Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roste počet lidí, kteří využívají okamžitého výkupu nemovitostí

Covid 19

  11:49
Přibývá majitelů nemovitostí, kteří je chtějí okamžitě zpeněžit, a to i za cenu, že často dostanou méně peněz, než kdyby počkali, až se podaří byt či rodinný dům prodat na trhu. Přitom prodejní cena bývá při okamžitém výkupu realitkou až o 30 procent nižší, než najde-li se kupec na trhu. Nejčastějším důvodem jsou finanční problémy.

Dosavadním vlastníkem nemovitosti byl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). foto: Web ÚZSVM

Peníze potřebujeme hned, ne až se najde kupec. Přibývá majitelů nemovitostí, kteří je chtějí okamžitě zpeněžit, a to i za cenu, že mnohdy dostanou méně peněz, než kdyby počkali, až se podaří byt či rodinný dům prodat na trhu. V převážné většině případů jde o lidi, kteří se dostali do finančních potíží a nejsou s to dále hradit své závazky.

Odborníci předpokládají, že takových zájemců kvůli pandemii koronaviru přibude. I když pandemie obchod s realitami nezastavila, zájemců je na trhu stále dostatek a transakce se daří dojednávat, roste počet lidí, kteří chtějí peníze hned a využívají okamžitého výkupu nemovitostí. Nejčastějším důvodem jsou finanční problémy.

Restrukturalizace majetků

„Vzhledem k ekonomickým dopadům pandemie lze očekávat, že přibude klientů, kteří budou potřebovat touto cestou prodat, aby ve velmi krátké době získali volné finanční prostředky,“ říká Petr Morcinek, majitel holdingu M&M Reality, jenž je největší realitní agenturou v Česku.

Trend rostoucího zájmu o okamžité výkupy se naplno dle očekávání projeví letos. Bude to, když se lidé a firmy budou potýkat s dopady covidu a začne jim dávat smysl restrukturalizovat své majetky.

Jan Zachystal, jednatel RE/MAX Alfa, varuje, že se lidé dostávají do problémů, odhadnou-li za ekonomické konjunktury špatně své síly, vezmou si vysoké úvěry a v době propadu ekonomiky přijdou například o práci nebo se jim sníží plat a následně nejsou schopni své závazky splácet. Trend rostoucího zájmu o okamžité výkupy se naplno dle očekávání projeví letos. „Bude to, když se lidé a firmy budou potýkat s dopady covidu a začne jim dávat smysl restrukturalizovat své majetky,“ říká Hendrik Meyer, šéf portálu Bezrealitky.

Zvyšující se poptávku po okamžitých výkupech ukazují i zkušenosti některých realitních kanceláří. V roce 2018 vykoupila společnost M&M Reality 730 nemovitostí v hodnotě jedné miliardy korun, v roce 2019 bylo vykoupeno přes 800 nemovitostí za zhruba 1,14 miliardy korun. Loňské výsledky již ovlivnila pandemie koronaviru. „V lednu a v únoru jsme registrovali další deseti- až patnáctiprocentní meziroční nárůst okamžitých výkupů,“ upřesňuje Morcinek s tím, že zájem o okamžitý výkup je značný.

Společnost ale v tomto ohledu brzdí a zpřísnila kritéria pro výkup, takže vyhoví jen některým zájemcům. „Toto nastavení máme v plánu držet až do poloviny roku 2021,“ tvrdí Morcinek. Poté prý začne holding opět vykupovat ve větší míře. U portálu Bezrealitky zatím přímé výkupy nejsou masovou záležitostí. „Sledujeme ale čím dál tím více poptávek, které akcentují rychlost jednání s možností finančního ústupku,“ říká Meyer.

Příprava společností

Ceny u okamžitých výkupů se liší od částky, kterou by dostal majitel nemovitosti, kdyby ji nabídl na trhu a následně prodal. „V závislosti na náročnosti celé transakce je to 70 až 80 procent tržní hodnoty nemovitosti,“ tvrdí Zachystal. A dodává, že výkup nemovitosti je pro klienty výhodný pouze v případě, kdy již akutně hrozí dražba nemovitosti. V M&M Reality prý vykupují nemovitosti v původním stavu za téměř tržní cenu.

Na větší zájem o okamžité výkupy se společnosti již připravují. Dle interního průzkumu RE/MAX se výkupy nyní zabývá aktivně pouze čtvrtina ze 150 kanceláří. Většina z nich se ale setkává se situací, kdy by klient potřeboval výkup uskutečnit.

„Máme nastavené postupy, jak pomocí následné rekonstrukce učinit jejich budoucí prodej výhodným,“ vysvětluje Jan Martina, oblastní manažer firmy pro Prahu. Na větší zájem o okamžité výkupy se společnosti již připravují. Dle interního průzkumu RE/MAX se výkupy nyní zabývá aktivně pouze čtvrtina ze 150 kanceláří. Většina z nich se ale setkává se situací, kdy by klient potřeboval výkup uskutečnit.

„Proto se v rámci sítě RE/MAX zvažuje příprava celoplošného systému výkupů, za stejných podmínek pro všechny kanceláře,“ říká mluvčí společnosti Tomáš Hejda. Portál Bezrealitky chystá projekt výkupu, připravena je na něj zhruba miliarda korun. „Předpokládáme, že nemovitost dokážeme odkoupit do týdne, zároveň budeme dávat férové a plně transparentní nabídky, přiblížit se chceme minimálně k 90 procentům tržní ceny objektu,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Mohlo by vás zajímat