Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský prezident Medveděv přijede v prosinci do Prahy

Vladimír Putin

  15:37

Informaci o první oficiální bilaterální návštěvě ruského prezidenta v ČR potvrdily ČESKÉ POZICI dva zdroje z hradních a vládních kruhů.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv naposledy navštívil Česko loni v dubnu, aby s americkým protějškem Barackem Obamou podepsal odzbrojovací dohodu. Ceremonie se odehrála na Pražském hradě. foto: © Klaus.czČeská pozice

Přípravy na první oficiální bilaterální návštěvu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze jsou v plném proudu. Podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z Hradu i z vlády přijede na pozvání českého prezidenta Václava Klause v prosinci, přesný termín ještě nebyl stanoven. Ačkoliv zatím není o programu, který by měl Medveděv v Praze absolvovat, nic známo, jedno se ví s určitostí – na Pražském hradě zahájí dlouho připravovanou výstavu předmětů z kremelských sbírek, které mapují život na dvoře ruských carů v 16. a 17. století.

Medveděv sice ve své funkci zavítal do Česka již loni v dubnu, ale tehdy šlo o podpis odzbrojovací dohody s americkým protějškem Barackem Obamou.

Jedním z témat bude zajisté účast Rusů při dostavbě jaderné elektrárny  TemelínV zákulisí české politiky se již dnes hovoří o tom, že jedním z témat, která se dozajista v agendě objeví, bude dostavba jaderné elektrárny Temelín. V tendru, jehož vítěz má být vybrán v roce 2013, půjde minimálně o 500 miliard korun. A to si Rusové nechtějí nechat ujít. Kvůli soutěži vytvořili konsorcium firem Škoda JS - Atomstrojexport.

Při loňské listopadové návštěvě Moskvy jednal Klaus o Temelínu s premiérem Vladimirem Putinem. „Ten fakt, že oni (Rusové) slibují, že 60 procent subdodávek půjde z naší domácí české strany, jistě bude jedním z faktorů, který bude ovlivňovat naše definitivní rozhodování," uvedl po schůzce Klaus, jenž v prezidentské funkci do Ruska zavítal již posedmé.

Souboj s Američany

Rusové však nejsou jediným uchazečem o obří zakázku. Zájem o dostavbu Temelína mají také USA a společnost Westinghouse i francouzská Areva. Mezi lobbisty, kteří okolo tendru brousí, se nicméně proslýchá, že Rusové to budou mít v soutěži těžké. Bude se totiž brát ohled i na bezpečnostní riziko a spojenecké vazby. A ty jsou v našem případě vychýleny ve prospěch Američanů.

Podle zdrojů z bezpečnostní komunity není příliš reálné, aby USA uspěly jak v Temelíně, tak v případném prodeji letounů F-16 české armáděVypovídají o tom i slova amerického velvyslance v ČR Normana Eisena, který po svém příjezdu do Prahy uvedl, že Američané disponují pro tyto účely bezpečnými technologiemi, jež úspěšně fungují v polovině civilních jaderných zařízení na světě. Dalším jeho argumentem byla energetická bezpečnost, která by se prý vstupem amerického partnera do Česka zvýšila. „Z těchto důvodů to považuji za silnou nabídku. Jsem rád, že ji budu veřejně podporovat,“ prohlásil letos v lednu Eisen.

Washington by se údajně chtěl prosadit i v případném tendru na nadzvukové stíhačky, o němž uvažuje ministerstvo obrany. Podle zdrojů z bezpečnostní komunity však není příliš reálné, aby USA uspěly jak v Temelíně, tak v případném prodeji letounů F-16.

Ještě před prosincovou návštěvou Medveděva se v Praze odehrají jiná důležitá setkání. Zhruba za měsíc se v Praze uskuteční konference organizovaná Atomstrojexportem, kvůli níž se zde objeví významní činitelé v oblasti ruské jaderné výroby. Přibližně ve stejný čas se do pražské metropole chystají i představitelé Westinghousu.

Při jednání českých a ruských politiků možná dojde i na jiné téma z energetiky - prodej společnosti Net4Gas, dceřiné firmy RWE. Net4Gas je provozovatelem tuzemské přepravní plynárenské soustavy, jíž proudí do západní Evropy plyn z Ruska.

Autor: