Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ruská humanitární pomoc a pokrytectví Západu

Podsouvat humanitárnímu konvoji z Ruska vojenské záměry je nestoudné. Ukrajinci v Doněcku a Luhansku počkají, nejprve je nutné si vylít zlost na Vladimiru Putinovi, protože reagoval tak rychle, jak bylo třeba. Zatímco Západ pouze podpaluje, ale nehasí. Co na to česká vláda? Ptá se Jan Schneider.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

V.Hricák

Osobně vidím do budoucna ještě jeden problém,

o kterém se nemluví.Co bude,až ukrajinská armáda vyžene separatisty?Ukrajinci a rusové si padnou kolem krku a řeknou "Co jsme si,to jsme si,a máme to za sebou"?Pokud byl na počátku problém jenom ekonomický,nenažranost mocných a neschopnost politiků ho přesunula do roviny politické a národnostní.Co plánuje Kyjev,pokud vůbec něco plánuje,až zbraně utichnou?V každém nepopulárním kroku kyjevské vlády,a že jich Ukrajinu čeká,budou ukrajinští rusové vidět národnostní útlak a bude jenom otázka času,kdy přeskočí jiskra a boje vypuknou nanovo.Pokud Kyjev neplánuje dopředu genocidu,nebo vyhnání rusů do Ruska,bude muset stejně přistoupit na nějakou formu decentralizace st. moci.A zase se vrátím na úplný začátek.Kdyby na jednání o decentralizaci přistoupili v Kyjevě před půl rokem,nevypukly by boje,nebyly by vyhlášeny sankce,...

Byla to jenom hloupost,nebo záměr?Pokud to byl záměr,tak čí?Moskvy asi ne.Ta na Majdan neposílala své poradce a miliardy dolarů.

0/0
15.8.2014 6:15

Re: Osobně vidím do budoucna ještě jeden problém,

Tenhle problém vidím taky. A v tomhle Putin určitě dosáhl svého, za vydatného přispění hloupého Kyjeva. Dosáhnout decentralizace Ukrajiny ovšem vidím, jako náhradní vítězství Ruska. Vzpomeňte si na počátek devadesátých let u nás. Mečiar se prostě rozhodl, že si na Slovensku bude dělat co chce, protože je to přece federální stát a on je tam šéf. U nás to šlo řešit rozvodem, protože čechů na slovensku moc nebylo. Ale Ukrajina? Tady mám mapku z 2001

http://de.wikipedia.org/wiki/Ostukraine#mediaviewer/Datei:Russians_Ukraine_2001.PNG

Když na Ukrajině vznikne federace, tak východ bude úspěšně blokovat cokoliv co Kyjev předloží. Potáhne se ten bordel dalších 20 let.

0/0
15.8.2014 7:22
Foto

V.Hricák

Re:pak tady ale máme další důkaz,

buď ukrajinské prostoduchosti,nebo vlivu někoho z venčí.Každý,ať si vybere podle svého.Jakmile pošlu na své vlastní lidi armádu a začnou umírat nevinní civilové,otvírám pandořinu skříňku.Zářivý příklad máme v bývalé Jugoslávii.Dodnes to v oblastech,kde je obyvatelstvo promícháno nedělá dobrotu.Kdyby Kyjev vyslyšel volání východu po jednání o nějaké úpravě st. správy a HLAVNĚ,tam neposílal armádu,nebyli by jsme tam,kde jsme.Tak že jsou ukrajinští představitelé hlupáci,nebo loutky?

0/0
15.8.2014 10:29

Re: Re:pak tady ale máme další důkaz,

Že to Kyjev vzal za opravdu blbej konec, to se nedá popřít. Na druhou stranu to dokazuje, že EU tam nemá absolutně žádný vliv.  Co se týká nasazení armády, to je zapeklitá věc, kdyby tomu nechali volný průběh, tak už je východ Ukrajiny pryvděpodobně připojený k Rusku. Ovšem to, jakým způsobem ukrajinská armáda bojuje, to musí Putina opravdu těšit.

Zbraně jako je Grad, může při útoku na město nadsadit jen naprostej debil. Zde si kladu otázku, kdo dává ty rozkazy? Podle mě to musí být Putinův agent, protože jinak to nemá logiku.

0/0
15.8.2014 12:34

R. Jackl

Re: Osobně vidím do budoucna ještě jeden problém,

vše se točí kolem  ekonomicke krize EU a břidličného plynu se snahou  znovu spoutat Rusko. Pokud  náckové y Kyjeva budou uspesni, nastava dlouhodoba partyzanska valka a somalizace  Ukrajiny

0/0
15.8.2014 7:27
Foto

K24a51r15e44l 57P20l84í27h92a14l 2269285958331

Re: Osobně vidím do budoucna ještě jeden problém,

Nejvíce je na tom legrační fakt, že USA vzdálené cca 7000 km od Kyjeva dokážou ovlivňovat politický vývoj na Ukrajině více, než sousední Rusko s Ukrajinou spjaté kulturně i národostně. Můžete Amíky hanit, ale právě toto ukazuje v celé nahotě neschopnost Rusů diplomaticky vycházet se svými sousedy a nabídnout jim alternativu k západu. Už jste slyšel Žirinovského mluvit o tom, že pobaltské státy a současná Ukrajina nemají právo na existanci? V Moskvě jsou ta samá banda jako v Kyjevě. Ukrajinci chtějí anektovat k západu podobně jako Vy k Rakousku. Rusko není pro ně alternativa.

0/0
15.8.2014 8:17
Foto

V.Hricák

Re: Pane Urbanče,

vy vyzdvihujete vměšování do vnitřních záležitostí,jako přednost.O co je americké korumpování místních politiků lepší,než případná vojenská pomoc rusů prorusky orientovaným vzbouřencům.Vždyť je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet.

0/0
15.8.2014 11:03

Re: Osobně vidím do budoucna ještě jeden problém,

Je zde odpovědnost mezinárodního společenství, posadit Porošenka a Putina za stůl, aby smluvně deklarovali východní hranici, její garanci, ochranu a kontrolu a zajistili mezinárodní kontrolu tohoto plnění. A sám Porošenko kandidoval s programem federalizace celé Ukrajiny. Je to nutné, protože téměř polovina současné Ukrajiny neměla s Ukrajinou a SSSR až do r. 45 fakticky nic společného a jsou tam dodnes silně, nebo většinově zastoupeny národy neukrajinské a neruské, které chtějí silné vazby a spolupráci se západem. A pak je třeba zahájit industrializaci a modernizaci stávajícího průmysl a snížení energetické závislosti na Rusku. DOST DOBŘE NEROZUMÍM VAŠIM ŘEČEM O GENOCIDĚ RUSŮ UKRAJINCI. JE TO HLOUPOST, NEBO NEZNALOST? ZATÍM HISTORICKY VZATO, JEDINÉ GENOCIDY, KTERÉ PROBĚHLY, BYLA RUSKÁ GENOCIDA uKRAJINCŮ ZA STALINA, TUŠÍM V R. 1935 - RA VYVOLANÝ HLADOMOR, DNES JSOU TAM DOSTĚHOVANÍ RUSOVÉ A DĚLAJÍ RUTYKU A PAK GENOCIDA TATARŮ NA KRYMU CCAV R. 1943. A ta jednání o decentralizaci - máte t

0/0
15.8.2014 9:37
Foto

K63a31r38e80l 76V88y36š23a70t90a

Včera jsem se zájmem sledoval v Událostech

jistého pana Fištejna jak se neuvěřitelně směšně znemožňuje komentováním humanitární pomoci organizované z Ruska. Dnes se svá nenávistná moudra z televize chrlil bývalý velvyslanec v Rusku Dobrovský. Proč to uvádím, Česká televize, ze zákona veřejnoprávní, se stala úchylným orgánem šířícím nenávist a jednostranný pohled na světové události. Výběr hostů je tragedie a masáž veřejnosti přesáhla daleko propagandu za komunistického režimu. Tady se ukazuje, jak bylo důležité prosazení přímé volby prezidenta, jenom díky tomu máme prezidenta používající rozum. A o to se zasloužilo velké množství lidí používající tzv. selský rozum.  I když s ním v mnohém nesouhlasím, musím konstatovat, že je státník jakého jsme dlouho neměli. Vaše stručné hodnocení hysterie kolem humanitární pomoci je osvěžující a plně s ním souhlasím.

0/0
15.8.2014 1:32
Foto

V.Hricák

Re: Když už i bulvární TV NOVA

si dovolí jisté pochybnosti o ukrajinské vděčnosti za podporu,které se jim dostává od evropských,proamerických řiťolezců,tak to je co říct.Včera se krátce pohoršili nad tím,že ukrajinský parlament schválil zákon umožňující rychlé odvetné kroky proti Rusku.Zahrnuje možnost zavřít tranzitní plynovody a ropovody a tím odříznot Česko,Slovensko a Maďarsko od energetických surovin.To,čeho jsme se obávali od Putina nám nakonec,asi jako projev vděčnosti,nakonec provede Porošenko.

Na čt si nikdo nepřipustí ani stín pochybností.Opravdu,jak za starých časů.Ještě zakážou psát negativní zprávy na ČP,pana Schneidera zavřou a je obraz naprosto dokonalý.

0/0
15.8.2014 6:31

Pane Schneidere,

mám jeden dotaz. Proč myslíte, že Rusko má na hranicích s Ukrajinou cca 20 000 vojáků a těžkou vojenskou techniku? Snad ne proto, že se bojí, že na něj Ukrajina se svou trapnou armádou zaútočí? Jak je vidět, tak ta ukrajinská armáda si neumí poradit s pár ozbrojenými teroristy. Proti Rusku by se nikdy zaútočit neodvážila. Na druhé straně Rusku nelze věřit v žádném případě. Stačí si vzpomenout na Gruzii a Krym.

0/0
14.8.2014 20:58
Foto

Křivohubý Edward

Re: Pane Schneidere,

Pokud vím, tak Gruzie zaútočila sama a o jejich "VŮDCI" , se nehodí ani debatovat - no a KRYM byl do roku 1956 RUSKÝ, jestliže si zdejší občané v REFERENDU rozhodli o svém osudu, tak se nemůže jednat o ANEXI - NAVÍC PRECEDENTEM JE KOSOVO ! ! !

0/0
15.8.2014 18:32

R. Jackl

Konvoj

Pokud by Rusko chtělo doručit konvoj a nikoho se neptát, tak má společnou otevřenou hranici s Novorusii!!

0/0
14.8.2014 20:12
Foto

Martintruhlik

Cynismus západu?????

Opravdu velmi troufalé tvrdit, že západ je cynický a porovnávat s Ruskem. Pokud Putin lhal o přítomnosti vojáků na Krymu, pokud zásobuje povstalce zbraněmi a pokud ostřeluje Ukrajinu ze svých hranic, tak opravdu je cynismus spíš nálepka vhodná pro Rusko.

Navíc pokud by Putina osvítil duch svatý a opravdu chtěl pomoci, proč nespolupracuje s Červeným křížem? Proč chce konvoj převést přes hranice v místech, které ovládají povstalci a ne ukrajiská vláda?

Řikejte si všichni, co chcete, ale blíží se nám Krym2 a další nehorázné Ruské lži!

0/0
14.8.2014 19:35
Foto

Goeg 8280287149709

Re: Cynismus západu?????

Problém je v tom, že vám je všechno jasné. Svět od svého počítače kdesi v

Česku vidíte až příliš černobíle. Podle toho, co tady do diskuzí opakovaně píšete,

tak Váš vzorec vypadá asi takto: Rusko a Putin = pouze lež, zlo, satan,

nespravedlnost. Současná ukrajinská vláda a její armáda: pouze pravda,

dobro, spravedlnost. Jenže pane Truhlíku, svět není černobílý, pravda je

vždy někdy mezi. Fanatická víra v něco, co zažíváte prostřednictvím

často velice pochybných zpráv z druhé ruky je velice nebezpečná. Měl byste malinko začít

kriticky přemýšlet a ne pouze fanaticky věřit tomu, čemu se vám chce

věřit a co se hodí do vašeho černobílého světonázoru.

0/0
14.8.2014 21:21

Pane Truhlíku mě je milejší klidný

svět i z diktátory něž svět na pokraji jaderné války. Co dokázal západ v Libyi, Iráku , Sýrii , Afghánistánu . Ať je Ukrajina třeba Ruská důležitější je aby tam neumírali lidi a nebyla válka to si dnes přeje i většina Ukrajinců.

0/0
15.8.2014 6:01
Foto

Jen doplněk

za vším hledej US. Z životním zájmu US je rozeštvána Evropa. Quo Bono- není to latinsky ale pouliční slang pro yntelektuály

0/0
14.8.2014 18:35
Foto

Martintruhlik

Re: Jen doplněk

V současné chvíli se to více hodí Rusku, protože může rozeštvanými EU státy manipulovat pomocí plynu. USA by spíše potřebovali EU stabilní, aby mohli pokračovat v dohodách o volném obchodu.

0/0
14.8.2014 19:36
Foto

Re: Jen doplněk tohle je zájem US

aeronet.cz/news/fatca-mate-dolarovy-ucet-v-cr-americke-urady-o-vas-od-1-cervence-vedi-vice-nez-policie-cr-ministerstvo-vnitra-nebo-organizovany-zlocin/

0/0
15.8.2014 0:19
Foto

K47a16r61e90l 83P64l13í93h50a20l 2489965668751

Vždy mě pobaví,

když se někdo pozastavuje nad tím, že ve válce umírají lidé. Humanitní řeči od občanů státu, kde má každý třetí nadváhu, jsou směšné. Ruská humanitární pomoc je ze strany Putina dobrý tah ve prospěch separatistů, kterým jednoznačně napomáhá minimálně morálně, možná materiálně, na Krymu i vojensky. Pokud se konvoj na Ukrajinu dostane, je jisté, že podstatná část pomoci skončí u separatistů. Putin nemá zájem konflikt ukončit, ale hrát ho do doby, než se Ukrajina rozpadne. Jediná cizí vojska na území Ukrajiny byly a možná stále jsou ta ruská. EU nabízela asociační dohodu, Putin tanky.

0/0
14.8.2014 17:36
Foto

V.Hricák

Re: Nezdá se mi důležité,

co nabízela EU.Důležitější je,co přijala kyjevská vláda.Separatisté také před zahájením ozbrojeného odporu chtěli jednat o federalizaci.Kyjev na to odpověděl ultimátem a po něm těmi tanky.Divíte se Ukrajincům.Mít pár kilometrů vedle sebe souseda,který se má očividně mnohem lépe,než já,dívat se na to,jak se ve vládě střídá jedna parta zlodějů za druhou,asi bych chtěl také změnu.

Mám do Rakouska přes kopec nějakých 5-10 km.Když vidím,jak to funguje u nich a jak u nás,také bych podpořil nějakou separatistickou vlnu za připojení k Rakousku.Mám už pražských zlodějů také plné zuby.

0/0
14.8.2014 18:00
Foto

Martintruhlik

Re: Nezdá se mi důležité,

Neni náhodou ta současná "rozkrádací česká parta" napojená na Rusko? Nebylo by pak lepší místo připojení k Rakousku se vymanit ze sféry vlivu Ruska? Proš myslíte, že v Karlových Varech žije tolik Rusů?

0/0
14.8.2014 19:39
Foto

K44a42r19e59l 16P23l47í78h35a70l 2729115798241

Re: Nezdá se mi důležité,

K Vašim reakcím: již jsme to tu probírali mnohokrát, ale rozdíl mezi Kyjevem a separatisty na straně jedné a Rusy na straně druhé je v tom, že ti první jsou "domácí" narozdíl od Rusů, kteří vstoupili na území cizího státu (ještě před "referendem" na Krymu). Situace na Ukrajině je blbá, obě strany dělají chyby, ale Rusové situaci eskalovali. Další věc je ta, že i když separatisté mají nárok chtít vlastní stát, musí počítat s tím, že každá centrální vláda bude hájit celistvost země (Rusové se chovají doma jinak?). Měli prokázat více diplomacie a trpělivosti, tím dokázat, že jsou schopni vládnout sami sobě a dát prostor vyprofilovat mezi sebou nové vůdčí elity. Oni přistoupili rovnou ke Kalašnikovům. Nepochybuji o tom, že v případném novém státě by byla oligarchie stejná jako ve státě původním, na jehož úkor ten nový vznikl. Z bláta do louže.

0/0
14.8.2014 22:35
Foto

K26a38r15e24l 28P62l65í20h66a15l 2499975288441

Re: Nezdá se mi důležité,

Dodatek: Tímto odpovídám také na Vaši poznámku o připojení se k Rakousku (taková "ekonomická prostituce"). Jakákoliv separace není o blahobytu lidu, ale o novém hnojišti pro nového kohouta. Ać jsem Moravák, neusiluji o samostatný stát, ač to zní líbivě a ta vládnoucí sebranka v Praze mě někdy docela víte co... Rakovina dávno prostoupila do všech úrovní správy státu, tudíž případní vládci Moravy by byla stejná banda, stejné zklamání z voleb. Kulturní rozdíly jsou příliš malé a promíšenost obyvatel příliš veliká. Soudím, že Ukrajina svádí vnitřní boj v reakci na shnilou oligarchii, nikoliv o národostní identitu.

0/0
14.8.2014 22:49
Foto

V.Hricák

Re: I separatisté jsou ukrajinci

Dlouho před vypuknutím bojů kolem Doněcka a Luhansku chtěli jednat s Kyjevem o federalizaci.Porošenko místo jednání poslal ultimátum a po něm tanky.Ti lidé už byli zoufalí,stejně,jako ti na Majdanu.A zoufalí lidé dělají zoufalé věci.Velmi správně jste uvedl,že nešlo o národnostní identitu.Ti lidé vedle sebe žili desítky let a nevadilo jim,kdo jak mluví.To kyjevská vláda z toho vytvořila umělý problém.Ruská vojenská pomoc je sice pravděpodobná,ale zatím nebylo nic stoprocentně prokázáno.Američané vždy vypustí nějakou mýdlovou bublinu,ale pak se ukáže,že nic nemají,nebo světu ukážou snímky z dílny nějakého fotografa amatéra,z kterých nejde vyčíst nic.

0/0
15.8.2014 4:58

Re: I separatisté jsou ukrajinci

Pane Hricáku, máte to časově popletené! Porošenko byl přece zvolen v květnu, tedy v době, kdy již separatisté měli politicky i vojensky obsazený východ, vyhlášenou separatistickou republiku a chtěli připojení k Rusku. Prezidentské volby vůbec nepřipustili. Porošenko jim nabízel amnestii, zastavení bojů, jednání o federalizaci celé Ukrajiny (to byl jeho volební program), ale oni to odmítli. Vojenský postup, protože zabíjeli ukrajinské vojáky, sestřelovali vrtulníky, vraždili odpůrce i místní Rusy,kteří se chtěli vzdát, byl ze strany Ukrajinského vedení jediný možný. OBVIŇOVAT KYJEVSKOU VLÁDU, ŽE ONA Z TOHO UDĚLALA PROBLÉM JE HLOUPÝ NESMYSL! pŘES PROBLÉMY, KTERÉ JSOU, TAK KYJEV USPOŘÁDAL SVOBODNÉ PREZIDENTSKÉ VOLBY, OTEVŘEL HUMANITÁRNÍ KORIDORY PRO ODCHOD LIDÍ Z PÁSMA BOJŮ, ZAŘÍDIL REZIGNACI REVOLUČNÍHO PREMIÉRA A VYHLÁŠENÍ PARLAMENTNÍCH VOLEB,VYKLIZENÍ MAJDANU - KDE JIŽ NENÍ CO ŘEŠIT...A Ruská pomoc? Copak vám uniklo, že velitelé a poradci u separatistické armády jsou důstojníci ruské

0/0
15.8.2014 8:49
Foto

V.Hricák

Podle zpráv na Novinkách.cz

Dorazil konvoj k části hranice,kontrolované vzbouřenci a zastavil.Ukrajina si pospíšila s prohlášením,že zorganizuje sama humanitární pomoc pro obleželá města a posílá tam sedmdesát kamionů se 800 tunami potravin.Pro začátek by mohla přestat střílet na civilisty.A jako druhý krok vyzvat vzbouřence k jednání.Jenže to by si asi museli poroučet sami.Kdopak je asi pošťuchuje,že jsou si tak jistí v kramflecích?

Je mi nanic,jak tady všichni lační po krvi.Co na tom,že ve válce se žádné spravedlnosti nedočkáte.Co na tom že budou zase nejvíc trpět nevinní civilové.Hlavně že ukážeme rusům,že se jich už nebojíme.Doufám,že až se budou nabírat branci,přihlásí se pánové Gabriel a Zk mezi prvními.

0/0
14.8.2014 17:33
Foto

K39a66r49e39l 55P94l56í84h18a54l 2639855928671

Re: Podle zpráv na Novinkách.cz

Když Rusům tolik záleží na civilním obyvatelstvu, ať doporučí separatistům, že se mají přestat skrývat mezi civilisty a jít bojovat na pole mimo města.

0/0
14.8.2014 17:41
Foto

V.Hricák

Re: Podle zpráv na Novinkách.cz

Možná jste to nepostřehl,ale já jsem´psal o jednání.Ne o bojování.

0/0
14.8.2014 18:04

J. Křivan

tohle snad nemá chybu

Ruský humanitární konvoj postiženým Ukrajinců, bez ohledu zda dojede, je krok, který je podstatně účinnější než jakákoliv vojenská intervence, nejspíš i lacinější. Právě jeho rozsah je impozantní. Kolona 280 náklaďáků se nedá přehlédnout. Trvalé výkřiky vládců v Kyjevě, že již příští den překročí ruská armáda ukrajinské hranice vypadá z tohoto pohledu spíš jako zbožné přání než realita. Neměla by proto zapadnout jarní Putinova výzva s prosbou o odložení referend o samostatnosti v jihovýchodní Ukrajině.

Kyjev je nyní v pasti.

Pokud konvoj nepropustí bude situace v povstaleckých oblastech katastrofická a ponese před celým světem za ní odpovědnost.

Pokud konvoj propustí de facto uzná svůj podíl na téhle humanitární katastrofě.

Neodpustím si poukázat na rozdíl mezi ruskou humanitární pomocí jihovýchodní Ukrajině s humanitárním bombardováním Jugoslávie.

PS Vzkaz autorovi. Zaregistroval jsem Vaší myšlenku o katastrálních mapách. Nejspíš tušíte kdo nyní lacino skupuje na Ukrajině půdu.

0/0
14.8.2014 17:16