Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

S vládou, jejíž jedna strana je v rozkladu, toho Nečas moc nedosáhne

  17:37

Rozštěpí-li se poslanecký klub Věcí veřejných, aspoň sedm jeho poslanců musí zůstat věrných vládní koalici, aby měla ve sněmovně 101 hlasů.

Nepodaří-li se Věcem veřejným objasnit, co a proč se u nich děje, premiér Petr Nečas (vpravo) se ocitne před dilematem: Má přijmout nějaké další „vysvětlení“ Víta Bárty, anebo ho a s ním i kabinet poslat ke všem čertům? foto: © ČTK/Peška StanislavČeská pozice

Bylo to v polovině března, kdy se objevily zvěsti o hrozícím rozkolu v poslaneckém klubu Věcí veřejných (VV). Až na výjimku prvního místopředsedy strany Jaroslava Škárky a Stanislava Humla, kteří řekli něco kritických vět „na svá ústa“, trvali informátoři na zachování anonymity.

Spekulovalo se tehdy o pěti až jedenácti poslancích, jimž vadí autoritářský styl řízení a nedemokratické praktiky uvnitř VV do té míry, že chtějí z poslaneckého klubu odejít. Nejužší vedení VV v čele s jejím faktickým vůdcem Vítem Bártou a předsedou Radkem Johnem však označilo ony zvěsti za výmysly. Svolalo poslanecký klub VV, postavilo jej „do latě“ a přesvědčilo vydat prohlášení, že Věci veřejné jsou jednotné a odchod některých údajně nespokojených členů klubu do jiných parlamentních stran nehrozí. To bylo 23. března 2011.

Krátká jednota

„Jednota“ vydržela „véčkám“ jen čtrnáct dní. Čtvrtého dubna totiž týdeník Respekt přinesl na obálce pod titulkem „Uplácí Bárta poslance?“ řeznicky rudou karikaturu vůdce VV a uvnitř časopisu článek, v němž první místopředseda VV Škárka říká, že od lidí okolo Bárty dostává peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. Poté Škárka toto své tvrzení popřel – prý si vystřelil z novinářky, když zjistil, že si jejich rozhovor nahrává. Nicméně 5. dubna obrátil. A pro deník MF Dnes uvedl, že od září pobíral měsíčně 55 tisíc a nedávno prý dostal dokonce 170 tisíc korun přímo od Bárty. To by však byl trestný čin jak toho, kdo podplácel, tak toho, kdo „bral“!

Nedivme se, že vedení VV na indiskrétního Škárku „přitlačilo“. Nejprve zazněly úvahy na téma, že se, chudák jeden, nejspíš pomátl. Když to nestačilo, několik poslanců VV přišlo s názorem, že za Škárkovými výroky poškozujícími VV může být plzeňská ODS. Proč?

Inu, její tamní „kmotři“ prý nelibě nesou, že ministr dopravy a šéf „véček“ Bárta dělá pořádek na plzeňském krajském Ředitelství silnic a dálnic, čímž firmy spřátelené s ODS přijdou o kšefty. Předseda plzeňského krajského sdružení ODS, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, podobné spekulace pochopitelně odmítl.

Velkou neznámou zůstává, jak a z koho vytvořit vládu novou a stabilnější, jestliže zdejší demokracie očividně zdegenerovala

Když však v roce 2006 začala před komunálními volbami v Praze 1 stoupat hvězdička VV a v roce 2009 před volbami do sněmovny velká hvězda VV, zasvěcenci si šuškali, že pražští „kmotři“ se chtějí pojistit proti volebnímu neúspěchu Topolánkovy strany. A pod názvem Věci veřejné si zakládají „ODS II“, jež by v případě nutnosti převzala obhajobu jejich zájmů.

Kočí a ODS

Možná, že Škárka dostal poštou zlomenou tužku, možná se však zlomil sám. Ohlásiv 5. dubna, že chce vystoupit z poslaneckého klubu Věcí veřejných a ze strany, byl téhož dne radou VV vyloučen. Možná také, že peníze od Bárty byly půjčkou, o níž si Škárka sám řekl. Jenomže to popírá a státnímu zastupitelství předal obálku s dotyčným obnosem a stopami, materiály týkající se zákulisí VV a také dokumenty, jež podle něho dokládají sledování politiků ODS v Praze 1 agenturou ABL pod přímým dohledem Víta Bárty.

Trestní oznámení na Bártu, v jejím případě s přiloženým údajně půl milionem korun v obálce, podala téhož dne i předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí, již John obvinil, že osnuje vnitrostranický puč. Asi důvodně, anžto zatímco s ním i s Bártou přerušila v úterý telefonický kontakt, ve čtvrtek ráno se před grémiem ODS sešla s premiérem Petrem Nečasem a s šéfem poslanců ODS Petrem Tluchořem.

Jistě přišla řeč i na to, že pokud by se poslanecký klub VV rozštěpil, alespoň sedm jeho poslanců by muselo zůstat věrných vládní koalici, aby měla ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 hlasů. Jak tyto počty dopadnou a zda Nečasova vláda vydrží, se však teprve uvidí!

Zdegenerovaná demokracie

Ve čtvrtek v podvečer svolala poslanecký klub VV do sněmovny jak Kočí, tak předseda strany John do smíchovského sídla strany. Proti vedení VV pod taktovkou Bárty, jež Kočí označila za zkorumpované, se však kromě ní postavili jen vyloučený Škárka, poslanec Huml, jenž odešel z klubu a VV dobrovolně, a prý spíše nedopatřením Jana Suchá. Nepřidal se nikdo z ministrů a klub posléze ze svých řad vyloučil jak Kočí, tak Humla. Pokud nebude štěpení klubu VV pokračovat, jen tři až čtyři rebelové by s 94 poslanci ODS a TOP 09 nestačili na to, aby Nečas udržel většinovou vládu i bez zprofanovaného Bárty a spol.

Jak vytvořit vládu novou, jestliže zdejší demokracie očividně zdegenerovala?

ODS i TOP 09 proto „netlačí na pilu“. Prostě vyjádřily naději, že „véčkám“ se do pátečního večera podaří objasnit, co a proč se u nich děje, a vyvinit se ze závažných podezření. Pokud se to však nestane, premiér Nečas se ocitne před dilematem. Má opět pragmaticky přijmout nějaké další Bártovo „vysvětlení“ jako to ohledně špiclování funkcionářů ODS v Praze 11? Anebo se zachovat zásadově a Bártu a s ním, žel, i kabinet, poslat ke všem čertům?

S vládou, jejíž jedna strana je v rozkladu, toho stejně mnoho nedosáhne. Neudrží stabilní kurz a neuskuteční reformy. Velkou neznámou však zůstává, jak a z koho vytvořit vládu novou a stabilnější, jestliže zdejší demokracie očividně zdegenerovala. Kdyby tomu tak nebylo a vedl se tu politický diskurz a nejen šarvátky o moc, v loňských květnových volbách by voliči zklamaní „machry“ ze zavedených stran nevsadili na takovou bezduchou, falešnou a prázdnou atrapu, jakou jsou Věci veřejné.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!