130 let
Radomil Konečný, cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR.

Radomil Konečný, cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR. | foto: Foto Zdeněk Němec, MAFRA

Rodiče začali být obelhávaní, že všichni dnes potřebují maturitu

  •   9:49
Prestiž řemeslníků není u nás vysoká, což učni změnit nepomáhají. Někteří absolventi jsou téměř negramotní, varuje v rozhovoru cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR Radomil Konečný.

Cechmistr malířů, lakýrníků a tapetářů pro ČR Radomil Konečný v rozhovoru mimo jiné říká: „Na stavbách vidím především nedostatek elektrikářů, klempířů a instalatérů. Když ale vezmu jen náš malířský obor: je vydáno 30 tisíc malířských živností, minimálně polovina není plnohodnotná, jde jen o pomocné malířské práce. A to je zhruba počet malířů, který nám chybí.“

LIDOVÉ NOVINY: Uvádí se, že v tuzemsku chybí desítky tisíc řemeslníků...

KONEČNÝ: Nikdo nemá přehled, jaká je reálná situace. Neexistuje žádná registrace řemeslníků.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký je váš odhad?

Nikdo nemá přehled, jaká je reálná situace. Neexistuje žádná registrace řemeslníků.

KONEČNÝ: Do takových odhadů se nechci pouštět. Na stavbách vidím především nedostatek elektrikářů, klempířů a instalatérů. Když ale vezmu jen náš malířský obor: je vydáno 30 tisíc malířských živností, minimálně polovina není plnohodnotná, jde jen o pomocné malířské práce. A to je zhruba počet malířů, který nám chybí.

LIDOVÉ NOVINY: Když bych vám teď zavolala, že potřebuji vymalovat byt, uslyším, že nestíháte?

KONEČNÝ: Ano, a to nepatříme k nejlevnějším. Máme vyprodáno na tři čtvrtě roku dopředu. Přitom děláme vysoce odborné práce. Jsme malá rodinná firma, ale hned bych nabral čtyři malíře. Ale pozor, kvalifikované.

LIDOVÉ NOVINY: Mladé lidi, těsně po škole, považujete za kvalifikované?

KONEČNÝ: Degradace řemesla trvá již nejméně deset let. Rodiče začali být obelhávaní, že všichni dnes potřebují maturitu. Do učňovského školství začali proudit ti nejhorší žáci ze základních škol. K nám do firem ve výsledku přicházejí někteří absolventi, kteří neumějí ani malou násobilku. Ti pak mají zákazníkovi spočítat práci?

LIDOVÉ NOVINY: Jak mohli dostat výuční list?

Podporuji duální systém, tedy aby učni přímo spolupracovali s firmami, kde uvidí smysluplnost řemesla, úspěšné řemeslníky. Je ovšem hrozně těžké vysvětlit rodičům, aby své dítě v tomto jeho zájmu podporovali.

KONEČNÝ: Náš cech se účastní závěrečných mistrovských zkoušek. Samozřejmě, že v takovém případě nedoporučíme, aby učeň výuční list získal. Ředitelé škol jim ho ale stejně dají. Takový člověk vstoupí na pracovní trh, zařídí si živnost a je vcucnut do poptávky. Protože je ale téměř negramotný, nezvládne to, spadne do dluhové pasti. Takové příběhy v praxi vidím.

LIDOVÉ NOVINY: Vytváří učiliště podnětné prostředí pro ty, kteří se řemeslu věnovat chtějí?

KONEČNÝ: Vidím problém v tom, co se ve škole učí. Podporuji duální systém, tedy aby učni přímo spolupracovali s firmami, kde uvidí smysluplnost řemesla, úspěšné řemeslníky. Je ovšem hrozně těžké vysvětlit rodičům, aby své dítě v tomto jeho zájmu podporovali.

LIDOVÉ NOVINY: Také nemáte dobrou zkušenost s mladými řemeslníky?

KONEČNÝ: Přijdou ze školy k nám do firmy a vyjmenují nám, co všechno chtějí. Tablet, auto a podobně. Potom ale zjistí, že musejí hlavně pracovat. Před pár lety k nám z učiliště poslali chlapce, který byl barvoslepý...

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte tedy mezi kým vybírat?

Mně předávali zkušenosti staří mistři, vyučil jsem se s vyznamenáním. A v tomto duchu jsem vychoval oba syny. Mají i zkušenosti ze zahraničí. I já jsem pracoval v cizině.

KONEČNÝ: Na všech malířských školách se učí zhruba 40 malířů. To je katastrofa.

LIDOVÉ NOVINY: Podobné je to i v dalších oborech. Věkový průměr řemeslníků tedy bude stoupat...

KONEČNÝ: Mně je 61 let. Myslel jsem, že půjdu do důchodu. Už jsem se něco napracoval. Syn mi pořád říká, ať za sebe najdu náhradu, ale koho?

LIDOVÉ NOVINY: Syn se řemeslu nevěnuje?

KONEČNÝ: Mám dva syny a oba jsem vychoval k řemeslu. Mně předávali zkušenosti staří mistři, vyučil jsem se s vyznamenáním. A v tomto duchu jsem vychoval oba syny. Mají i zkušenosti ze zahraničí. I já jsem pracoval v cizině.

LIDOVÉ NOVINY: Často slyším, že za hranicemi má řemeslo vyšší prestiž. Je tomu tak?

V Rakousku je například povinné členství v cechu. Ten garantuje kvalitu práce. To také není všelék, ale zákazník se má alespoň o co opřít.

KONEČNÝ: Rozhodně. V Rakousku je například povinné členství v cechu. Ten garantuje kvalitu práce. To také není všelék, ale zákazník se má alespoň o co opřít.

LIDOVÉ NOVINY: Co u nás kazí řemeslníkům prestiž?

KONEČNÝ: Každý živnostník může mít několik desítek živností. Stačilo by, kdyby za každou zaplatil nějaký poplatek. Okamžitě by polovinu z nich zrušil a pořádně by začal dělat dvě, možná jen jednu. Odpadla by hromada nekvalifikovaných lidí.

LIDOVÉ NOVINY: Neznám ve svém okolí téměř nikoho, kdo by nepřisadil nějakou špatnou zkušenost s řemeslníky.

KONEČNÝ: Potíž je i v tom, že se učeň nesetká s výukou, jak se má chovat u zákazníka. Nechci působit staromilsky. Když jsem byl ve škole já, hned nás posílali do praxe. Šli jsme k zákazníkovi a mistr mi řekl: „Nevíš, co se sluší? Že máš pozdravit?“ Od té doby jsem raději zdravil dvakrát.

LIDOVÉ NOVINY: Často se skloňují mistrovské zkoušky, tedy jakási obdoba maturity. Řemeslník bude muset dokázat praktickou i teoretickou zdatnost. Jste pro?

Každý živnostník může mít několik desítek živností. Stačilo by, kdyby za každou zaplatil nějaký poplatek. Okamžitě by polovinu z nich zrušil a pořádně by začal dělat dvě, možná jen jednu. Odpadla by hromada nekvalifikovaných lidí.

KONEČNÝ: Je to jedna z cest. Spolupracuji i s lidmi z Ruska a ti podobným kariérním systémem prošli. Setkal jsem se vždy jen s vysoce hodnotnými řemeslníky. Nejdříve pomáhali, poté prošli zkouškou a jsou z nich mistři oboru.

LIDOVÉ NOVINY: Češi podle portálu Nejřemeslníci.cz utratí za řemeslníka v průměru o čtvrtinu více než před dvěma lety. Proč to tak je?

KONEČNÝ: Každý rok se zvedá cena materiálu o deset procent automaticky v lednu. To je ale jen tah obchodních řetězců u nás v Česku. Tím zvyšují cenu za práci řemeslníků. Přitom zajedete do Rakouska a stejný produkt si tam koupíte leckdy i levněji.

LIDOVÉ NOVINY: Je to ale jen o materiálu?

KONEČNÝ: Jsou řemeslníci, kteří vám naslibují hory doly za dvě hodiny práce. Pak jsou ale takoví, kteří dělají klidně dva dny, jsou dražší, ale jejich práce je poctivější. Takoví si zadělávají na stálou klientelu.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete uvést příklad, o kolik řemeslníci zdražili?

Každý rok se zvedá cena materiálu o deset procent automaticky v lednu. To je ale jen tah obchodních řetězců u nás v Česku. Tím zvyšují cenu za práci řemeslníků. Přitom zajedete do Rakouska a stejný produkt si tam koupíte leckdy i levněji.

KONEČNÝ: Například obkladači šli minimálně o 150 korun na metr nahoru. Předtím se pohybovali s cenou okolo 200 korun za metr obkladu.

LIDOVÉ NOVINY: Slyšela jsem, že cenu zvedají i takzvaní hodinoví manželé. Ti si říkají za hodinu práce více a řemeslníkům nezbývá nic jiného, než také zvedat ceny. Souhlasíte s tím?

KONEČNÝ: Když k vám přijde odborný malíř, bude u vás dělat několik dní a řekne si o 250 korun na hodinu. Vám to bude připadat hrozně moc. Hodinoví manželé, alespoň zde na Moravě, si říkají o 420 korun na hodinu. Jsou ale mezi nimi šikovní chlapi. Obecně proti nim nic nemám.

LIDOVÉ NOVINY: Ozývá se kritika i vůči zahraničním pracovníkům. Když to shrnu: Na stavbě nikdy nedělali, nemají výuční list, práci odvádějí nekvalitně. Máte také ten pocit?

Jsou řemeslníci, kteří vám naslibují hory doly za dvě hodiny práce. Pak jsou ale takoví, kteří dělají klidně dva dny, jsou dražší, ale jejich práce je poctivější. Takoví si zadělávají na stálou klientelu.

KONEČNÝ: Nemám. To je jen výmluva neschopných lidí. Špičkové omítky dělají hlavně ukrajinské firmy. U nás na Vsetínsku působí řemeslníci ze Španělska a ti jsou také velmi šikovní.

LIDOVÉ NOVINY: Jak mám poznat šikovného řemeslníka?

KONEČNÝ: Musíte si dát pozor na reference na internetu. Ten snese všechno. Není to jednoduché. Výběr firmy není dobré uspěchat, stejně jako soustředit se jen na cenu. Ušetříte v první fázi pět tisíc, vynaložíte ale dalších 20 tisíc na opravy toho, co firma zkazí.

Autor: Michaela Těšínská
  • Vybrali jsme pro Vás