Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitelem protikorupční policie se stal Tomáš Martinec

  13:38

Policejní prezident Petr Lessy jmenoval nového šéfa útvaru bez výběrového řízení.

Policejní ředitelství oznámilo, že novým šéfem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) byl v pondělí jmenován Tomáš Martinec. V čele útvaru nahradil Libora Vrbu, který odešel v únoru, oficiálně po dohodě s policejním prezidentem Petrem Lessym. Martince nyní Lessy jmenoval bez výběrového řízení s odvoláním na fakt, že byl ve stejné služební hodnosti a má dlouholeté zkušenosti v řídících funkcích.

Martincovo jmenování by mohlo být dobrým signálem, že policie bude akcentovat zajišťování výnosů z trestné činnostiOsoba Tomáš Martince není neznámá. Veřejnou pozornost na něj upoutala zejména nikdy nevyjasněná aféra z roku 2008. Tehdy pražský primátor Pavel Bém kritizoval jmenování Martina Červíčka šéfem policejní správy hlavního města bez řádného výběrového řízení. Vzápětí vyšlo najevo, že Bém sám se ještě předtím sešel právě s tehdejším náměstkem protikorupční policie Tomášem Martincem a nabízel mu post ředitele pražské policie, aniž o tom informoval vedení policie. Martinec sám schůzku potvrdil a informoval o ní náměstka policejního prezidenta, zatímco Bém na novinářský dotaz takovou nabídku popřel. Někteří bezpečnostní experti Bémův postup označovali za podezřelý a nekorektní. Tomáš Martinec se s Bémem znal z doby, kdy působil v Národní protidrogové centrále a Bém byl šéfem Mezirezortní protidrogové komise.

Objevily se spekulace, jež ventiloval například Respekt, že kontakt obou pánů souvisí s akcí protikorupční policie Blaník, jež se údajně zabývala kontakty mezi Bémem a pražským podnikatelem Romanem Janouškem. Tomáš Martinec byl v té době náměstkem ředitele ÚOKFK. Existenci spisu Blaník však protikorupční policie popřela.

O rok později Martinec opustil post náměstka ÚOKFK kvůli neshodám s ředitelem Liborem Vrbou. Od té doby působil jako náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování v kraji Vysočina.

Odborná pověst Tomáš Martince je ovšem velmi dobrá. Krátce po jmenování Petra Lessyho kolovaly ve vysokých policejních kruzích informace, že Tomáš Martinec by se měl stát náměstkem policejního prezidenta pro neuniformovanou (kriminální) policii. Odborný spolupracovník ČESKÉ POZICE Jan Schneider to tehdy komentoval: Má pověst manažera, nikoli ranaře. V policii prošel leccos, ale zřejmě nejlépe se našel ve funkci zástupce ředitele Finanční policie. Martincovo jmenování by mohlo být dobrým signálem, že policie bude akcentovat zajišťování výnosů z trestné činnosti. To je nesmírně obtížné a komplikované, ale vůči zločincům má naprosto paralyzující účinky.

Autor:

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...