Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč se Putin nesetká v Camp Davidu s Obamou

Vladimír Putin

  5:37

Z USA se podle ruského prezidenta stal země, kam stačí poslat za sebe náhradníka a ze slušnosti omluvenku, že máte příliš práce.

Američané nemají radost z návratu Vladimira Putina do Kremlu a v minulých měsících kritikou na jeho adresu nešetřili. Totéž opačným směrem ovšem činil i Vladimir Vladimirovič. Z očí do očí si to měli Putin s Barackem Obamou vyříkat 18. a 19. května na americké půdě v rámci summitu G8.

Putin však svou účast ve středu 9. května osobně telefonicky odvolal a Obamovi vysvětlil, že má příliš práce se sestavováním nové ruské vlády. Místo sebe vyslal čerstvého premiéra Dmitrije Medveděva, který očividně se sestavováním kabinetu nemá nic moc společného, přestože formálně musel prezidentovi předložit jmenný seznam ministrů.

Ale zpět k Američanům. Putinovo odmítnutí vzali naoko sportovně a s diplomatickou grácií se vyjádřili v tom smyslu, že jde o „legitimní“ omluvu. S Medveděvem Obama vychází dobře, naposledy si důvěrně špitali o úskalích protiraketové obrany v březnu v Soulu. Ruský exprezident se v problematice orientuje, a proto by se mohlo zdát, že se vlastně nic neděje. Navíc informaci, že Putin pravděpodobně nepřijede, věděli v Bílém domě neoficiálně již od minulého týdne, kdy v tomto duchu referoval – po návštěvě Moskvy – prezidentův poradce Tom Donilon.

První návštěva je symbolická, má vyslat signál o speciálních vztazích mezi dvěma státy. A ty pojí Moskvu s Pekingem, nikoli s Washingtonem.

Nicméně jisté roztrpčení je ve Washingtonu zřejmé, protože Obama a spol. dělali vše pro to, aby se setkání obou státníků uskutečnilo. Dokonce údajně kvůli tomu přeložili summit G8 z rušného Chicaga do Camp Davidu. V Chicagu na setkání lídrů zemí G8 navazuje ostře sledovaný summit NATO a Putin dal najevo, že se jej zúčastnit nechce, přestože ruští prezidenti bývají zváni. Američané si malovali, že staronový ruský prezident se v tichosti „seznámí“ s ostatními státníky z Evropy i odjinud a především podebatuje při procházce v marylandských lesích s Barackem Obamou.

Vladimir Putin má však jiné plány. Podle ředitele ruského Centra společensko-politických výzkumů Vladimira Jevsejeva určitě není hlavním důvodem jeho neúčasti v Camp Davidu formování nového kabinetu. Jde o taktiku i o geopolitickou realitu. Putin prostě nechce jako první navštívit v květnu USA, ale v červnu Čínu. Obama si na setkání s ním počká až na summit G20 v mexickém Los Cabos 18. až 19. června.

Premiérová návštěva je symbolická, má vyslat signál o speciálních vztazích mezi dvěma státy. A ty pojí Moskvu s Pekingem, nikoli s Washingtonem, kde Putin nevidí žádný pokrok ohledně protiraketové obrany a dalších témat, a ještě ho z USA peskují za to, co dělá doma.

Putin tím vyzývavě naznačuje i něco jiného, co se Bílému domu před prezidentskými volbami asi vůbec nelíbí, ale je to patrné i zvnějšku. USA v čele s Barackem Obamou se staly velmocí, kam se někteří vlivní státníci ani neobtěžují jet a pošlou omluvenku, že mají příliš práce... I to je důsledek zahraniční politiky Baracka Obamy, jež vede k tomu, že USA programově vyklízejí pozice globální mocnosti číslo jedna.