Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sametová sezóna české kopané

  10:06
Další jednoaktovka Tomáše Kafky na cestu do hlubin českého fandění. A nejen sportovního. Opět se nacházíme v hostinci, tentokrát pražském nižší kvality, leč autentického charakteru, ve které sedí dva přátelé a popíjejí pivo. Nálada je spíše mlčenlivá.

Karavana mráčků foto: Richard Cortés, Česká pozice

V pražské hospodě nižší kvality, leč autentického charakteru sedí dva přátelé a popíjejí již pravděpodobně několikáté pivo. Nálada je spíše mlčenlivá, oba muži, říkejme jim A a B, se tváří zadumaně.

A: Tak ti mám děsnou radost, že to vypadá, že Havel už je zase v kurzu!

B: Myslíš? Ty taky hned všemu věříš.

A: Hele, říkali to i v televizi. Teď na sedmnáctého listopadu. Všichni! A to už něco znamená!

B: Ty jsi naivka. Víš, co jsme říkali. Nikdy ničemu nevěř!

A: Ale to bylo za totáče. Já myslím, že naše povinnost jako občanů je zkoušet věřit. Aspoň občas. Navíc by se mi to teď i hodilo.

B: Proč?

A: Já vím, že je to asi trochu spekulativní. Ale přesto je to pro mě asi docela zásadní.

B: (napije se) Pokud je to zásadní, tak ven s tím.

A: Tak dobrá. (napije se) Ty víš, jak mě trápí to, co se u nás děje ve fotbalové lize. Ty úplatky, cinknuté zápasy, podivné peníze, funkcionáři, kapříci, žádné fair play.

B: Dvěma slovy: český fotbal.

A: Přesně tak. Český fotbal. Ale takhle to přeci nemůže být pořád, ne? Přeci se to odněkud musí změnit. Jenže odkud, že jo? No a tak jsem si říkal, jestli by jako Havel nepomohl. Počkej, já vím, že je mrtvý. Ale já bych to viděl asi takhle, jestli by sis jako uměl představit, kterému týmu by Havel dneska fandil, kdyby žil a zajímal by ho fotbal?

B: To myslíš vážně?

A: Jasně. Protože takový tým by mohl být něco jako takové Občanské fórum. Jenom fotbalové!

B: Hele, takovým způsobem se mě můžeš rovnou zeptat, koho by dneska Václav Havel volil, kdyby žil. Rozumíš? Tohle nejde. To smrdí manipulací. Chápeš? Vždyť z toho by klidně někdo mohl mít i užitek. To jsou dneska choulostivé věci. Navíc to jsou nějaké copyrighty!

A: Ale počkej. Vždyť jen tak kecáme, ne? To přeci můžeme?

B: To říkáš ty, teď a tady. Jenže nevíš, kdo to někde zachytí a zneužije. Ale představ si, že bych byl jako třeba někdo jako důležitý, bych mohl, třeba jen tak z legrace říct, že Havel by jako fandil určitě Slávii a někdo nepovolaný by to neslyšel, nebo ty bys to třeba šupnul na Facebook, no a měli bychom na světě fake news. A fake news, to je popření života v pravdě! A to si Havel nezaslouží. (napije se)

A: A ty si fakt jako myslíš, že by Havel fandil Slavii? Když teď mají čínský peníze?

B: Vidíš? A už to jede! Kdepak, já s takovými spekulacemi nechci nic mít. To je od ďábla. Jako Facebook!

A: Vidíš, to mě vůbec nenapadlo... Já myslel, že jen tak kecáme. Navíc, já mám takovou teorii, že by Havel dneska musel fandit Spartě. Aspoň ze soucitu. Navíc tam měli spoustu mezinárodních hráčů. To by třeba taky ocenil…

B: Hele, nepouštěj se tady do takových spekulací. Vždyť je spousta jiných, normálních témat, o kterých si tady můžeme autenticky pokecat, aniž bychom se pouštěli na tenký led copyrightů a fake news, ne?

A: Ale mě by to fakt zajímalo. Sparta se přeci snaží o nějakou očistu ve fotbale, ne. Tak mě by zajímalo, jestli by to třeba Havel uměl ocenit, když by byl naživu a zajímal by ho fotbal. To je všechno.

B: Jenomže takhle na to dneska prostě nemůžeš. Dík Facebooku může být všechno použito proti všem. Tomu se neubráníš zaživa. A když jsi mrtvý, tak už tuplem ne.

A: Člověče, víš, že se teď po tom tvém výkladu cítím pěkně mizerně? Přitom, když o tom tak přemýšlím, tak jsem si chtěl hlavně pokecat. Na to mám přece právo. Zvlášť když jsem v hospodě, ne? Tady se přeci má kecat, ne? Nebo jsou na to taky nějaké copyrighty?

B: Počkej, to jsem...

A: Ne, ne, já vím, žes to tak asi nemyslel. To mi nemusíš říkat. Teda, aspoň myslím, žes to tak nechtěl. Ale co já? Jak já k tomu přijdu? Teď se cítím mizerně. Chápeš? Takhle přeci nemůžeš zacházet s někým, kdo si chce jen pokecat?

B: Hele, víš co, tak to uděláme jinak.

A: Co uděláme jinak?

B: No, toho Havla. Ono by možná stačilo, že by ses mě neptal, komu by jako Havel fandil, kdyby byl naživu a zajímal ho fotbal, ale že bychom si tady zahráli role. Víš, co to je? Prostě vžívání se do jiných lidí za účelem vlastního poznání. No a ty by sis mě pak v rámci těch rolí představil jako Havla a zeptal se mě, komu bych jako fandil… Chápeš?

A: Fakt? A kde je jako rozdíl?

B: Rozdíl je v tom, že role se dneska hrají v psychologii a je to, myslím, dost moderní. Takže na rozdíl od fake news je to určitě i povolené. Minimálně je to neškodné, protože když nás někdo uvidí a uslyší, jak já říkám, že jsem Havel a ty tomu věříš, tak si bude akorát myslet, že jsme pitomci. A to je neškodné! Chápeš?

A: No, nevím.

B: Hele, pokud si chceš pokecat, tak bude stačit, když mi uvěříš.

A: A ty bys byl jako ochoten se vžít do toho, že jsi Havel, jsi naživu a zajímá tě fotbal?

B: Tak se mě zeptej a uvidíš!

A: Já nevím. (napije se)

B: Neříkal jsi náhodou, že je to pro tebe zásadní?

A: No tak, když myslíš, tak já se tě jako ptám, komu bys fandil, kdybys byl jako Havel.

B: A ptáš se mě jako, nebo se mě ptáš fakt?

A: Tak dobrá, já se tě fakt ptám. Milý Václave, komu bys fakt jako fandil, kdybys byl naživu a zajímal tě fotbal?

B: Komu bych fandil? No přeci krásné kopané! Pravda a sázka musí zvítězit nad Spartou a Slávií! (rozesměje se) A myslím to upřímně.

A: To myslíš vážně? Ty jo, to je zas nějaký podvod, ne? A já blbec jsem ti zase naletěl, co?

B: Hele, neblbni. Nezlob se. Já musel. Jsem beznadějný pravdosázkař! Chápeš? Havel nám zařídil svobodu v politice a v kultuře. O ten fotbal, aby byl aspoň trochu morálnější u nás, o to se musíme postarat sami. To je náš byznys!

A: Kdo, když ne ty...

B: ... kdy, když ne teď!

A: Tak pravda a sázka!

B: Pravda a sázka! (dopíjejí zbytky v půllitrech.)

Autor: