Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rusko se vrací na mezinárodní scénu

USA

  18:03
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na závěr konference Valdajského klubu kritizoval USA a předestřel scénář urovnání syrské krize. Promluvil také o novém světovém řádu i o ukrajinské krizi a ujistil, že si Moskva přeje zlepšit vztahy s Evropou.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Nepovažuji maďarského premiéra Viktora Orbána ani za příliš proruského, ani za přítele USA. Hájí zájmy Maďarska, a proto si rozumíme, vyjádřil se ruský prezident Vladimir Putin pro ČESKOU POZICI během recepce na závěr 12. výroční konference Valdajského klubu, jež se konala 19. až 22. října v Soči.

Poznámce, že Orbánovi kritici ho přirovnávají právě k němu, se ruský prezident pouze pousmál. A ještě před recepcí v závěrečné přednášce sebevědomě nastínil místo Ruska v dnešním světě, odhalil svůj názor na situaci v Sýrii i na Ukrajině a zkritizoval USA, které se podle něho ke všem chovají jako ke svým vazalům.

Změna světového řádu

Když členové Valdajského klubu čekali ve čtvrtek 22. října večer na závěrečné setkání konference, měli za sebou těžký den. Během něj si totiž mohli poslechnout myšlenky bývalých politiků, například francouzského premiéra Dominiqua de Villepina či rakouského kancléře Wolfganga Schüssela o transformaci světového řádu. Poté ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéf prezidentské administrativy Sergej Ivanov přiblížili stanovisko své země k syrské krizi, minskému procesu a k vývoji mezinárodních vztahů.

Světový řád se mění, příčemž citelně slábnou pozice Západu, zatímco staronoví aktéři – od Ruska přes Indii a Brazílii až po Čínu – se dožadují stále větší váhy v řešení světových otázek

Atmosféru rokování, které se odehrávalo od pondělí 19. října, charakterizují slova jednoho z předních evropských politiků, jenž svou přednášku zahájil tím, že Rusko vstoupilo, respektive jako určující globální hráč vrátilo na mezinárodní scénu. V důsledku toho také jeden z vrcholných ruských politiků značně sebevědomě prohlásil, že USA si zachovávají svou tvář, zatímco Rusko Krym.

Mnoho se také řeklo o změně polarizujícího se světového řádu, v jejímž rámci citelně slábnou pozice Západu, zatímco staronoví aktéři – od Ruska přes Indii a Brazílii až po Čínu – se dožadují stále větší váhy v řešení světových otázek. Shoda panovala rovněž ohledně toho, že se svět stal nejistějším a že se stále snižuje práh použití síly.

Vzrušení v sále

Poté již členové Valdajského klubu, vyzbrojeni informacemi, ale poněkud vysíleni, očekávali setkání s ruským prezidentem, který konferenci navštěvuje každý rok a jehož projevem mělo vyvrcholit několikadenní rokování. Po bezpečnostní kontrole měli dost času na shrnutí zkušeností z uplynulých dní, přičemž někteří uvažovali, jak velké bude mít Vladimir Putin zpoždění.

Jakmile se na internetu objevilo, že se Putin blíží do elegantního hotelu v Krásné Poljaně, která byla dějištěm zasedání Valdajského klubu, proběhlo sálem znatelné vzrušení

Ostřílenější členové klubu seděli ještě půl hodiny po ohlášeném začátku setkání v kavárně, zatímco známí hosté letošního zasedání v konferenčním sále spořádaně čekali na příjezd jednoho z nejvlivnějších politiků světa. Jakmile se na internetu objevilo, že se Putin v nejnovějším modelu vozu Lada zelené barvy, představeném teprve před několika dny, a sportovně oděn v džínech a saku blíží do elegantního hotelu v Krásné Poljaně v nadmořské výšce 1389 metrů, která byla dějištěm zasedání, proběhlo sálem znatelné vzrušení.

Z kuloárů se začali dovnitř trousit účastníci a svá místa zaujali rovněž čestní hosté. Už seznam jmen naznačoval, co si Moskva myslí o transformujícím se světě. Přítomnost legendárního předsedy íránského parlamentu Alího Larídžáního svědčila o zvláštním postavení Teheránu mezi blízkovýchodními partnery Ruska, pozvání českého exprezidenta Václava Klause naznačovalo, jak moc se Moskva zklamala v Evropě považované za jejího přirozeného partnera, zatímco Američan Jack Matlock, jenž působil na konci studené války jako velvyslanec USA v Moskvě, ztělesňoval globální výzvy.

Využití vojenských úspěchů

Všichni se pomalu usadili, zatímco Putin, jenž se mezitím stačil převléknout, ještě poskytl rozhovor jedné z hlavních ruských televizních stanic. Pohledy účastníků se začaly čím dál častěji obracet ke vchodu, dostavil se text projevu a po zhruba hodině a půl konečně i sám Vladimir Putin. Jakmile vstoupil, sálem to zašumělo, načež ruský prezident v křížové palbě kamer zahájil svůj proslov.

Ruský prezident hovořil o novém světovém řádu založeném na rovnováze sil. Moskva se podle něho snaží využít vojenských úspěchů a svou cenu zvyšuje, když jedná citelně z pozice síly.

Ruský prezident hovořil o novém světovém řádu založeném na rovnováze sil, k němuž, jak ujistil, vede cesta mimo jiné prostřednictvím vojenské intervence v Sýrii. Moskva se snaží využít vojenských úspěchů a svou cenu zvyšuje, když jedná citelně z pozice síly. Byl by však omyl se domnívat, že Moskva uvažuje jen v intencích vojenského zásahu. Jak Putin ujistil, společně s vytvářením vnitřní rovnováhy sil již pracuje na politickém řešení.

A dále prohlásil, že při moskevských jednáních ho Baššár Asad ujistil, že je třeba jednat s opozicí, a to i s ozbrojenou, pokud bude ochotná obrátit se proti Islámskému státu. Nejhorší možnost by podle něho představoval rozpad Sýrie. Současně ubezpečil, že cílem Moskvy je rozdrtit terorismus a cestou, která k tomu vede, je pomoc zákonnému prezidentovi. Proč se Rusko do konfliktu zapojilo? Jak Putin prohlásil, již před 50 lety je zákony leningradské ulice naučily, že pokud má nastat rvačka, musí člověk udeřit první.

Kritika Kyjeva

Vladimir Putin kritizoval Kyjev, že dohodu uzavřenou v Minsku dodržuje nanejvýš formálně, a doufá, že Berlín a Paříž vyvinou na Ukrajinu tlak

Vladimir Putin také hovořil o ukrajinské krizi, přičemž naznačil, že se zásahem v Sýrii neoddělitelně souvisí. Kritizoval Kyjev, že dohodu uzavřenou v Minsku dodržuje nanejvýš formálně, a doufá, že Berlín a Paříž vyvinou na Ukrajinu tlak. Ujistil, že si Moskva přeje zlepšit vztahy s Evropou a odsoudil USA, které si vykládají demokracii po svém.

Několikrát také poznamenal, že v otázce obranného raketového systému neříkaly Spojené státy americké pravdu, neboť po jaderné dohodě s Íránem se jasně ukázalo, že celý systém je namířen proti Rusku. „Jak jsme říkali už tenkrát!“ prohlásil Vladimir Putin sebejistě s vědomím pravdy.

Autor: