Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhýbejte poslance, připojte se k Velké výzvě!

  6:14

Ekologický apel Hnutí Duha – po britském vzoru rok od roku, krok po kroku snižovat závislost na fosilních palivech.

Rok od roku, krok po kroku se bude snižovat spotřeba fosilních paliv, vyslyší-li česká společnost Velkou výzvu, kterou ji po britském vzoru adresuje Hnutí Duha. Příslibem je klidnější život s nižšími účty za energie, více jídla od místních výrobců, snadná recyklace odpadků či pohodlná a rychlá veřejná doprava.

K Velké výzvě se hlásí desítky firem. První v řadě je Vodafone, který už docílil toho, že 70 procent vlastní spotřeby pokrývá z obnovitelných zdrojů. Vodafone je i hlavním partnerem Duhy v uspořádání sobotního festivalu na pražské Kampě, nazvaného po zmíněné ekonomické iniciativě. Rovnocenným cílem k zábavnému programu je ukázat účastníkům festivalu úsporná řešení v praxi.

Hlavním posláním Velké výzvy je však zainteresovat veřejnost na přijetí zákona, který by setrvalým snižováním o dvě procenta exhalací ročně docílil podstatného zmenšení závislosti celé společnosti na neobnovitelných zdrojích energie. Velká Británie už má takový zákon od roku 2008. Shodla se na něm vláda s opozičními stranami, odbory i Konfederace britského průmyslu.

Obdobnou legislativu, která je odborníky považovaná za vzorovou, nyní projednávají parlamenty ve Finsku, Belgii nebo Irsku. V Česku je zákon o snižování emisí skleníkových plynů připravován ve spolupráci s právními experty Ekologického právního servisu.

Z politických stran podporují přijetí zákona ČSSD, Věci veřejné, Strana zelených a KDU-ČSL. Staví se za něj i řada ekologických a humanitárních organizací jako je Člověk v tísni, Adra a Charita ČR. A taky zmíněné desítky firem.

V představách Hnutí Duha by zákon měl přinést klidnější život s nižšími účty za energie, snadnou recyklací odpadků či pohodlnou a rychlou veřejnou dopravou. Ubylo by zbytečné dálkové přepravy, protože těžiště potravin by bylo od domácích pěstitelů a chovatelů. Ruku v ruce s úsporami emisí by do průmyslu přicházely moderní zelené technologie.