Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Radkin Honzák: V mozku máme zbytek z dinosaura

V rozhovoru o paměti přední český psychiatr mimo jiné říká: Mozek je zřejmě naprogramovaný; zvíře v nás je velmi chytré, nechtějme ho přemoci, ale porozumět mu. A ptá se: „Šlo by vydržet s pocitem, že jsme často spíš trochu kolaboranti?“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Křivan

31. 5. 2014 13:43
ševče drž se svého kopyta

Profesora Honzáka a jeho přístup k člověku je mi dlouhodobě sympatický. Škoda, že na konci rozhovoru zabrousil aktivisticky do kalných vod politiky. Z článku se okamžitě vytratila pohoda, která z pana profesora jinak vyzařuje.

0 0
možnosti

Martinn

31. 5. 2014 13:02
Ta ideologie zajímavý článek zkazila.

Houdův slogan: "zachraňte paměť" jsem četl poprvé. Ve formátu článku dotaz/odpověď byli ideologické otázky plošné a na to se špatně jednoduše odpovídá. Lidé mají setrvačnost myšlení a receptory na Novou dobu signalizují "špatně, je to špatně". Navíc tito lidé to říkají PRŮBĚŽNĚ 25 LET !!!, pouze je nikdo neposlouchá... Houda se nyní probudil a chce z nich udělat cvoky - tak to ovšem není...Podíváte- li se na trendy zjistíte, že tihle lidé mají velmi často pravdu. Kdo je potom větší blázen??? Dokonce si myslím, že nechtějí návrat, ale převzetí toho co fungovalo pro lidi a ne jenom pro jednotlivce. Jsou stále sociální, v asociální době. Stejně sociální jsou i někteří mladí, odmítají být asociální, protože ví, že přežít mohou pouze jako skupina... Gangům zvoní hrana - dříve nebo později. Mám rád p. Hozáka a jeho chytré a znalé odpovědi. Tak mu aspoň takto děkuji.

0 0
možnosti

J. Václav

31. 5. 2014 11:42
Hodně zajímavé,

ale hodně nebezpečné. Budeme li zkoumat náš mozek z tohoto pohledu, může za čas převládnout názor, že nejsme odpovědni za své činy. Bacha !!!

0 0
možnosti

1. 6. 2014 5:30
Dobré ráno Jiří, neber to ve zlém, ale musím se

nad Tvým výrokem trochu zamyslet. Když vyhodnotím mé zkušenosti z tohoto hypermedializovaného světa , docházím k následujícím závěrům: 1) svobodná vůle člověka je limitována /ohraničena / okolím ve kterém se nachází 2) jaké je to prostředí ve kterém se nachází? 3) okolí je prosyceno reklamami nadprahovými i podprahovými na zboží všeho druhu které člověk vůbec nepotřebuje 4) ideologickými klišé rozumnými i nesmyslnými 5) nejsem psycholog /ti by to měli vyhodnotit/ technické prostředky na vyhodnocování dat se při přehlcení zhroutí, nebo musí být naprogramovány na ořezávání přílišného množství dat. Tak je to i s lidskou psychikou. Jiří kriticky se zamysli, jestli pokud se díváš na televizi, máš ještě "skutečně svobodnou " vůli??? Jdu vypustit husenky a sušit seno králíčkům. Přeji Ti hezký den Jiří!!!!

0 0
možnosti

31. 5. 2014 8:33
Pan Honzák je velký psychiatr, pokud

bych měl nějak popsat lidskou psychiku pro mě je to rovnovážná regulovaná soustava na kterou působí tisíce vnitřních i vnějších podnětů a ona se s tím musí /nebo také nemusí , zhroutí se jako počítač/ vypořádat. Tím je řečeno vše, Norbert Wiener odvodil kybernetiku od živých organismů. Všechny lidské excesy jsou odvozeny od fungování této regulované soustavy v okrajových oblastech, kdy se soustava blíží k hranicím svých regulačních schopností. Člověk nemůže překročit možnosti reguláčních schopností svého mozku. Opět odkazuji na poslední Máte slovo Jílkové:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo/214411030520019-mate-slovo-s-m-jilkovou

Řeči o komunismu totalitě, první republice jsou jen ideologické kecy , to jsou podmínky v kterých regulovaná soustava pracuje. Soulasím s Plzákem který na sklonku svého života prohlásil: "pohled do lidské psychiky je jako pohled na hvězdnou oblohu"

0 0
možnosti

31. 5. 2014 7:42
Moc krásné povídání,

děkuju!

0 0
možnosti