130 let
Hospodářský růst.

Hospodářský růst. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Růst české ekonomiky zpomalil. Ale zdravě

  •   18:04
V meziročním srovnání posílilo české hospodářství za druhé čtvrtletí jen o 2,3 procenta. Česko se fakticky dostává na hranici svých ekonomických možností a nemá příliš prostor pro další ekonomické zrychlování. Dle ekonomů to však neznamená žádné vážné komplikace. Zpomalení vrací českou ekonomiku blíž k dlouhodobě udržitelnému růstu.

Tuzemská ekonomika zpomalila růst. Podle ekonomů to však neznamená žádné vážné komplikace. V meziročním srovnání posílilo české hospodářství za druhé čtvrtletí jen o 2,3 procenta. Česko se fakticky dostává na hranici svých ekonomických možností a nemá příliš prostor pro další ekonomické zrychlování. „Úspěšné firmy jedou naplno a na další expanzi nemají v danou chvíli ani technologie, ani zaměstnance,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle expertů ale nižší výkon nevěstí žádný větší problém. „Dnešní zpomalení ekonomiky není nutné vnímat negativně. Meziroční dynamika růstu se jen dostává k udržitelnějším hodnotám,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom ING. Podobná slova zaznívají i z úst dalších. „Zpomalení vrací českou ekonomiku blíž k dlouhodobě udržitelným hodnotám růstu. Meziroční zpomalení je teď mimořádně výrazné, protože jeho základna, tedy loňské druhé čtvrtletí, byla mimořádně silná,“ říká pak analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Na nějaký čas vrchol

Před rokem dosahoval meziroční růst hrubého domácího produktu pěti procent. Navíc ekonomika zpomalila jen v meziročním srovnání. V případě čtvrtletního srovnání vzrostla o půl procentního bodu. To je přitom stejné tempo jako v prvním čtvrtletí letošního roku. „Ekonomika si vlastně udržela stabilní tempo,“ říká Dufek.

České hospodářství dosáhlo alespoň na nějaký čas vrcholu v případě meziročního tempa růstu. Ten patrně jen těžko překoná čtyřprocentní hranici, na kterou jsme byli zvyklí, ale to neznamená, že česká ekonomika nadále neporoste slušným tempem.

Jinými slovy, české hospodářství dosáhlo alespoň na nějaký čas vrcholu v případě meziročního tempa růstu. Ten patrně jen těžko překoná čtyřprocentní hranici, na kterou jsme byli zvyklí, ale to neznamená, že česká ekonomika nadále neporoste slušným tempem. „Ve zbytku letošního roku se meziroční růst pravděpodobně zvýší mírně nad tři procenta, kde se bude nacházet nejspíš i celoroční číslo. Příští rok by se měl pohybovat těsně nad tři procenta,“ říká Skořepa.

„Ekonomika ČR je v současné chvíli rozžhavená doběla, jak je například vidět na trhu práce nebo ceně nemovitostí. V současném hospodářském cyklu již růsty HDP, které jsme viděli v roce 2017 nebo 2015, nepřekonáme. To ale vůbec není na škodu. Naopak pokud naše ekonomika v příštích letech poroste kolem zmiňovaných tří procent, bude to mnohem zdravější a dlouhodobě udržitelnější tempo ekonomické expanze,“ doplňuje ho Jakub Červenka z Raiffeisenbank.

Pokračování nárůstu zaměstnanosti

Aby ekonomika rostla rychleji, musely by firmy a stát začít více investovat. „Současný potenciál dlouhodobě udržitelného růstu domácí ekonomiky je poměrně slabý, takže se v současných podmínkách asi nedá růst o moc rychleji. Ke zvýšení potenciálního růstu bude třeba hodně reforem a hodně investic,“ říká Viktor Zeisel, hlavní ekonom Komerční banky. Bát se, že by zpomalení způsobilo růst nezaměstnanosti, není třeba. Podle ekonomů bude zaměstnanost dál mírně růst a nezaměstnanost mírně klesat.

Bát se, že by zpomalení způsobilo růst nezaměstnanosti, není třeba. Podle ekonomů bude zaměstnanost dál mírně růst a nezaměstnanost mírně klesat.

„Ekonomika roste stále dostatečně, aby vznikala nová pracovní místa, respektive nezanikala ta současná. To, že HDP roste jedno čtvrtletí jen o 2,3 procenta, neznamená, že firmám přestanou chybět pracovníci,“ říká Dufek. Na druhou stranu je to například pro stát jasné znamení, že neporosteme věčně, a proto by s tím měl počítat při navyšování mezd státních zaměstnanců.

„Ohledně dalšího růstu mezd nebo mandatorních výdajů státu musí být bráno v úvahu, že růst nebude trvat věčně, proto by měl být doprovázen opatřeními na růst produktivity státní sféry a snižování počtu úředníků, aby byly vyšší mzdy a výdaje udržitelné i ve slabších časech,“ říká Seidler. Dobrou zprávou pro Česko jsou i čísla výkonnosti německé ekonomiky.

Čtvrtletní růst našeho západního souseda zrychlil z 0,4 procenta na 0,5 procenta. „Vývoj v Německu je pozitivním a důležitým signálem pro českou ekonomiku,“ míní Bernard Bauer, výkonný člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Meziročně výkon největší evropské ekonomiky vzrostl o dvě procenta. Dobrá čísla přišla i z dalších evropských zemí. V meziročním srovnání se například růst v bloku zemí platících eurem zvýšil meziročně o 2,2 procenta.

Autor: Vojtěch Wolf
  • Vybrali jsme pro Vás