Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Působí na Ukrajině námezdní zahraniční síly?

Německá média nedávno zveřejnila informaci, že ukrajinská vláda údajně používá proti proruským separatistům americkou soukromou bezpečnostní firmu Academi. Ta to však dementovala. Otázkou zůstává, kdo, proč a zda vůbec by si tyto žoldáky najímal. Píše Jan Schneider.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Takto pise novinar po opici

Naprosto nic nerikajici clanek operujici pouze domnenkami bez verohodnych pramenu. Nejcastejsi slova "pry", "mozne", "udajne", "pravdepodobne", " melo byt".... Ty nemaji s fakty nic spolecneho!

Rusum by finlandisovana Ukrajina nesporne vyhovovala. Autor clanku ale nepise co by vyhovovalo Ukrajine. Finlandizace s omezenou suverenitou (-> Breznevova doktrina) urcite ne. Snad kazdy narod si musi sam za sebe urcit co chce a ne to nechat na svem sousedu nebo na doporuceni pana Scheidera.

0/0
1.6.2014 10:25

P. Mach

Tatko nepíše novinář po opici.

Takhle píše novinář, který je totálně ožralý. Případně se naskýtá otázka zda tenhle blábol vznikl z blbosti nebo za peníze.

0/0
1.6.2014 11:46

Re: Tatko nepíše novinář po opici.

Pane Machu, nešlo by to bez urážek ? A co takhle argumentovat..

0/0
1.6.2014 13:06

P. Mach

Re: Tatko nepíše novinář po opici.

Zřejmě vám vadí, když určité věci nazývám pravými jmény. Budete se s tím muset smířit. A argumenty jsem uvedl výše.

0/0
1.6.2014 16:39
Foto

V15l33a17d60i32m74i71r 34P 7944299743476

Rusům by nesporně vyhovovala i finlandizace dalších zemí

střední a východní Evropy. A v zájmu těchto zemí (včetně nás) zase je, se tomu ubránit.

0/0
1.6.2014 11:49

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Můžete nějak smysluplně popsat ukrajinský národ? Jsou to Poláci, Maďaři, Rusíni, volyňští Češi (usídlení zde ruským carem) na západě, Ukrajinci co mají za příklad Banderu, všudepřítomní Židé, vojáci a jejich rodiny z celého SSSR, (v určitý okamžik se pracovně nacházející zrovna na území Ukrajiny), Rusové z jihovýchodní Ukrajiny bojující proti Banderovcům, Rumuni a Moldavané na jihozápadu země, případně Malorusové? A to jsem určitě někoho opomenul. Děkuji za odpověď.

0/0
1.6.2014 12:28

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Pane Černý, stále čekám až mně vysvětlíte jak si představujete jeden národ na Ukrajině, za který se tolik berete

0/0
1.6.2014 15:31

Re: Takto pise novinar po opici

Narod tvori spolecenstvi lidi hlasici se na zaklade spolecneho jazyka, kulturyy, nabozenstvi, ekonomickych prvku, historicke a geografickeho rozsireni, ke stejne narodnosti. Pochopitelne, ze na uzemi statu muze zit vice narodu. V dnesni dobe etnicky ciste staty jsou nemyslitelne. Zeptejte se co je cesky narod a zjistite , ze to je divoka smesice genu v kterych jsou zastoupeni ponejvice geny keltske, dale slovanske, germanske, italske, recke francouzske, atd. V teto smesi je tech slovanskych genu proklate malo. Ale mame spolecny jazyk, svoji kulturu a historii a ceskou kotlinu. Na nasem uzemi ziji Romove, Ukrajinci, Vietnamci, Slovaci, Polaci, Nemci a dalsi mensiny a nikdo nas s nimi nespojuje. Nezpochybnujte Ukrajinsky narod- ani jeden z nejvetsich demagogu a nacionalistu Stalin se neodvazil pres svuj odpor k Ukrajincum tento narod zpochybnovat.

Komunisti v roce 1936 rikali, ze ve Spanelsku se bojuje i za nas. Ted se na Ukrajine bojuje take za nas, potazmo za Evropu. Putin se finland

0/0
2.6.2014 10:14

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Pane Černý, trefa. O ukrajinském národě a o jeho právech na sebeurčení na Ukrajině jste mluvil Vy. Mají i ostatní národy na Ukrajině stejná práva jako ti co se hlásí k ukrajinské národností? Pro ilustraci, Rusů žije na na Ukrajině víc než bylo celkem obyvatel v bývalém Československu. Na Krymu se mluví praktický pouze rusky a Rusové představují cca 75% obyvatel, kterých je okolo 2,5 milionů . Má Krym právo na sebeurčení? Pozn. česká verze wikipedie kupodivu uvedené informace o Krymu neuvádí.

0/0
2.6.2014 11:43

Re: Takto pise novinar po opici

Nepopiram, pravo na sebeurceni, ale podle prava a ustavy, ne nasilim a ne zfalsovanym referendem, ktere nedalo jinou alternativu nez okamzite nebo pozdeji... I indove sli do samostatnosti bez nasili, stejne tak Slovaci a dalsi....

0/0
2.6.2014 13:37

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Co je důležitější, právo na sebeurčení, nebo právo dané ústavou? Samozřejmě že nejlépe to jde když jsou splněny obě podmínky.

PS. Máte pocit, že se Československo rozdělilo podle ústavy?

0/0
2.6.2014 14:26
Foto

K16a14r94e83l 21P81l33í15h39a34l 2539285338561

Re: Takto pise novinar po opici

Pane Křivan, to víte, že má! Ale aby si sebe a svého státu vážili, aby došli mezinárodního uznání, aby je nenáviděl stát, k němuž patřili, mělo k sebeurčení dojít diplomatickými prostředky, nikoliv obsazením parlamentu Ruskými vojáky a žvanit cosi o Helsinském protokolu. Chápu, že Kyjevská politika byla a je v krizi, ale člověk i národ musí občas v životě překonat jistá příkoří a zbytečně se nenechávat vtáhnout do rvačky. Nikde jsem nezaznamenal, že by Krymští se celá desetiletí Kyjevu beznadějně vzpírali či byli utlačováni. Najednou prásk a jsou v Rusku. Zajímavé. Snadnost onoho falešného sebeurčení je výborným střelivem pro separatisty. Teď tam umírají a oběma stranám pomalu dochází chuť se nějak dohodnout.

0/0
2.6.2014 21:24

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Pane Urbanče, můžete mi přiblížit jak nenávidí stát své občany?

Ještě můžete vysvětlit jak má diplomaticky 14 milionů Rusů uplatnit své právo na sebeurčení, když referendum není dost dobré a ústava to neumožňuje.

Pokud zprávy z Kyjeva sledujete, tak víte, že se jednostranně prosazuje politika západoukrajinská a to do té míry, že jsou tradiční názvy v ruských oblastech uměle a plošně nahrazovány ukrajinskými názvy. Jako příklad Lugansk je oficiálně poukrajinštěn na Luhanščinu.

Krym byl a je autonomní republika a o připojení k Rusku již několikrát usiloval, stačí vyhledat. Takže žádný náhodný blesk z nebe.

0/0
3.6.2014 0:19
Foto

K29a26r46e37l 70P84l16í50h58a24l 2659835668701

Re: Takto pise novinar po opici

Měl jsem na mysli nenávist původního státu/národa, jehož byl nově vzniklý stát součástí. Myslím, že Ukrajinci berou Krym jako potupu a Rusy za to nebudou milovat. Stát může nenávidět vlastní občany - viz nesmyslné represe, vzpomeňte na gulagy, odebrání nároku na spravedlivý soud, kádrové posudky, třídní kastování...

14 mil ze 40 je dost velký podíl na to, aby se dlouhodobě dalo s vlastním sebeurčením něco dělat. Nemohou očekávat řešení během měsíce. Zdlouhavý proces je nutný k tomu, aby dal prostor vyniknout trpělivým vůdčím elitám budoucího nového státu. Rychlé řešení zplodí politiky-militaristy, kteří se nebudou příliš odlišovat od Pravého sektoru.

Zbývá dodat, že Rusové nejsou národ bez státu, naopak vzhledem k rozloze Ruska jsou národ s více než velkým sebeurčením. Mohou se z Ukrajiny odstěhovat do Ruska.

0/0
3.6.2014 15:19

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Pane Urbanče, pár poznámek.

Krym jen zkrátka. Jak nabyli, tak i ztratili. Stále nevím kdo to jsou Ukrajinci.

Ukrajinu přirovnal k poměrům v SSSR za vlády Stalina. Jen je třeba dodat, že ani ten Stalin nebombardoval vlastní obyvatelstvo kazetovými bombami, případně "kaťušemi"

I na ty čistky již došlo. Poslanec Carjov, kandidát na prezidenta, byl pro své názory na sebeurčení zbaven poslanecké imunity a je na něj vydán zatykač. Další jsou v očekávání. Takhle se zachází z trpělivými vůdčími elitami. Mluvit v této situaci o tom, že je třeba čas lze jenom z tepla svého pokoje.

Pouhé pomyšlení na vystěhování 14 milionu Rusů z jejich rodné země snad nemyslíte vážně. Tohle nedokázal ani ten Stalin, vlastně ani Hitler.

Celé mi to připadá, že jsou na světě mocné síly, které do té bramboračky chtějí napřed zatáhnout Rusko a potom celý svět. Ještě nedávno jsme tu probírali, že se snad nenajde nějaký šílený frajtr, a on už tu je. Jakunoviče nemusím, přes všechny své slabiny on z toho krvavý konflikt

0/0
3.6.2014 18:24

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Dodatek,Jakunoviče nemusím, přes všechny své slabiny on z toho krvavý konflikt neudělal.

0/0
3.6.2014 18:26
Foto

K59a33r90e27l 54P31l28í94h70a21l 2629125888211

Re: Takto pise novinar po opici

14 mil Rusů evidentně nedokázalo mezi sebou najít takové představitele, aby pořádně zamíchali politikou v Kyjevě a místo toho se přetahovali o moc nad celou Ukrajinou. Takže máslo na hlavě mají i oni. Separatisté v maskáčích a se šátky přes obličej jsou toho výsledkem a v mých očích jsou na úrovni Pravého sektoru.

Tři milióny Němců jsme dokázali vystěhovat my i přesto, že se tady povětšinou narodili. Bylo to kruté, je to na nekonečnou diskuzi, ale vyřešila se tím celistvost země, která byla sevřená Sudety. Vzhledem k rozložení Rusů především na východě se nabízí namísto vystěhování rozdělení Ukrajiny.

K Vaší definici Ukrajinců - jazyk Ukrajinština jako hlavní rozlišovací znak existuje. Národnostní směsice nejsou ničím neobvyklým a záleží na jednotlivcích, ke komu se přihlásí. Mlůžete si klást otázku, kdo jsou Švýcaři, nebo Američané. Díky za názory.

0/0
4.6.2014 8:42

J. Křivan

Re: Takto pise novinar po opici

Veliký rozdíl je v tom, jestli někdo brání území kde žije a snaží se uplatnit právo na sebeurčení, nebo chce dobýt celou Ukrajinu.jako Pravý sektor. Na představitele Rusů na Ukrajině a poslance Carjova byla vypsána odměna půl milionu USD. Pokud ho nezabíjí nejspíš o něm ještě uslyšíme.

Rozdělení Ukrajiny asi ano, jen nevím kdo je tohle schopen ukočírovat. Podle mého názoru ti v pozadí chtějí celou Ukrajinu.

0/0
4.6.2014 9:35
Foto

K93a79r78e88l 37P75l54í55h87a66l 2579895408641

Re: Takto pise novinar po opici

Dobré je, že došlo ke splacení části dluhu za plyn a že Moskva přes jisté výhrady uznává Porošenka. Očekávám, že situaci dokáže nejvíce moderovat Rusko, které je do konfliktu zataženo ze své podstaty. Můj osobní názor je, že nejpragmatičtější a nejrychlejší postup bude, když Moskva umravní separatisty, čímž zároveň vezme vítr z plachet pravičákům v Kyjevě. Klid zbraní umožní parlamentní volby pro všechny obyvatele a vrátit parlamentu legalitu i legitimitu. Spravedlivé volby by ukázaly, jak si kdo stojí a naznačily by další cestu vývoje.

Jakou máte představu Vy?

0/0
4.6.2014 10:11
Foto

V.Hricák

Re: Takto pise novinar po opici

Naprosto s vámi souhlasím.I rusové žijící na Ukrajině jsou národ.Tak proč by si o sobě nemohli rozhodovat sami?A když už mluvíte o tom vměšování,nebyl to např. i náš exministr zahraničí,kdo odejel podpořit Majdan?Co je nám po tom?Ať se ukrajinci srovnají sami.

0/0
1.6.2014 17:09

Re: Takto pise novinar po opici

ad Černý (.6.2014 10:25)

"Naprosto nic nerikajici clanek operujici pouze domnenkami bez verohodnych pramenu. Nejcastejsi slova "pry", "mozne", "udajne", "pravdepodobne", " melo byt".... Ty nemaji s fakty nic spolecneho!... Snad kazdy narod si musi sam za sebe urcit co chce...".

Takto píše p. Černý - po opici nebo přímo v opici?

0/0
2.6.2014 12:50

Re: Takto pise novinar po opici

Prectete si clanek pozorne jeste jednou a soustredte se na slova, ktera jsem zduraznil. Snad Vam dojde...

0/0
2.6.2014 13:34

Bravo pane Schneidře velmi dobrý článek!!!

Když tak o něm přemýšlím , nebylo to tu již ve středověku tam také jednotlivé pluky vlastnili a platili jednotliví šlechtici.

Jinak svět se mi jeví ještě horší než jsem očekával, proto jdu pást své husenky, protože ty ještě žerou i se.ou podle přírodních zákonu, člověk je takové odporné zvíře, že to už dávno nedělá!!!

0/0
1.6.2014 7:57
Foto

K55a80r28e37l 24V62y54š16a43t35a

Re: Bravo pane Schneidře velmi dobrý článek!!!

Vracime se v podstate k historicky osvedcenym zpusobum, ktere nedokaze ani nejmodernejsi technologie nahradit. To neni jen vyhradne zalezitost USA, ale pouziva ji cely svet. Vzdy se najde mnozina lidi, kterym boj za cokoliv, i za penize prinasi uspokojeni.  Jen bych doporucil pane Cermane nez vyzenete sve husenky na pastvu, prohlednout je pod kridly zda tam neni nejake navadeci zarizeni. Chlapci v teple u pocitacu v Pentagonu jsou ve strehu. Aby misto hovinka od nejakeho ptaka najednou nepriletela pratelska pripominka ve forme rakety.

0/0
1.6.2014 9:57

P. Mach

Nic si z toho nedělejte.

Nejste sám kdo trpí patologickým a ničím nepodloženým pesimismem. To, že důchodci lamentují nad stavem současného světa v přesvědčení, že dříve bylo vše lepší a svět spěje k hrozným koncům je normální a setrvalý stav. Můžu vás ujistit, že realita je přesně opačná. Na závěr bych uvedl jeden citát: „Žijeme v prolhaném úpadkovém čase. Dnešní mládež nemá úctu k rodičům, moudrosti a zkušenostem stáří se vysmívá, je skrz naskrz zkažená nemá trpělivost a sebeovládání. To jsou velmi varovná znamení; není pochyb, že ohlašují pohromu a zánik lidstva.“ [hieroglyfický nápis z období střední říše egyptské, 2100 – 1700 př. Kr.]

0/0
1.6.2014 12:06

Pane Machu, tento psychologický efekt

vzniklý přibýváním let si plně uvědomuji. Nad mládeží vůbec nelámu hůl a plně si uvědomuji, že mládež si zcela objektivně bude muset se všemi problémy poradit a poradí si s mimy v rámci možností. My dříve narození tady totiž fyzicky nebudeme. Je otázka jestli to bude v rámci demokracie, nebo autokracie. A to je ta otázka , parlamentní demokracie je v totální krizi projevující se v schopnosti řešit problémy společnosti a ochránit poctivé občany. Co ji tedy nahradí? Přímá demokracie, nebo osvícený absolutismus, nebo nějaká forma totality. Není to zase tolik let kdy diktatura s tržním hospodářstvím byla v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Jižní Koreji. Co Vy na to????

0/0
1.6.2014 13:09

P. Mach

Jedni ve starém Egyptě lámali hůl nad mládeží

a druzí ji dnes lámou nad parlamentní demokracií. Příčiny toho stavu jsou stejné a hodnota těchto prohlášení jako prognóz, je rovněž stejná, tj. nulová. A to platí i o prohlášení, že "parlamentní demokracie je v totální krizi". Opět se jedná o dojem důchodce daný tím, že nikdo neposlouchá jeho názory. Samozřejmě, že demokracie má své problémy, vždy je měla a vždy je mít bude. Navíc problém současných parlamentních demokracií jsou ve srovnání s problémy, které demokracie v minulosti úspěšně přežily naprosto malicherné. Což jen dokazuje, že nesmyslnost podobných předpovědí - jak někdo může posuzovat současnost či dokonce prognózovat, když nezná minulost!! Dále představa, že by měla být demokracie brzy nahrazena "osvíceným absolutismem" je naprosto zcestná, za prvé proto, že ten absolutismus by trpěl stejnými ne-li většími problémy jako demokracie jen s tím rozdílem, že by je dokázal díky cenzuře efektivně před veřejností ututlat a za druhé proto, že nic takového jako "osvícený absolutismus" neexis

0/0
1.6.2014 17:32

P. Mach

Re: Jedni ve starém Egyptě lámali hůl nad mládeží

neexistuje, každopádně ne na dlouho. Určitě znáte "Každá moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně", zvlášť pokud je někomu osmdesát a má dojem, že by tím prezidentem měl být i nadále. A co se týče přímé demokracie tak to je koncepce, která v současnosti není příliš vyzkoušená a její široké uplatnění by dnes přineslo více problémů než řešení. Do budoucna nelze vyloučit její větší rozšíření. Ovšem je jasné, že i  velmi promyšlené uplatnění prvků přímé demokracie přinese svoje problémy a je jasné, že se opět objeví lidé vašeho ražení, kteří budou tvrdit jako je přímá demokracie v krizi a že je nutno ji něčím nahradit.

0/0
1.6.2014 17:32

Děkuji za podporu pane Skřivánku pan

Mach je člověk zvláštního ražení s opačným znaménkem. To je zvláštní druh člověka, který když se ve škole probíral Descartes tak zrovna chyběl. To jsou lidé co nás po 89 zavedli na scestí propagací Havlovského pojetí Amerického snu. Oni v té amícké propagandě přehlédli, že ve skutečně tržním hospodářství na jednoho úspěšného připadá cca 500 neúspěšných. To je pro ně pouze optický klam. A Češi nadšení kouzlem nákupních cest do Chamu tomu podlehli.

Taky jsem jeden čas dělal ve výzkumu a tam jsem se naučil že na jednoho který jde po správné cestě připadá 10 co jdou po cestě chybné. Ten jeden je slavný a o těch 10 se nemluví protože člověk znalý Descartese ví že to tak musí být. Pan Mach je statisticky zrovna v těch 10 tak se na něho nezlobte.

0/0
2.6.2014 6:11

J. Křivan

Re: Jedni ve starém Egyptě lámali hůl nad mládeží

Pane Mach a vidíte, za komunistů platilo, mládí má zelenou.

0/0
1.6.2014 19:33