý místopředseda Senátu za ČSSD, a rovněž místopředseda strany Zdeněk Škromach na dotazy ohledně Vlčkovy kandidatury nereagoval.

Především charakterové vlastnosti expředsedy sněmovny přesvědčily o Vlčkově vhodnosti pro danou práci i senátorku za Rokycany a bývalou plzeňskou hejtmanku Miladu Emmerovou:

„Znám pana Vlčka dlouho, je to člověk hodný, nezáludný. Byl také velmi nemocný a myslím, že se na něm Jiří Paroubek dost pomstil – takže bych to považovala za určité odškodnění.“ Ani ona nevidí problém v tom, že se Vlček danou problematikou nezabýval. „Určitě se bude řídit zákonem, předpisy, a konfrontovat to s praxí, a myslím, že na to schopnosti má. Je to asi víceméně funkce politická, když se na to nevyžaduje speciální druh vzdělání.“

ČESKÁ POZICE narazila jen na dva senátory ČSSD, kteří o Vlčkově kvalifikaci pro post inspektora ÚOOÚ nehovořili s nadšením.

Jiří Dientsbier se omezil na konstatování, že každý senátor bude hlasovat podle svého svědomí. Dotaz, jak konkrétně bude hlasovat on sám, ponechal bez komentáře.

Podobně tajemný zůstal i středočeský hejtman Josef Řihák:

„Pana Vlčka samozřejmě znám, ale nad jeho kvalifikací jsem ještě nepřemýšlel. Teď žiju spíš povodněmi ve středních Čechách.“

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!