Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rathův digitální moták: Vzhůru na barikády

  10:12

David Rath poslal z věznice výzvu, aby lid povstal kvůli gigaloupeži alias církevním restitucím. Co je proti tomu 7 mega?

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

David Rath zažívá těžké časy a jistě je pro něj pobyt ve vazební věznici fyzicky a zejména psychicky vyčerpávající. Možná i proto se jeho čerstvý komentář, ve čtvrtek zveřejněný „list z vězení“, vyznačuje poněkud podivnou logikou.

Sedím za mřížemi za to, že jsem měl mít 7 mil. v krabici vína. Vláda teď před zraky všech chce, aby všichni občané ze svého dali povinně 56 miliard plus úroky (80 miliard) církvím. Respektive hlavně církvi katolické. Navíc ještě majetek za dalších 70 mld. Nečaso - Kalouskova vláda ukradne všem lidem nějakých 140 miliard. Neuvěřitelných 140 mld. v době, kdy většině klesá životní úroveň a republika chudne. Necháme si i toto líbit. Je čas jít do ulic, možná i na barikády.

Zajímavá je hned první věta. Rath prý sedí za mřížemi proto, že měl mít sedm milionů v krabici od vína, čímž naznačuje, že on sám ve své krabici žádné miliony neměl, ale v té, kvůli které momentálně „bručí“, tak tam (asi) byly. Ale to jsou pouze gramatické nuance digitálního „motáku“, jež si třeba poslanec Rath ani neuvědomuje. Co je na jeho obsahu daleko závažnější?

Ve svém krátkém textu Rath upozorňuje čtenáře na jinou skutečnost, jež by neměla být opomenuta, ba přímo bychom kvůli tomu měli jít až na barikády. Jak je možné, že já za pár milionů v krabici od vína a sedím v base, zatímco vláda „vyčóruje“ lidu částku řádově o čtyři nuly vyšší a nic? ptá se „politický“ vězeň Rath.

Pomiňme, že Rath užívá provařeného manipulativního klišé: je pravda, že Novotný krade, ale támhle Pokorný krade mnohem víc, na toho by si měli došlápnout. Berme vazební výkřik páně Ratha jako frustraci nad tím, že Krajský soud v Ústí nad Labem právě ponechal obviněného ve vazbě, protože všechny tři důvody vazebního stíhání – kvůli obavě z ovlivňování svědků, z pokračování v trestné činnosti i z možného útěku – podle soudu trvají i nadále.

Nicméně se zatím zločin v naší zemi neměří podle hodnotových žebříčků Davida Ratha, ale o vině a nevině rozhoduje soud podle zákona. Zdá-li se mu sedmimilionová suma tak zanedbatelná, mohl o tomto svém náhledu už mnohokrát přesvědčovat sociálně demokratické voliče. Třeba by porozuměli hodnotě sedmi milionů po rathovsku. Ale především, kdyby miliony v krabici od vína, které policie zajistí u poslance, středočeského hejtmana či stínového ministra zdravotnictví, o nichž je přesvědčena, že jde o úplatek, dotyčnému zase s omluvou vrátila, že je vše v pořádku, teprve potom by byl čas jít do ulic, možná i na barikády.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!