Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ruská humanitární pomoc a pokrytectví Západu

Podsouvat humanitárnímu konvoji z Ruska vojenské záměry je nestoudné. Ukrajinci v Doněcku a Luhansku počkají, nejprve je nutné si vylít zlost na Vladimiru Putinovi, protože reagoval tak rychle, jak bylo třeba. Zatímco Západ pouze podpaluje, ale nehasí. Co na to česká vláda? Ptá se Jan Schneider.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J. Křivan

doplněk

Kyjevu zbývá jen málo možností. Jedna z nich je vytvořit okolo konvoje oblasti vojenské aktivity. Má už své zkušenosti s ostřelovači na Majdanu i mediálním humbukem s MH17. Nebude to mít jednoduché, konvoj doprovází novináři z celého světa a doprovod konvoje s jistou dávkou hrdosti a škodolibosti novinářům na požádání ukazuje obsah náklaďáků.

0/0
14.8.2014 17:25

J. Schneider

Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014

Privatizace století na Ukrajině

Co bude s Ukrajinou? Nevíme, protože žijeme ve světě, kdy reálný vývoj je nevyzpytatelný a politická teoretizování o budoucím vývoji jsou prakticky k ničemu. Podíváme-li se například na předpovědi nejuznávanějších expertů na muslimský svět v době, kdy začínalo arabské jaro, zjistíme, že všichni byli vedle. Zřejmě podobně jsme na tom i s ukrajinsko-ruským konfliktem.

Média jsou zaplavena primitivní propagandou jedné či druhé strany. Proto je rozumné čerpat z první ruky, což se mi povedlo zcela mimoděk. Byl jsem na dovolené pár kilometrů od slovensko-ukrajinských hranic. Můj kamarád, zkušený a skvěle informovaný finančník, mi napsal z Prahy SMS, zda na někoho nemám číslo. Odepsal jsem, že ne. Napsal, že děkuje, ale protože věděl, kde se zrovna nacházím, přidal překvapivou větu: „Jinak myslím, že Ukrajina bude privatizace století. Možná.“

Když finančník takového formátu píše o privatizaci století, znamená to, že obrovský státní nebo obecní majetek bude pořízen

0/0
14.8.2014 17:27

J. Schneider

Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014 (pokr.)

Když finančník takového formátu píše o privatizaci století, znamená to, že obrovský státní nebo obecní majetek bude pořízen za zlomek hodnoty, investice se vrátí velmi rychle a od té chvíle začne brutální rýžování. Jestliže investoři, kteří koncem devadesátých let privatizovali velké české banky, získali peníze zpět během tří či čtyř let, tak laskavý čtenář si jistě domyslí, co znamenají ta slova velmi rychle.

Začalo mne toto téma zajímat a zeptal jsem se, jestli na Ukrajině je ještě co koupit, zda vše hodnotné už dávno nerozebrali tamní oligarchové. „Dost pravda to je, nebude to jednoduché, ale každý je tak drahý, jak si to sám udělá. Oni výrobou přesných hodinek a dokonalých aut známi nejsou. Myslím, že se začne těžit břidlicová ropa a plyn, je tam půda a uhlí. Ale čím výš se budeš posunovat v ziskovosti, tím poroste riziko, že narazíš na privátní armádu nějakého místního byznysmena. Nebude to lehké, ale myslím, že Američani jsou připraveni hodně se tomu věnovat.“

Napsal jsem mu, že se

0/0
14.8.2014 17:28

J. Schneider

Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014 (pokr./2)

Napsal jsem mu, že se vypráví, že konflikt se rozhořel i kvůli privatizaci půdy a nerostného bohatství, a pokud je tomu tak, jestli to není hrozné. „Nevím, jestli je to hrozné. Jinak to tam ale nepůjde. Je to v podstatě feudální stát s mocnou místní podnikatelskou šlechtou a každá má svou soukromou ozbrojenou družinu. Stát je úplně vykradený, na armádu nejsou peníze a uhájit území nějak musí. Jde o to, co budou dělat v budoucnu a jestli chtějí, aby to fungovalo normálně, nebo ne. Thomas Jefferson měl, tuším, taky pár set otroků… Jestli to USA dotáhnou do konce podle plánu, tak se Rusové budou do budoucna utápět v komplexech a jako velmoc přestanou existovat. Bude to mnohonárodnostní špatně fungující asijský stát žijící z exportu základních surovin; a Putin ekonomice nerozumí. A dělá jednu kravinu za druhou, takže proč ne?“

Cynicky shrnuto: Ukrajina má obrovské finanční potíže, bude se muset zadlužit za vysoké úroky u západních finančních institucí. K tomu, aby mohla dluh splácet, bude

0/0
14.8.2014 17:29

J. Schneider

Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014 (pokr./3)

Cynicky shrnuto: Ukrajina má obrovské finanční potíže, bude se muset zadlužit za vysoké úroky u západních finančních institucí. K tomu, aby mohla dluh splácet, bude donucena rychle a pod cenou privatizovat a tamní politici se tomu bránit zřejmě nebudou. Země je na žebříčku korupce na 144. místě ze 177. Před ní je řada afrických států, což znamená, že Ukrajina má skvělou perspektivu.

0/0
14.8.2014 17:30
Foto

V.Hricák

Kdybych neměl ještě v živé paměti kuponový tunel

obvinil bych pana Léka ,že má příliš bujnou fantazii.Takhle musím jenom dodat,Bůh ochraňuj prosté ukrajince.

0/0
14.8.2014 17:48
Foto

K29a13r47e62l 82P54l80í50h91a46l 2439445178491

Re: Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014 (pokr./3)

A proto od začátku říkám, že Putin udělal na Krymu hroznou chybu. Rusko, ač velká země, si nedokázala najít jiné páky než vojenskou sílu. Ženou se do izolace. Předpokládám, že se NATO časem zase o kousek rozšíří.

0/0
14.8.2014 17:49
Foto

V.Hricák

Re: Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014 (pokr./3)

No to jste mne uklidnil.Já jsem se leknul,že NATO,místo rozšíření nabídne rusům dialog o uspořádání poválečné Ukrajiny.Takhle můžu klidně spát,protože ukrajinský adrenalin rozhodně hned tak neskončí.Tak že po rozšíření NATO můžeme čekat další kolo vzájemných sankcí,pak rozpoutání nové studené války a nakonec té skutečné?A pěkně horké?

Kde berete tu jistotu,že si to nechají rusové líbit?

0/0
14.8.2014 19:13

J. Křivan

může být, i když USD už ale není co býval

Vzpomněl jsem si na "vítězství" v Iráku. Veliké oči malé ruce.

0/0
14.8.2014 17:53
Foto

Martintruhlik

Ukrajinská privatizace

Velmi ambiciozní konstrukce. Složitostí podobná té, která tvrdí, že Malajské letadlo sestřelil Ukrajinský Suchoj.

Realita většinou býva daleko jednodušší.

0/0
14.8.2014 19:52

J. Křivan

Re: Toto napsal Ištván Léko v LN 8.8.2014

Četl jsem, nemám ověřeno z relevantních zdrojů, ale má to svojí vnitřní logiku. Někteří obzvláště agilní ukrajinští oligarchové za svůj podíl na operacích ve prospěch Kyjeva a organizování polovojenských oddílů již mají do těch katastrů namířeno. Spekuluje se jaké peníze v tom budou figurovat a kdo bude zahraničním sponzorem.

0/0
14.8.2014 17:38
Foto

Goeg 8910197229649

Děkuji za článek

Pane Schneidere, děkuji za rozumný článek, jakých se v Česku vůbec nedostává. Upřímně řečeno se divím, že vám stále články vychází v té jinak jednostranné mediální hysterii. Myslím si, že pro ukrajinskou vládu by neměl být vůbec problém během maximálně jednoho dne celý konvoj nechat řádně zkontrolovat, aby měli 100% jistotu, že je v pořádku. Nejlépší by ale bylo, aby takovou kontrolu provedla nezávislá organizace jako například Červený kříž. V podobném duchu by se měli vyjadřovat západní politici. Tím by mohly být jejich obavy zažehnány a pomoc by se dostala těm, kteří ji potřebují. To by ale musela ukrajinska vláda chtít. Očividně nechce kvůli důvodům, které jste popsal ve svém článku.

0/0
14.8.2014 16:52
Foto

Martintruhlik

chce Rusko kontrolu Červeným křížem?

Rusko nechce žádnou kontrolu. Chce konvoj doručit v oblasti kontrolované povstalci. Samozřejmě je pak jasné, co ten konvoj asi veze .... bílá barva je pro novináře a lidé, kteří věří těm, co opakovaně lžou (Putin-Rusko).

0/0
14.8.2014 19:47

Slyšet pana Schneidera nebo Šándora -

jakoby hovořil sám Putin a jeho KGB

0/0
14.8.2014 16:22

J. Schneider

Re: Slyšet pana Schneidera nebo Šándora -

Musíte to opakovat - po vzoru svých chlebodárců - ještě tisíckrát, v naději, že si na takové lži lidi zvyknou ...

0/0
14.8.2014 16:45

Re: Slyšet pana Schneidera nebo Šándora -

Vaše ego zřejmě dostalo od "pokryteckého Západu" pořádnou nakládačku, proto, chudák, skončilo v Rusku.

0/0
15.8.2014 17:11
Foto

Janh

Pravdu díte, pane Schneidere!

....a díky za ideologieprostý článek, moc už na ČP nechodím, upadá to zde, ale jsem rád, že jste ještě nebyl odejit.

0/0
14.8.2014 14:11
Foto

V.Hricák

Díky,pane Schneidere

Asi jste jediný v Čechách,který nezapoměl na to,co sliboval západ rusům při rozpadu SSSR.Kdyby byl západ co k čemu,tak dneska stojí na západních hranicích Ukrajiny,ne 300 kamionů,ale rovných 1000.A hlavně,již dávno by slušně a s úsměvem vysvětlil Kyjevu,že jejich vstup do NATO nepřipadá v úvahu,vzhledem k bezpečnostním zárukám,které rusům dali před čtvrt stoletím.

0/0
14.8.2014 13:38
Foto

Zk

Demagogie na úrovni Parlamentních listů

Kdyby Rusku opravdu záleželo na situaci civilního obyvatelstva na východě Ukrajiny, přestalo by podporovat proruské/ruské separatisty. Pan Schneider píše, že humanitární krizi způsobila ukrajinská armáda tím, že obklopila "určitou oblast" Ukrajiny. Nezlobte se na mě, ale tahkhle seriozní argumentace nevypadá. Ukrajinci tu určitou oblast vlastní země (!) obklopili, protože se tam začaly roztahovat bojůvky podporované cizí mocností, které obsazovaly objekty typu letišť a policejních stanic, pronásledovaly své odpůrce z řad etnických Ukrajinců a občas sestřelily nějaké to letadlo. Každá normální země by se v této situaci bránila a poslala tam armádu.  

K tomu, jak pan Schneider interpretuje genezi celé ukrajinské krize, včetně zmínky o tom, že se Janukovyč rozhodl nepodepsat smlouvu s EU (já bych spíš řekl, že mu to Putin zakázal), už se raději vyjadřovat nehodlám, to je propaganda téměř na úrovni tohoto ruského "vlasteneckého" spektáklu: https://www.youtube.com/watch?v=EwwBFJkwZ_Q

0/0
14.8.2014 12:57

Re: Demagogie na úrovni Parlamentních listů

Naprosto přesně. Pan Schneider je zřejmě přispěvatelem televizní stanice SOJUZ a na výplach mozků chodí hned přímo s konví nesmyslů a nepravd!

0/0
14.8.2014 13:29
Foto

Martintruhlik

Re: Demagogie na úrovni Parlamentních listů

Lepší slova bych nenašel. Naprostý souhlas.

0/0
14.8.2014 19:53
Foto

Jiri Janecek

Pekny clanek

Snad jen k uvodu - pokud ukrajinska vlada dela na vychode nejake nepekne veci, pak je zcela logicke a pochopitelne, ze tam rusky konvoj nechce pustit. Jednak by se tim zvysila naklonost tech postizenych obyvatel k Rusku. No a pokud nekde delam prasarny, tak tam prece nepustim nekoho, kdo je na strane tech postizenych...

Jinak to, ze umiraji lide, je samozrejne desive, ale mnohem vic mne desi, jak snadno se nase politicka reprezentace nechava strhnout k naprosto nemoznym dobrodruzstvim. Ne ze bych je predtim povazoval za rozumne kormidelniky, kteri vedi co delaji, ale ozval se v cele Evrope aspon jeden hlas, ktery by by rekl "Pockejme... Sedneme si za stul etc...". Ne, seshora jen "musime byt jednotni" a od medialnich sasulinu "rus se do tydne polozi... zachrani nas LNG z USA..." A bohuzel na 38 takovych hlasu se najde jeden pan Schneider...

0/0
14.8.2014 11:54

Re: Pekny clanek

Ale vůbec ne! Myslím, že se naše reprezentace drží velmi zpět. Na druhé straně, myslíte že řešením agrese je ustupovat před ní? To jsme tady přece již měli. A pomohlo to? Nepomohlo, skončilo to Mnichovem a Protektorátem. Rus má kočovnou asijskou mentalitu. Rozumí jenom síle, vstřícné kroky chápe jako soupeřovu slabost a odpovídá stupňováním tlaku. Je všeobecně známo, že povstalcům velí profesionální ruští vojáci Vojenské zásobování povstaleckých jednotek je z Ruska, to z vyrabovaných zbrojních skladů se již dávno minulo.. Skutečnou humanitární pomocí by bylo zastavení zásobování zbraněmi a střelivem a odvolání ruských vojenských velitelů a poradců! A ne zásobování povstaleckých jednotek proviantem, výstrojí a elektroagregáty, maskované za humanitární pomoc! To chce Putin z Doněcku udělat Stalingrad naruby?

0/0
14.8.2014 13:26
Foto

V.Hricák

Re: Není kouře bez ohně

Kdyby ukrajinští bosové nekradli první ligu,nerozkradli by celou Ukrajinu.Kdyby jí nerozkradli,nevypukly by nepokoje na Majdanu.Kdyby nevypukly nepokoje na Majdanu,nepřeskočily by na Krym a celý jihovýchod.Neznám jednu revoluci,která by vypukla u spokojených lidí.Vždycky za ní stála nějaká forma útlaku,ať už politického,nebo ekonomického.Stačíte mne sledovat?

PS

Mnohem dříve,než dorazili na Ukrajinu ruští poradci(pokud tam vůbec byli)dorazili do Kyjeva američtí poradci,spolu se čtyřmi(zatím přiznanými)miliardami dolarů.Na co asi?

0/0
14.8.2014 15:53

P. Vodica

Re: Není kouře bez ohně

A vůbec do důsledku vzato - prvopočátkem problémů byla slabá obrana Zimního paláce v sedmnáctém roce. A za to mohl Kerenskij.

0/0
14.8.2014 20:03
Foto

V.Hricák

Re: Pekny clanek

Ještě k to Mnichovu a německé okupaci.Vám nedochází,že hlavní problém nebyl Mnichov a rok 1938,ale rok 1933?Kdyby vítězové z I.sv.války nebyli nenažraní,neuvalili by na Německo,které i tak již bylo na huntě,válečné reparace.Ty znásobené hospodářskou krizí způsobili abnormální bídu a bída otevírá dveře extrémistům všeho druhu.V Rusku je otevřela Leninovi,v Německu Hitlerovi.A pokud se do vedení jakékoliv země dostane vyšinutý pošuk,nastává problém.A ten je tím větší,čím větším vládne ona země potenciálem.

0/0
15.8.2014 5:16

Bláznivé a směšné jsou vaše sentence pane Schneidere!

Kdyby Rusko nepodpichovalo a vojensky, personálně i organizačně nepodporovalo separatistické akce na východě a jihovýchodě Ukrajiny, včetně invazních pokusú ( např. vojenská anexe Krymu, atak RA na Cherson, střelba přes hranici, kdoví kdo sestřelil letadlo...) nebylo by třeba organizovat ruskou "humanitární" pomoc. Navíc věrohodnost Ruska a Rusů upadla na nulu a proto není záruka co skutečně v pomoci je a co ji provází, nebo bude provázet. K tomu ruská mediální masáž, kterou jsem měl v poslední době příležitost osobně několikrát sledovat, kecy o ukrajinských fašistech na jedné straně, popravy bez soudu a práva lidí s jinými názory a lidí, kteří je nechtějí podporovat, nebo bojovat ze strany vzbouřenců na straně druhé... Nebýt toho všeho + kdoví kým organizovaná a prováděná střelba do lidí na Majdanu Snajpry bez označení a distinkcí, zato se špičkovým profesionálním vybavením, které má jenom několik speciálních útvarů několika málo armád na světě (což ta Ukrajinská rozhodně není), mohla v klidu

0/0
14.8.2014 10:37

Ještě jste zapomněl uvést:

...že vyšetřování atentátu na Kennedyho v roce 1963 směřuje k jednoznačnému výsledku, že Kennedyho zastřelil prakem pionýr Vladimír Putin ...

0/0
14.8.2014 11:21

Re: Ještě jste zapomněl uvést:

A z čeho jste spadnul?

0/0
14.8.2014 12:18
Foto

Jiri Janecek

Re: Bláznivé a směšné jsou vaše sentence pane Schneidere!

Prominte - sledovat jste? To znamena videl na vlastni oci nebo o tom cetl v novinach/videl v televizi?

K tem snajprum - asi tak 2 tydny pote zacaly prosakovat nazory ruznych lidi, ze to dost pravdepodobne nebyli Janukovuycovi policiste, podpirane nejakymi trajektoriemi a vrypy ve stromech etc... Tak by mne celkem zajimalo, jak pokracuje/dopadlo vysetrovani? Je to uz pul roku, za tu dobu se mohlo k necemu dojit...

0/0
14.8.2014 11:39