Největší transakce příštích měsíců na českém trhu, která aspiruje na „obchod roku“, se podle posledních zpráv může obejít bez Čechů. Německá firma RWE, jež prodává páteřní české plynovody Net4Gas za očekávaných (v přepočtu) třicet až čtyřicet miliard korun, nyní přednostně jedná s konsorciem německé pojišťovny Allianz a kanadského investičního fondu Borealis.
Pokud se zpráva agentury Reuters potvrdí a obě strany dotáhnou jednání do konce, budou podle všeho ze hry i podnikatelé, kteří patří v Česku k nejbohatším – Petr Kellner společně s Danielem Křetínským a Karel Komárek.
Může nám být jedno, že se zase jednou – s nadsázkou řečeno – rozhoduje „o nás bez nás“? Plynovody jsou strategickou infrastrukturou a zastánci energetické bezpečnosti by je určitě raději měli pod národní kontrolou. Tím spíše, že nikdo nemůže vědět, komu je nový vlastník zase příště přeprodá. Riziko, že nějaký příští majitel nemusí být zrovna vstřícný vůči českému státu, nelze nikdy stoprocentně vyloučit.
Ještě loni v létě se přitom vláda zabývalatím, jestli by o koupi aspoň minoritního podílu Net4Gas neměl usilovat stát. Velvyslanec Václav Bartuška, který tento záměr prosazoval, ale zůstal osamocen.
Padne také ambiciozní plán na propojení českých plynovodů se slovenskými
Pokud Allianz s Borealis potvrdí svůj nynější náskok ve finále výběrového řízení, padne také ambiciozní plán na propojení českých plynovodů se slovenskými, v nichž na začátku letošního roku získal téměř poloviční podíl a manažerskou kontrolu další uchazeč o Net4Gas: Energetický a průmyslový holding vedený Křetínským s Kellnerem v zádech.
Přitom se Křetínský nakonec spojil s jiným silným hráčem – australskými fondy Macquarie. O těch v nedávném rozhovoru pro ČESKOU POZICI prohlásil, že pokud je kromě EPH někdo další, kdo by mohl vykázat podobnou synergii, je to právě skupina Macquarie, která již dříve koupila podíl v síti německých plynovodů Open Grid Europe.
Model Fico, model Zeman
Robert Fico se snaží posílit vliv státu ve firmě SPP, zatímco u nás už nic podobného nepřichází v úvahu
Když už je řeč o Slovensku, je vhodné zmínit jeden velký rozdíl oproti Česku: Tamní premiér Robert Fico se snaží posílit vliv státu v plynárenské společnosti SPP, zatímco u nás už nic podobného nepřichází v úvahu.
Na rozdíl od lídra slovenské sociální demokracie Fica silná figura české levicové politiky a nový prezident Miloš Zeman ještě jako šéf vlády naopak posvětil prodej celého plynárenství do zahraničních rukou.
A také česko-slovenští podnikatelé – vedle Křetínského a Kellnera je ještě nutné zmínit Patrika Tkáče – budou, pokud jde o byznys v plynovodech, nejspíš muset zaměřovat svou pozornost na východní část bývalé federace.
Pokud se ještě EPH či někdo jiný nevrátí do souboje o Net4Gas, což není zcela vyloučeno, budeme moci časem posoudit, zda se jako lepší model ukáže složité soužití Fica (a jeho nástupců) s Křetínským, nebo plynovody spravované zahraničním vlastníkem.