Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roman Jurečko: Vít Bárta chtěl, abych podržel Rampulu

  22:15

„Domluva měla znít takto: My podržíme Vlastimila Rampulu a on v Plzni nevymění šéfa ŘSD,“ říká vlivný politik o někdejším Bártově plánu.

„Je potřeba, aby se různé světy potkávaly dohromady. Ten názorový čistý svět akademiků, intelektuálů a ideologů se světem lidí z praxe, kde to funguje trochu jinak. Z takové kombinace může přece vzejít něco dobrého. Má to jedinou podmínku: ty jednotlivé světy se nesmějí ‚znásilňovat‘,“ míní Roman Jurečko. foto: © Plzeňská teplárenskáČeská pozice

Plzeňský podnikatel a dlouholetý předseda představenstva společnosti Plzeňská teplárenská Roman Jurečko (46), blízký spojenec exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, je považován za kontroverzního politika ODS. Někdejší šéf strany Mirek Topolánek Jurečka označil za krajského kmotra. V poslední době je však o Jurečkovi slyšet zejména díky předsedovi Věcí veřejných (VV) Vítu Bártovi, který si z něho udělal terč. V některých případech to nabývá bizarních rozměrů – ve své kavárně například Bárta servíruje dezert Jurečkova rakvička.

Již delší dobu nás zajímalo, co je příčinou sporu mezi Bártou a Jurečkou. V otevřeném rozhovoru Jurečko ČESKÉ POZICI mimo jiné řekl, že bodem zlomu byla schůzka, na níž tehdejší ministr dopravy Bárta žádal určité personální kroky na ministerstvu spravedlnosti, které v té době vedl Jurečkův „chráněnec“ Pospíšil. V interview dále hovoří o svém sledování bezpečnostní agenturou ABL, o aktuální situaci v ODS či o možné roli pražských kmotrů v kauze kolem Jany Nagyové a spol.

„Sám Bárta neznamená nic“

ČESKÁ POZICE: Co je jádrem sporu mezi vámi a předsedou Věcí veřejných Vítem Bártou?

JUREČKO: Řeknu vám to celé od začátku. Několik měsíců před volbami v roce 2010 jsme v Plzni vůbec nevěděli, že Věci veřejné existovaly tou dobou už několik let v Praze 1. Jak jsem pochopil, původně se mělo jednat o pravicovou stranu, z čehož mi vyplynulo, že mohlo jít o novodobého koaličního partnera ODS. Tak tomu bylo zhruba v lednu 2010, půl roku před volbami do sněmovny.

ČESKÁ POZICE: Jak jste se vlastně s Vítem Bártou seznámili?

JUREČKO: Seznámil nás Tomáš Hrdlička, chtěl mi představit projekt Věci veřejné. On zkrátka našel mezeru na politickém trhu. Chci ale věřit tomu, že Hrdlička tehdy ani nevěděl, čeho všeho bude Bárta schopen. Hrdlička chtěl, abychom o sobě věděli. Tenkrát mi to přišlo v pořádku.

ČESKÁ POZICE: Proč se o vás Bárta začal zajímat?

„Bárta dokázal lidi přesvědčit, že on je tím jediným, kdo o něčem může rozhodnout, úplně je paralyzoval“JUREČKO: Plzeň je čtvrté největší město v republice. Po velkém úspěchu VV ve volbách do sněmovny (květen 2010 – pozn. red.) si Bárta a spol. mysleli, že podobně uspějí i v komunálních volbách a usadí se v regionech. Bárta mi mezi volbami sdělil zhruba tento plán: Já jsem ministr Bárta a tady máme Josefa Dobeše (exministr školství za VV – pozn. red.), který se bude starat o regiony. Jelikož jsme přátelé a chceme být s Plzní přátelé, dáme do Plzně někoho, kdo je známý.

Nedali sem žádného pana Vopršálka, nýbrž Jaroslava Škárku, který byl v minulosti dokonce i šéfem „véček“. Škárka s Bártou se prý znali už od roku 2002. Plzeň byla pro Bártu vysokou prioritou, potřeboval v Plzni v komunálních volbách uspět.

ČESKÁ POZICE: Co bylo úkolem Škárkovy „plzeňské mise“?

JUREČKO: Pan Škárka si tady našel kancelář. Šli jsme třeba spolu na fotbal, fungovali jsme spolu. Bavili jsme se o politice. On to v Plzni neznal, tak jsme to spolu občas probírali. Nebylo na tom nic špatného, normální politická komunikace.

ČESKÁ POZICE: Měl jste dojem, že Bárta Škárku nějak ovládá či úkoluje?

JUREČKO: Na tom byla založena Bártova politika. Dokázal lidi přesvědčit, že on je tím jediným, kdo o něčem může rozhodnout, úplně je paralyzoval. Vždyť to bylo vidět, jak se všichni ministři a náměstci i ředitelé scházeli u něho v bytě. Škárka vydržel pod vlivem Bárty několik let. V roce 2010 se to ale začalo měnit. Přišel do Plzně, chtěl žít jakoby normálním životem. Chodili jsme na pivo a tak dále. Až do té doby jsem vůbec netušil, co je ABL. Když jsem pak viděl chování politiků VV, nemohl jsem uvěřit praktikám Bártovy bezpečnostní agentury.

ČESKÁ POZICE: O co šlo? Měl jste zařizovat „kšefty“?

„Když Bárta zjistil, co všechno skýtají ministerstva v gesci Věcí veřejných, začalo mu vadit, že jejich strana nemá pod kontrolou justici“JUREČKO: Když Bárta po sestavení vlády (v létě 2010 – pozn. red.) zjistil, co všechno skýtají ministerstva v gesci Věcí veřejných, začalo mu vadit, že jejich strana nemá pod kontrolou justici. Když byl ještě zadobře s Karolínou Peake, snažil se ji na tento resort „procpat“. Podle mě to po něm ale chtěli lidé, kteří za Bártou stáli, kteří ho stvořili. Sám Bárta neznamená vůbec nic. Jenomže přišly komunální volby a první velký krach VV.

Bárta přišel za Škárkou a řekl mu: „Škárko, my začneme dělat to samé, co na Praze 1. To nám jde nejlíp. To znamená, že sháněli špínu na lidi, kteří zastávali důležité posty. Pomocí toho se hodlali vydrápat na jejich místa a funkce. Protože vidíš, že když politiku děláme jako ostatní, neuspějeme (jako v komunálních volbách). Proto je potřeba vylejvat kyblíky špíny.“

V Plzni býval primátorem Pavel Rödl, který v roce 2010 vystoupil z ODS. Kandidoval za hnutí Občané.cz. To se do zastupitelstva dostalo a přešlo do opozice. Rödl se s Bártou spojil a ač působil v ODS přes dvacet let, najednou oblepil město billboardy, že ODS jsou kmotři. Obecně se Bárta obklopuje lidmi, kteří jsou zhrzení a trpí pocitem nedocenění.

ČESKÁ POZICE Jaroslava Škárku oslovila, zda je Jurečkovo tvrzení pravdivé. Poslanec napsal: „Ano. Bárta chtěl postupovat stejně jako již v jiných případech: ke sledování použít detektivy ABL, vytvořit kompromitující materiály a zlikvidovat politickou konkurenci. V Plzni jsem dostal úkol sbírat materiály na Romana Jurečka za pomoci sledování ABL a spolupráce s exprimátorem Rödlem.“ Vít Bárta na náš dotaz nereagoval.

Papírek se jménem

ČESKÁ POZICE: V té době se tedy vztah mezi vámi a Bártou zlomil?

JUREČKO: Bárta si vybral mě a Jiřího Pospíšila jako terč, který bude špinit. Zjistil jsem to ve chvíli, kdy za mnou přišel Škárka a řekl mi: „Mám vás sledovat a hledat na vás v Plzni kompromitující materiály.“ Nevěřil jsem mu, nechápal jsem to. Škárka mě dlouho nemohl přesvědčit, že informace o sledování ABL jsou vskutku závažné. Když jsem se pak dostal k materiálům o sledování pražských politiků (například exstarosty Prahy 1 Petra Hejmy – pozn. red.), zatrnulo mi. Jinými slovy, Škárka Bártovi vypověděl službu, odmítl na mě donášet.

„Bártových materiálů jsem se nebál, protože v uvozovkách psy nejím a s dětmi nespím“No a do toho začal výběr šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Plzeňském kraji, které už deset let vede úspěšně Zdeněk Kuťák. Bárta, tehdy ministr dopravy, ho chtěl vyměnit za onoho Rödla, který byl po odchodu z ODS bez práce. To přeci není normální, pan Kuťák je kvalitním ředitelem. Bárta chtěl výměnami krajských ředitelů ŘSD získat v regionech vliv a moc. Pak si mě a Pospíšila pozval na ministerstvo dopravy, abychom probrali koaliční záležitosti. Před schůzkou mi bylo jasné, že jedním z témat bude i výměna ředitele ŘSD v Plzni.

Když Pospíšil viděl, jak se schůzka začíná vyvíjet, odešel. Jsou to dva absolutně odlišné světy. Pan Pospíšil je na tom podstatně lépe než já, protože má krédo, že se s ním nechtěl ani bavit. To já jsem spíš ten člověk z ulice, že mně to nedá, jestli mi rozumíte.

ČESKÁ POZICE: Proč si ministr dopravy zval ministra spravedlnosti?

JUREČKO: Šlo o jednání koaličních partnerů, na tom nebylo ještě nic špatného. Měli jsme se bavit o politické situaci v Plzni. Já jsem tam nepřišel jako vymyšlený člověk z ulice, ale jako legitimní místopředseda krajské organizace ODS. Jenže schůzka byla o něčem jiném. Bárta vzal papír a velkými písmeny napsal „RAMPULA“ (Vlastimil Rampula je bývalý vrchní státní zástupce v Praze. V říjnu 2011 ho na návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana odvolal tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Rampula byl podezřelý z toho, že „zametal“ politicky citlivé kauzy, například Gripeny – pozn. red.). Zeptal se, co pro to můžeme udělat, čímž jsme se dostali i k řediteli ŘSD Kuťákovi. Domluva měla znít takto: My podržíme Rampulu, on v Plzni nevymění šéfa ŘSD, pro jehož výměnu však neexistoval jediný důvod.

Řekl jsem mu, že mě to nezajímá. V pudu sebezáchovy a naočkovaný od Škárky, jaké odposlouchávací praktiky Bárta používá, jsem mu nahlas řekl: „Pane Bárto, pročpak to jméno Rampula píšete na papír, když jsme u vás na ministerstvu. Co to znamená?“ Když jsem mu řekl, že jsem nepřišel kšeftovat, vyvalil oči a řekl mi: „Počkejte, pane Jurečko. Abychom si rozuměli, tady na vás máme materiály, ale jsem schopen je v Plzni mít na kohokoliv. Udělejme v Plzni holport.“

Tím se mi potvrdilo, že Bárta na mě skutečně v Plzni nasadil fízly. Jeho materiálů jsem se nebál, protože v uvozovkách psy nejím a s dětmi nespím. Nikdy bych s takovýmhle člověkem nešel do takto „přiblblých“ obchodů.

Oslovili jsme Víta Bártu, zda opravdu na papír napsal jméno Rampula, a co případně po Jurečkovi požadoval, předseda Věcí veřejných však neodpověděl.

ČESKÁ POZICE: Proč jste tuto informaci neuvedl loni na jaře u soudu s Bártou a Škárkou?

JUREČKO: Informace o Rampulovi s případem nesouvisela. Musíte dospět do určitého stádia, kdy se skutečně naštvete a začnete mluvit. Vezměte si, jaký fetiš si ze mě Bárta udělal. Každý den slyším o kmotrovi Jurečkovi, tiskne o mě noviny, vystoupí-li v televizi, hned mluví o mně. Připadá mi to skoro už jako stalking.

Myslím, že kauza smyšlené ankety v Bártových novinách v celé nahotě ukazuje, jak Vít Bárta pracuje a jak vznikají jeho „pravdy“. Nepřekvapilo mě, že si vymýšlí, ale překvapilo mě, jak amatérsky to dělá. Jeho redaktorka Šrailová tvrdí, že za celý obsah je zodpovědný Bárta, ten zase teď tvrdí, že o ničem nikdy nevěděl a najímá si na redakci osobního časopisu advokátní kancelář. No, když už nic jiného, tak alespoň se všem zase připomnělo, co je zač.

ČESKÁ POZICE: Jinými slovy, celý váš spor vyvěrá z toho, že Pospíšil Bártovi nehodlal podržet ve funkci Vlastimila Rampulu?

JUREČKO: Jiné příčiny mě nenapadají. My jsme tehdy už tu debatu nerozvíjeli.

Nebezpečný šém

ČESKÁ POZICE: Pokud by tak Bárta činil, pro koho to měl podle vás zařídit? Pro Tomáše Hrdličku či Romana Janouška, kteří podle Škárkovy výpovědi u soudu poskytli Věcem veřejným 200 milionů korun?

„Není možné, aby Bárta sám jen s ABL vyšplhal až na ministerstvo. Musel se s někým radit.“JUREČKO: Já vám řeknu, že není možné, aby Bárta sám jen s ABL vyšplhal až na ministerstvo. Musel se s někým radit, není myslitelné, aby jako nejmenší vládní strana véčkaři uchvátili pět ministerstev. Museli za ním stát zkušení lidé kalibru pražských politických podnikatelů.

ČESKÁ POZICE: Minulý týden jsme publikovali rozhovor s Tomášem Hrdličkou, na jehož konci pravil: „Jirka Pospíšil – mohl by se podílet na obrodě strany, ale určitě ne kvůli tomu, že je to další pan Čistý. To je prostě úplná hloupost. Vždyť jsem v ODS sedmnáct let a ty lidi všechny znám.“ Byl to vzkaz pro vás? Má to nějakou souvislost s postupy pana Pospíšila na ministerstvu spravedlnosti?

JUREČKO: Počkejte, to máte jednoduché. Nic netrvá nadosmrti. Na jednu stranu všude říkám, že naše generace kolem 45 let je jakýsi meziplyn doby. Rozumím tomu tak, že když mi po revoluci bylo 23 let, před námi byli ti, kterým bylo 45 a seděli v křeslech. Oni věděli všechno. Naopak já a mí vrstevníci jsme nic neznali. Dneska jste na řadě vy, kteří musejí dát zemi dohromady. Na naše praktiky kašlete. Mě po celé mládí provázel komunismus. Vy jste do života vybavení úplně jinak. Oproti vám máme asi jedinou výhodu: umíme skvěle improvizovat. Měli byste ale kašlat na ty naše party kočičích pracek. Naši zemi směřujte po vzoru Rakouska nebo Švýcarska, hlavně ne do Albánie a podobně. V tomto principu je zakopaný pes.

Asi by se těm různým pánům líbilo, kdyby v důležitých funkcích seděli jejich oblíbenci. Doba se ale mění. Tihle lidi přišli s námi, jsou to mí vrstevníci. Lidé jako Jiří Pospíšil, Pavel Zeman nebo Lenka Bradáčová jsou jiná generace, vidí věci jinak. Myslím si, že Tomáš Hrdlička je velmi inteligentní, má načtené stanovy a velmi dobře se orientuje v politickém světě. Od kongresu jsem s ním nemluvil, ale celkově s ním nemluvím kvůli věcem, o kterých se tu spolu bavíme. Někdo zkrátka dal Bártovi do hlavy šém. Ten někdo za to je zodpovědný. Ten někdo by mu ten šém z hlavy měl vyndat.

ČESKÁ POZICE: Ten někdo je tedy Tomáš Hrdlička?

JUREČKO: Chápete to správně.

ČESKÁ POZICE: Věci veřejné moc šancí v politice nemají. Bárta by se proto mohl přimknout k Tomio Okamurovi a jeho Úsvitu nebo se nějakým způsobem přisát k prezidentovi, jehož kroky v nastalé politické krizi chválí. Navíc kolují spekulace, že k Hradu má velmi blízko Tomáš Hrdlička. Je tedy spojení mezi Bártou a Hrdličkou stále živé?

„Miloš Zeman je absolutně samostatná jednotka. Dostat se k němu může kdokoliv, ale ovlivnit jeho názor je náročné.“JUREČKO: Jsem přesvědčený, že Miloš Zeman je absolutně samostatná jednotka. Dostat se k němu může kdokoliv, ale ovlivnit jeho názor je náročné. Také si myslím, že pánové, o kterých mluvíte, jsou často takoví nosiči vody a uměle živí dojem, že něco nebo někoho umí přesvědčit o svém názoru. Z chlapského hlediska Vít Bárta by v Kramářově vile ležel na rohožce, aby Janě Nagyové mohl předat kytku. Nechal by se u toho ještě vyfotit a vymyslel si 150 příhod, co s ní všechno vymyslel. Dneska se k ní přitom chová tak, že z její kauzy těží body. To je hrozná lidská vlastnost.

Jako agent Kofoly ve firmě Coca-Cola

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte policejní zásah a následný pád vlády Petra Nečase? Jakou roli v této kauze hrají Roman Janoušek, Ivo Rittig a Tomáš Hrdlička, kteří jsou v dokumentu o zahájení trestního stíhání proti Janě Nagyové a dalším označeni jako osoby zapojené do organizované zločinecké skupiny?

JUREČKO: Asi vás zklamu. Jsem regionální politik a po všech mých zkušenostech se k tomu nechci vyjadřovat. Z jednoho prostého důvodu: tam je tolik neznámých a z mých zkušeností je vždycky tak deset procent pravdy. Celá věc se dostala do obludných rozměrů, že se v tom nedá vyznat. Kdekdo se k tomu buď tulí, nebo se od toho vzdaluje. To jsou ti nosiči vody, kteří v těch příbězích nikdy nebyli.

ČESKÁ POZICE: Nemáte pocit, že třeba někdo chce ODS úmyslně rozbít? Jaká je podle vás role Tomáše Hrdličky, který je sice v policejním dokumentu o zahájení trestního stíhání uveden, ale domovní prohlídka se ho netýkala a politikům postižených touto kauzou se vcelku vysmívá?

JUREČKO: Přesně nevím. Ale řeknu vám jednu věc, kterou vám možná částečně odpovím. My máme předsedu poslaneckého klubu, který se jmenuje Marek Benda. On dostal od Hrdličky SMS zprávu, která unikla do médií. Zeptal jsem se ho, jak tu zprávu řeší. Je předseda klubu a Hrdlička mu pošle takovou SMS, tak by ji měl řešit. On se mě zeptal, jak to má vyřešit. Když takovouhle věc nezvládnete, tak nemůžete přece být předseda klubu. Nesmíte nechat věci vyhnít.

Stejně tak nehodlám nechat vyhnít Bártovo chování vůči mně. Všechny věci, které proti mně Bárta shromažďuje, si uchovávám a dokumentuji. Z důvodu, že by se mi třeba mohlo něco stát, a vy novináři byste pak o tom třeba chtěli psát. Je to šílené, Bárta do mě neoprávněně šije už přes rok. Někomu to přijde úsměvné, ale už je to protivné. Zaplať pánbů, že nemám třeba desetiletého syna, který by si to ve škole slíznul. 

Ještě k tomu Hrdličkovi a jeho roli v nastalé kauze. Přijde mi to, jako kdyby se majiteli Kofoly podařilo nasadit do managementu Coca-Coly svého nejbližšího člověka, aby se pak prodávala jen Kofola. Opravdu tomu nerozumím. Jsem od Prahy daleko, je to stát ve státě.

ČESKÁ POZICE: Kdo by se měl postavit do čela ODS?

„ODS má v tuto chvíli jen tři lidi, kteří jsou schopni stranu vést – Martina Kubu, Jiřího Pospíšila a Miroslavu Němcovou“JUREČKO: Občanští demokraté se po pádu Nečase zformovali a prosadili jako kandidátku Miroslavu Němcovou. To je dobrá zpráva. ODS má v tuto chvíli jen tři lidi, kteří jsou schopni stranu vést. Prvním je Martin Kuba, který byl na kongresu zvolen jako první místopředseda, jeho role je důležitá zejména v krizových situacích. Pak jde o Jiřího Pospíšila a Miroslavu Němcovou, kteří uspěli ve volbách a zastávají vysoké politické funkce. Tito tři by stranu měli vést kupředu. Bohužel však v politice přání nejsou často vyslyšena. Pospíšilovou výhodou je, že dokáže být lídrem a je úspěšný ve volbách. Němcová má zase dvacet let zkušeností v nejvyšší politice.

Já že jsem kmotr?

ČESKÁ POZICE: Vadí vám, že prezident Miloš Zeman obešel Poslaneckou sněmovnu a jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka?

JUREČKO: Je to takový putinovský systém. Politika je o kompromisech, ne o příkazech. Zažil jsem různé turbulence, ale tohle jsou věru turbulence na třetí.

ČESKÁ POZICE: Mirek Topolánek vás zahrnul do skupiny kmotrů. Vyčítáte mu to? Nepoškozuje to Jiřího Pospíšila, za kterým pevně stojíte?

JUREČKO: Jaký já jsem kmotr? Zastávám vysoké volené stranické funkce, jsem ve výkonné radě ODS, byl jsem osm let plzeňským zastupitelem. Chtěl bych říct jedno důležité – fandím mladým lidem! O tom to je. Když se hledal člověk na post po Renatě Vesecké, měl jsem radost, že byl jmenován Pavel Zeman, který má bohaté zkušenosti ze zahraničí.

Pospíšila už nějakou dobu znám. Nikdy se nebudu řídit heslem „Dejte vola do čela, on to za vás udělá“. Nevěřím na nějaké loutkoherectví, nefunguje to.

Víte co. Je potřeba, aby se ty různé světy potkávaly dohromady. Ten názorový čistý svět akademiků, intelektuálů a ideologů se světem lidí z praxe, kde to funguje trochu jinak. Z takové kombinace může přece vzejít něco dobrého. Má to jedinou podmínku: ty jednotlivé světy se nesmějí „znásilňovat“.

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...