Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savov se k dluhu Legiosu dostat nesmí

  14:35
Slovenská Všeobecná úverová banka se zbavila pohledávky za bývalou vagonkou Legios (nyní Heavy Machinery Services). Smlouva navíc zakazuje prodej pohledávky českému podnikateli Františku Savovovi či firmě, kterou by přímo či nepřímo ovládal.

Vagonka Legios a František Savov foto: Montáž Richard CortésČeská pozice

Všeobecná úverová banka (VÚB) prodala pohledávku za českou vagonkou Legios (nyní Heavy Machinery Services) švýcarské společnosti Mitteleuropa Kredit & Immobilien AG. Součástí smlouvy jsou i garance, že novým majitelem pohledávky není samotný dlužník ani s ním spřízněné osoby. Smlouva rovněž stanoví, že nabyvatelem pohledávky není a ani se jím v budoucnu nestane nejen kontroverzní podnikatel František Savov, ale ani žádná společnost, kterou by Savov přímo či nepřímo ovládal.

„S ohledem na smluvní ujednání o mlčenlivosti VÚB nebude postoupení pohledávky za Heavy Machinery Services jakkoli dále komentovat,“ uvedl ředitel firemních restrukturalizací VÚB Vladimír Horváth.

Nástupce Legiosu, Heavy Machinery Service, dluží téměř 3,3 miliardy korun více než 320 věřitelům. VÚB se hlásila o pohledávku 350 milionů korun.

Nástupce Legiosu, Heavy Machinery Service, dluží téměř 3,3 miliardy korun více než 320 věřitelům. VÚB se hlásila o pohledávku 350 milionů korun.

Legios poutal pozornost i během posledního roku, kdy se potíže kolem společnosti dostaly opět do médií. Firmě už dříve došly peníze a dostala se do insolvence, která se za podezřelých okolností odehrávala před Krajským soudem v Českých Budějovicích.

Ve zkratce – v roce 2011 policie obvinila management společnosti z pokusu o krácení daní. V médiích se v té souvislosti objevilo jméno Františka Savova. Sám podnikatel nicméně v minulosti opakovaně tvrdil, že Legios nikdy nevlastnil.

V listopadu 2013 podala VÚB na Legios insolvenční návrh a soud reorganizaci schválil. Nicméně se objevilo podezření, že řízení ovládli věřitelé s blízkými vazbami na samotný Legios. Právě slovenská Všeobecná úverová banka vydala v minulosti několik ostrých prohlášení v tom smyslu, že Legios manipuluje soudním řízením.

V listopadu 2015 přišla VÚB s tvrzením, že českobudějovický soud přidělil případ soudci Josefu Šimkovi mimo pořadí. Zároveň protestovala proti jím dohlížené reorganizaci společnosti.

Loni v červnu pak odvolací soud názor banky potvrdil. Ukázalo se, že insolvenci řešil téměř tři roky špatný soudce. Dle oficiálního vyjádření soudu šlo o softwarovou chybu spojenou s lidským faktorem, což pro několik stovek věřitelů oné firmy s pohledávkami přes tři miliardy korun patrně není úplně dostačující vysvětlení. Další případ kolem krachujícího Legiosu pak uzavřela loni po čtyřech letech vyšetřování v létě protikorupční policie. Detektivové navrhli obžalovat tři manažery vagonky z daňových úniků.

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...