Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rittigův advokát v hledáčku policie. Měl krátit daně

  14:10
Davida Michala, dvorního advokáta lobbisty Iva Rittiga, policie obvinila z krácení daně. Škoda přesahuje 38 milionů korun.

Kauza Oleo u soudu: (zleva) Ivo Rittig, David Michal a Vlastimil Rampula. foto:  Petr Topič, MAFRA

Po policejní razii, která minulý týden proběhla v advokátní kanceláři MSB Legal (dříve Šachta & Partners), padla jména obviněných. Krácení daní se měl podle České televize dopustit advokát David Michal a jeho spolupracovník a podnikatel Ferdinand Überall. Podle vyšetřovatelů způsobili škodu přes 38 milionů korun.

Od minulé středy, kdy detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) vtrhli do sídla advokátní kanceláře, drželi jména obviněných v tajnosti. Vyšetřovatelé pouze vysvětlili, čeho se měli pachatelé dopustit. „Policie zahájila trestní stíhání dvou osob pro zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby,“ krátce uvedlo v prohlášení Vrchní státní zastupitelství.

Ke krácení daně podle nich došlo při prodeji akcií firmy Randwick Trade, která vlastnila pozemky v pražských Hodkovičkách. Firma měla sice sídlo v Česku, ale majitelem byla kyperská společnost Varvedi. Pozemky údajně dříve ovládala další kyperská společnost, Certonia. Ta je podle informací LN centrem celého vyšetřování. Certonia byla spojována právě s lobbistou Ivem Rittigem.

Její jméno padalo i v kauze vyvádění majetku z pražského dopravního podniku. Právě Überall ve firmě figuroval jako jednatel. Vyšetřovací spis s krycím názvem Věž podle výškové budovy, kde MSB Legal sídlí, údajně obsahuje i odposlechy. Zásah byl připravován řadu měsíců.

Není to však jediný spis, který na advokáty blízké Rittigovi vyšetřovatelé vedou. Michal je spolu s lobbistou obžalován v několika dalších kauzách. V jedné z nich sedí na lavici obžalovaných i manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová).

Není to však jediný spis, který na advokáty blízké Rittigovi vyšetřovatelé vedou. Michal je spolu s lobbistou obžalován v několika dalších kauzách. V jedné z nich sedí na lavici obžalovaných i manželka expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová). V případu jde o vyzrazení utajované zprávy Bezpečnostní informační služby. V další kauze je spolu s Michalem obviněna i jeho kolegyně Karolína Babáková. Právě s ní Michal vlastní advokátní kancelář. Kvůli dodávkám jízdenek do dopravního podniku čelí oba právníci trestnímu stíhání. Jsou obviněni i v kauze údajného vyvedení 20 milionů korun z firmy OleoChemical. Minulý rok byli obvinění nepravomocně zproštěni a nyní čekají na odvolací soud.

Na jméno advokáta Michala upozornil i bývalý vysoce postavený důstojník protimafiánské policie Jiří Komárek. Během své obhajoby u soudu týkajícího se toho, že nařkl policejního prezidenta z „brutálního úniku informací“ mimo jiné uvedl, že advokát David Michal se na odposleších v kauze Beretta zajímal o vyšetřovatele pražské kriminálky Pavla Nevtípila.

Ten mimo jiné vede vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Davidovi mělo podle bývalého detektiva záležet na tom, zda nebyl Nevtípil zadržen v rámci jiného policejního zásahu. „To jsem si tedy oddech. Ten byl pro nás klíčový v době, kdy probíhalo Čapí hnízdo,“ řekl podle Komárka na odposleších Michal. Komárek si ale zřejmě popletl Berettu s případem Věž.