Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Program Antivirus pouze odsouvá problém nezaměstnanosti

  11:02
Za červen vzrostla nezaměstnanost navzdory koronakrizi jen o 0,1 bodu na 3,7 procenta. Příznivou statistiku tlačí dolů program Antivirus čili kurzarbeit, v jehož rámci stát proplácí firmám část nákladů na zaměstnance. Dle ekonomů se trh práce otřese až na podzim – po ukončení kurzarbeitu nezaměstnanost vyskočí na téměř osm procent.
Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům...

Kurzarbeit se dá využít v situaci, kdy firmy v potížích zkrátí zaměstnancům úvazek, vzdělají je a zbytek mzdy hradí stát či evropské fondy. V Čechách by od roku 2015 měla platit nová pravidla foto:  František Vlček, Lidové noviny

Nezaměstnanost se v Česku stále drží nízko. Za červen vzrostla navzdory koronakrizi jen o 0,1 bodu na 3,7 procenta. To ale podle odborníků brzy skončí. Příznivou statistiku totiž uměle tlačí dolů program Antivirus čili kurzarbeit, v jehož rámci stát proplácí firmám část nákladů na zaměstnance, pro něž není práce. „Kurzarbeit chrání některá pracovní místa do srpna. Po prázdninách začnou firmy propouštět a nezaměstnanost by se mohla pohybovat kolem pěti procent,“ myslí si Jana Mücková, ekonomka a šéfka investiční platformy Bondster. Další očekávají vzestup dokonce až na osm procent.

I z toho důvodu odborový předák Josef Středula již pléduje, aby byl Antivirus prodloužený do konce roku. Úřady práce evidovaly v červnu 269 637 nezaměstnaných. Mücková se proto domnívá, že Antivirus alespoň zmírnil první efekt strachu, kdy by podnikatelé zřejmě propouštěli pod vlivem emocí. Právě kurzarbeit má v době koronavirové krize chránit pracovní místa.

Dva druhy pomoci

„Trhu ale žádný zásah státu nepomáhá. Stovkám podniků chybí odborníci. Pokud budeme pořád ochraňovat některá pracovní místa, lidé se nebudou rekvalifikovat na práci s vyšší přidanou hodnotou a naše ekonomika poroste pomaleji,“ dodala Mücková. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda se domnívá, že na podzim by se mohla nezaměstnanost pohybovat dokonce až na osmi procentech.

Obavy z růstu nezaměstnanosti potvrdilo také ministerstvo práce a sociálních věcí. Stát rozjel program na začátku dubna a do dnešního dne podpořil více než 700 tisíc pracovníků. V současnosti mohou firmy spadat do dvou druhů pomoci.

„Pouze se tím kupuje čas. Stát teď bere peníze z kapsy daňového poplatníka a financuje ostatním lidem vlastně dovolenou. Tím se navíc udržuje dojem, že jsou pracovní místa funkční, ale už se tam nevytváří žádná prodejná hodnota. Pomalu bych opatření ukončoval a nic dalšího nerozjížděl,“ řekl Kovanda. Dodal, že z toho důvodu půjdou v horizontu dvou až tří let nahoru některé daně. Navíc podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka končí na podzim sezonní práce a na úřady práce se přihlásí také absolventi.

Obavy z růstu nezaměstnanosti potvrdilo také ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). „Kromě Antiviru dále zvažujeme úpravu nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, aby nedošlo k propouštění zaměstnanců, ale když to půjde, aby si je zaměstnavatel proškolil na novou práci. Zvažujeme také úpravu podpory v nezaměstnanosti,“ řekl Jiří Brodský z tiskového oddělení. Stát rozjel program na začátku dubna a do dnešního dne podpořil více než 700 tisíc pracovníků. V současnosti mohou firmy spadat do dvou druhů pomoci.

Zařazení do zákoníku práce

První, Antivirus A, je určen pro firmy, které kvůli vládním krizovým opatřením či karanténě musely mít zavřeno či omezený provoz. V tomto případě dostávají firmy příspěvek 80 procent z vyplacené náhrady, a to do 39 tisíc korun. Program Antivirus B je pak nastaven pro společnosti, které se dostaly do problémů například kvůli nedostatku surovin, nebo je postihl pokles poptávky. V případě splnění podmínek poskytne stát 60 procent z vyplacené mzdy, a to do 29 tisíc korun.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v současnosti uvažuje o zařazení nové podoby kurzarbeitu do zákoníku práce. Současně by se tam mohla objevit určitá podoba home office, tedy práce z domu.

Z obou programů firmy odvádějí za své zaměstnance odvody. Podnikatelé navíc musejí mzdy nejprve vyplatit a poté žádat o náhradu stát. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula je ale přesvědčen, že by Antivirus měl být prodloužen do konce roku. „Nechceme, aby padala jedna firma za druhou a raketově rostla nezaměstnanost. Proto s ministerstvem práce pracujeme na tom, aby byl kurzarbeit uzákoněn a bylo možné ho využívat i v budoucnu. V tuto chvíli jde pouze o ad hoc nástroj,“ řekl Středula.

To potvrdilo také MPSV, které v současnosti uvažuje o zařazení nové podoby kurzarbeitu do zákoníku práce. Současně by se tam mohla objevit určitá podoba home office, tedy práce z domu.Kurzarbeit by se tak měl do budoucna přiblížit německému modelu, kde má dlouhou tradici. Firmy ji využívají v době hospodářské recese, nebo když musejí snížit svou produkci.

Mohlo by vás zajímat