Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prokletá Praha 11: Výhodné obchody tu dělá i jednička Hlavy vzhůru

  13:47

Na transakci s městskou částí, kde na radnici na začátku října zasahoval protimafiánský útvar policie, profitoval i Bohumil Zoufalík.

Starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík koupil od MČ Praha 11 výhodně pozemek. foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) provedl na začátku října na radnici Prahy 11 razii. Policie neuvolnila téměř žádné informace, mluvčí úřadu Šárka Cicvárková pouze připustila, že si protimafiánský útvar odnesl některé dokumenty z  majetkoprávního odboru.

Při zkoumání obchodů, které by mohly budit podezření, narazila ČESKÁ POZICE na jméno Bohumila Zoufalíka, starosty Prahy 10, donedávna člena ODS a nyní jedničky na pražské kandidátce hnutí Hlavu vzhůru. Letos v březnu schválila radnice prodej dvou svých pozemků o celkové výměře 640 metrů čtverečních pro Zoufalíka a jeho manželku. Cena pro politika z Prahy 10 byla nestandardně nízká – zhruba 920 Kč za metr čtvereční.

Radnice Prahy 11 nechce říct, zda byl tento konkrétní obchod předmětem zájmu policie (a bližší informace neposkytl ani ÚOOZ). Úřad ovšem všechny pochybnosti o celé transakci jen přiživuje. Jednak odmítá poskytnout originál smlouvy o prodeji, a není tedy zřejmé, zda je dokument stále ještě na radnici, nebo si ho odnesla policie. A za druhé důsledně tají znalecký posudek, na jehož základě byla Zoufalíkovým vyměřena ona nízká cena.

Prodej se odhlasoval i bez posudku

Posudek nebyl ani součástí materiálů, které dostali zastupitelé k dispozici na březnovém jednání, kde se o prodeji rozhodlo. Místostarosta Jan Meixner (ODS) to tehdy odůvodňoval tím, že posudek si mohou prohlédnout během jednání zastupitelstva u šéfa majetkoprávního odboru Ladislava Hrůzy. Materiál byl přes odpor opozice schválen hlasy koalice složené z ODS, ČSSD a SPOZ.

ODS v Praze 11 je v mnoha ohledech výjimečnou organizací občanských demokratů. Zdejší buňka se opírá například o boxery, jimž radnice poskytuje tělocvičnu za nesmyslně výhodných podmínek. Radnice vedená Daliborem Mlejnským také v minulosti nechávala vydělat bezpečnostní agenturu Víta Bárty ABL nebo advokáta Vladimíra Zavadila, autora nactiutrhačného inzerátu, který v den prezidentských voleb pomáhal Miloši Zemanovi a opakoval lži šířené jeho volebním týmem. Ze zdejší ODS pochází také Jiří Janeček, který dělá v seskupení Hlavu vzhůru pětku pražské kandidátky sestavené  z loutek pražských politických podnikatelů.

ČESKÁ POZICE nakonec získala znalecký posudek jinou cestou. Na objednávku městské části ho vypracoval Miroslav Kotaška. V dokumentu uplatňuje na základní cenu pozemku 2250 korun za metr slevu v řádech desítek procent, jejíž použití není v dokumentu samotném prakticky nijak zdůvodněné. Finální cena mu vyšla na 1300 korun za metr.Radnice důsledně tajila znalecký posudek, na jehož základě byla Zoufalíkovým vyměřena cena za pozemek

Znalec Kotaška nejprve ČESKÉ POZICI vyjádření ke svému posudku přislíbil, následně už na pokusy o kontaktování nereagoval.

Zvláštní služby pro občanské demokraty

Opozice upozorňuje na to, že zatímco záměr prodeje pozemku byl zveřejněn 11. února, samotný posudek byl vypracován až o dva týdny později. „Možná jsem jeho vypracování vyprovokoval až svou žádostí o znalecký posudek,“ řekl ČESKÉ POZICI Ladislav Kos z Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11).

Jako jeden z důvodů slevy uvádí Kotaškův posudek polohu pozemku na okraji obce. Jenže ani to není podle opozice dostatečným odůvodněním. „V poslední době proběhlo na Jižním městě vypořádání majetkových hranic, které organizoval magistrát. Tam, kde byl zjištěn nesoulad vlastnické hranice s oplocením, nabízel magistrát odkup. Zaznamenal jsem dvě takové nabídky, jednu ve výši 3500 korun na metr, druhou 4500 korun za metr čtvereční. Přitom jde o nudličky, kterou jsou v podstatě nevyužitelné. Jednu z těchto nabídek majitel domku odmítl, a nyní je to nepřístupná a nevyužitelná parcelka,“ popisuje Petr Lukeš (HPP 11). „Za celé ty roky, co prodeje městské části sleduji, jsem se s takto nízkou cenou ještě nesetkal,“ doplňuje Kos.

Opoziční zastupitelé navíc upozorňují na to, že Zoufalíkovy parcely musely být odděleny z původního souvislého pozemku výhradně pro potřeby starosty Prahy 10. A zatímco místostarosta Meixner na zastupitelstvu tvrdil, že další oddělené pozemky byly majitelům domků ve stejné ulici rovněž nabídnuty k odprodeji, opozice to zpochybňuje. „Nikomu jinému z lokality nebyly do dnešního dne pozemky prodány,“ říká Kos.Pozemek měli Zoufalíkovi od roku 2008 pronajatý – radnice se o něj tedy nemusela starat tak jako tak

Již tak nízkou cenu samotná radnice Prahy 11 ještě o třetinu snížila, až se dostala na již zmíněných 920 korun za metr. Odvolávala se přitom na Zásady pro úplatný převod pozemků ve vlastnictví hlavního města Prahy svěřených MČ Praha 11. Podle nich je 30procentní sleva uplatňována v případech, kdy byla žádost o odkup souvisejícího pozemku doručena do podatelny do 30. září 2012.

„Jde o motivační záležitost. Pokud MČ nabídne k prodeji nemovitosti, které nepotřebuje, má jistě skutečný zájem je prodat a nikoliv se o ně starat další roky, než se zájemce rozhodne koupit,“ odůvodňuje toto kritérium mluvčí radnice Cicvárková.

Ovšem i tento argument je snadno zpochybnitelný. Pozemek měli Zoufalíkovi od roku 2008 pronajatý – radnice se o něj tedy nemusela starat tak jako tak.

Ptát se na Zoufalíka? Vy jste se zbláznil!

I když se odhlédne od samotné podezřele nízké ceny pozemku, zůstává ještě další problém. Zoufalík byl donedávna členem ODS. Uzavírat výhodné obchody s radnicí, kterou vede jeho stranický kolega Mlejnský, se jeví přinejmenším podivné. Samotný lídr pražské kandidátky Hlavu vzhůru Zoufalík v rozsáhlé odpovědi ČESKÉ POZICI žádný problém v transakci nevidí:

„Moje žena požádala městskou část Prahy 11 před čtyřmi lety o odkup části pozemku, který je dlouhodobě pronajat majitelům řadových domů souvisejících s tímto pozemkem, většina starousedlíků zde má předmětný pozemek pronajatý od 80. let. Pozemek, který odkoupila naše rodina, byl pronajat městskou částí za cenu 2810 Kč ročně (cena, kterou jsme zaplatili městské části, je výše nájmu za 209 let). Pozemek je strmá stráň, na kterou není jiný přístup než přes náš pozemek a kterou lze využít jen na pořízení okrasné skalky, což je i záměr mé ženy. Cenu, která byla stanovena znaleckým posudkem od znalce určeného Prahou 11, jsme akceptovali, a následně byl prodej schválen zastupitelstvem. Proto nerozumím celé záležitosti,“ napsal ČESKÉ POZICI Zoufalík. Vyhnul se i odpovědi na dotaz, zda by tato transakce mohla být předmětem zájmu ÚOOZ.

Osobitý způsob komunikace zvolil starosta Mlejnský.

ČESKÁ POZICE: Rádi bychom se vás zeptali na letošní prodej pozemků panu Zoufalíkovi. V té době byl členem ODS, připadá vám to morální uzavírat takto nestandardní obchody se svými stranickými kolegy?

MLEJNSKÝ: Jste se zbláznil? Vy jste se zbláznil.

ČESKÁ POZICE: Dotaz, zda vám to připadá morální, se vám jeví jako projev bláznovství?

MLEJNSKÝ: No, to mi připadá. Těžce. To si klidně můžete i nahrát.

ČESKÁ POZICE: Dobře. A to je celá vaše odpověď?

MLEJNSKÝ: Tak pokud se mě budete dotazovat oficiální cestou, já vám samozřejmě oficiálně odpovím.

ČESKÁ POZICE: Tiskového oddělení radnice se na okolnosti toho prodeje dotazujeme už pár dní, přímo od vás mě zajímá konkrétně tohle. Takže je to vaše celá odpověď?

MLEJNSKÝ: Podejte si oficiální dotaz a já vám poskytnu informace o okolnostech toho prodeje. Ale dotazy tohoto typu nepovažuji za vhodné.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...