Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Průlom: Ministerstvo školství zveřejnilo platy rektorů

  13:59

O osudu platů dalších vedoucích zaměstnanců veřejných vysokých škol zřejmě rozhodnou až soudy. Pirát Michálek podal první žaloby.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Zatímco vedení veřejných vysokých škol bojují zuby nehty za to, aby nemusela zveřejňovat své platy, ministerstvo školství se s tím už tolik nepáře. Na základě žádosti o poskytnutí informací dle zákona o svobodném přístupu k informacím učinila ředitelka odboru vysokých škol Karolína Gondková průlomový krok – uveřejnila platy rektorů všech veřejných vysokých škol pro rok 2013.

Zveřejnění platů předcházelo oznámení ministerstva školství, které v polovině února zrušilo předchozí rozhodnutí univerzit neposkytnout předmětné informace týkající se rektora. A věc vrátilo k novému projednání s tím, že jsou veřejné vysoké školy v dalším řízení vázané právním názorem ministerstva. Ten zní: veřejná vysoká škola je povinna poskytnout informaci o mzdě rektora, neboť je vrcholným představitelem školy a jeho mzda je vyplácena z veřejných prostředků. Povinnost poskytnout informace prý jasně vyplývá ze zákona o svobodném přístupu k informacím.

Navzdory tomu si ministerstvo jedničku s hvězdičkou za transparentnost nezaslouží. Důvod je prostý: žadateli sice informace poskytlo, už ale jaksi opomenulo řídit se nařízením paragrafu 5, odstavec 3 zákona. Tam se píše, že do 15 dnů od poskytnutí informací povinný subjekt tyto informace zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup. Přičemž o informacích poskytnutých v jiné než elektronické podobě, nebo mimořádně rozsáhlých informacích stačí zveřejnit doprovodnou informaci vyjadřující jejich obsah.

Ani jedno se v tomto případě nestalo – zatím. Mluvčí ministerstva školství Marek Zeman se na dotaz ČESKÉ POZICE zaručil, že se informace o zveřejnění na jejich webu co nevidět objeví, nikoli však už informace o platech. „Pro úplnost uvádíme, že žádost o informace byla podána fyzickou osobou, bez vazby na sdělovací prostředky,“ říká Zeman. A dodává, že MŠMT nenese za další šíření tohoto dokumentu žádnou odpovědnost. Redakci se navzdory tomu podařilo tabulku platů získat.

Platy rektorů veřejných vysokých škol

Vysoká školaRektor(ka)Plat
Akademie múzických umění v Praze Jan Hančil80 000 Kč
Akademie výtvarných umění v PrazeJiří Kotalík80 250 Kč
Česká zemědělská univerzita v PrazeJiří Balík85 600 Kč
České vysoké učení technické v PrazeVáclav Havlíček107 000 Kč
Janáčkova akademie múzických umění v BrněIvo Medek82 390 Kč
Jihočeská univerzita v Českých BudějovicíchLibor Grubhoffer85 600 Kč
Masarykova univerzitaMikuláš Bek117 700 Kč
Mendelova univerzita v BrněJaroslav Hlušek74 900 Kč
Ostravská univerzita v OstravěJiří Močkoř74 900 Kč
Slezská univerzita v OpavěRudolf Žáček71 155 Kč
Technická univerzita v LiberciZdeněk Kůs82 390 Kč
Univerzita Hradec KrálovéJosef Hynek85 600 Kč
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun71 155 Kč
Univerzita Karlova v PrazeVáclav Hampl128 400 Kč
Univerzita Palackého v OlomouciMiroslav Mašláň85 600 Kč
Univerzita PardubiceMiroslav Ludwig85 600 Kč
Univerzita Tomáše Bati ve ZlíněPetr Sáha80 250 Kč
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno Vladimír Večerek85 600 Kč
Vysoká škola báňská-Technická univerzita OstravaIvo Vondrák90 950 Kč
Vysoká škola ekonomická v PrazeRichard Hindls85 600 Kč
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze Karel Melzoch85 600 Kč
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých BudějovicíchMarek Vochozka45 000 Kč
Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze Jindřich Smetana74 900 Kč
Vysoké učení technické v Brně Karel Rais107 000 Kč
Západočeská univerzita v PlzniIlona Mauritzová85 600 Kč
Vysoká škola polytechnická JihlavaJakub Novotný64 200 Kč
Hampl: Nejsme občané druhé kategorie

V případě dalších vedoucích zaměstnanců veřejných vysokých škol ministerstvo usoudilo, že není příslušným správním orgánem, jsou jím prý rektoři. Ti se však – až na několik málo výjimek – ke zveřejňování platů svých zaměstnanců nemají. Dle názoru rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka mají žadatelé o informace právo znát pouze příjmy rektorů.

Rektor Masarykovy univerzity: Jakékoliv další zveřejnění platů by mohlo mít fatální důsledky na chod vysokých školrozhovoru s ČESKOU POZICÍ Bek mimo jiné trval na tom, že existuje propastný rozdíl mezi veřejnými vysokými školami a kupříkladu soudy či státními zastupitelstvími. Jakékoliv další zveřejnění by prý mohlo mít fatální důsledky na chod vysokých škol. Podobného názoru je i rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě Jakub Novotný.

Rektor Karlovy univerzity Václav Hampl přiznává, že byla chyba svůj plat původně nezveřejnit. „V prosinci jsem tento souhlas po rychlé úvaze nedal. Během vánočních svátků jsem to znovu zvážil, názor přehodnotil a za svou osobu jsem v lednu tento souhlas dal.“ To, jak rozhodne v případě svých kolegů, jejichž platy už jednou zveřejnit odmítl, však komentovat nechtěl. A to i přesto, že spoluautor samotného zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek tvrdí, že odmítnutí platy zveřejnit znamená vzpouru proti právnímu státu.

Hampl však argumentuje nedávným rozhodnutím Úřadu na ochranu osobních údajů. Dle něj porušila šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová zákon, když plošně a jmenovitě zveřejnila platy zaměstnanců zastupitelství, jejichž soukromí tím narušila. „Opravdu si nemyslím, že je možné jen tak říci, že milion lidí (včetně učitelů, vědců, lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a tak dále) jsou občany druhé kategorie, kteří nemají nárok na ochranu svých osobních údajů,“ napsal ČESKÉ POZICI Hampl.

Zlovolné zneužití a žaloby

Kužílek s Hamplovým zdůvodněním nesouhlasí. Podle něho jde o zlovolné zneužití aktuální situace okolo vrchního státního zastupitelství, kde byly platy zveřejněny plošně včetně zaměstnanců v nejnižších funkcích. „Pokud rektor ví, že jde o vedoucí zaměstnance, pak do toho nemůže motat debatu, která se týká té nejnižší úrovně. To je velmi nekorektní postup. Nikdo se ho neptá na platy uklízeček. Pokud platy nezveřejní s tímto odůvodněním, tak jednoduše lže,“ nešetří odborník kritikou.

„Pokud rektor ví, že jde o vedoucí zaměstnance, pak do toho nemůže motat debatu, která se týká té nejnižší úrovně,“ říká spoluautor „stošestky“ Oldřich Kužílek„Žádal jsem informace o mzdách a odměnách vedoucích představitelů univerzity, které jsem vymezil jako rektora, kvestora, prorektory, kancléře a další vedoucí pracovníky rektorátu. V podstatě tedy top management veřejných vysokých škol,“ informoval ČESKOU POZICI místopředseda České pirátské strany Jakub Michálek, jehož žádost podle „sto šestky“ odeslaná 21. listopadu 2012 všem veřejným vysokým školám celou debatu započala.

V současné chvíli prý Michálek vyčerpal veškeré standardní možnosti, jak se k informacím dostat, a začíná na jednotlivé školy prostřednictvím právníka podávat správní žaloby. Aktuálně se s žalobou musejí potýkat Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava a Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích.

Zveřejnění platů rektorů veřejných vysokých škol jsme se věnovali v sérii článků:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!