Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sazka, nebo Tokovo? Přetahovaná o sídlo NKÚ pokračuje.

  12:19

Skupina CPI, vlastník budovy Tokovo, v níž dnes sídlí Nejvyšší kontrolní úřad, předložila další nabídku na prodloužení nájemní smlouvy.

Současný stav hledání kanceláří pro Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) lze vyjádřit stručně: Přituhuje.

Koncem minulého týdne zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) obsah odborného posudku, který si nechal zpracovat od ČVUT. Na jeho základě se kontroloři rozhodli, že si pořídí budovu, která patří loterijní společnosti Sazka. Do ní by se měli přestěhovat po vypršení nájemní smlouvy v administrativní budově Tokovo v pražských Holešovicích, tedy po 30. září tohoto roku.

Jenže majitel budovy Tokovo, skupina CPI, kterou ovládá realitní magnát Radovan Vítek, se s tím nehodlá smířit. Ještě před zpracováním odborného posudku na ČVUT předložil NKÚ podmínky nové nájemní smlouvy, které podstatně snížily roční nájemné. V závislosti na délce nového nájemního kontraktu a pronajatých plochách měli kontroloři ročně platit od necelých dvaceti milionů korun po 25,7 milionu korun. (Částka odpovídá přibližně polovině sumy, kterou NKÚ platí za pronájem kanceláří dnes.) Jenže ani tato nabídka nevycházela dle kalkulací ČVUT výhodněji než koupě budovy Sazky.

CPI minulý pátek (8. března) svolala tiskovou konferenci, na které označila chystanou realitní transakci za obrovský tunel. Generální ředitel CPI Zdeněk Havelka dodal, že chce skupina podat kvůli výběru nového sídla NKÚ několik trestních oznámení.

Další sleva?

S dalším týdnem story pokračuje. CPI totiž zaslala NKÚ nový návrh podmínek nájemní smlouvy: Na dobu od dvanácti měsíců až po dobu deseti let nabízí úřadu pronájem prostor, oproti současnému stavu částečně redukovaných, za necelých 16,7 milionu korun ročně s tím, že k této částce nebude účtováno DPH. V materiálu, který má ČESKÁ POZICE k dispozici, je poznamenáno, že dokument není právně závazný a že podmínky budou po dohodě zpracovány do návrhu nájemní smlouvy.

Miloslav Kala: „Nabízí se otázka, zda CPI neúčtovala několik roků úřadu, respektive České republice, ve výši nájemného nepřiměřený zisk“CPI v nabídce navrhuje, že provede veškeré úpravy vnitřních ploch na své náklady. Pokud se NKÚ rozhodne v Tokovou zůstat alespoň sedm let, převede CPI na úřad zdarma veškeré movité vybavení kanceláří v původní pořizovací ceně 150 milionů korun. (Dle původní nájemní smlouvy, kterou uzavřel bývalý prezident NKÚ František Dohnal, úřad tento majetek splácel, ale ani po doplacení se nestal jeho vlastníkem.) Dopis, v němž informuje o nové nabídce předložené NKÚ, skupina CPI zaslala všem ministrům.

Současná nájemní smlouva v Tokovu vyprší k 30. září, příliš času na rozhodování tedy NKÚ nezbývá. Viceprezident úřadu Miloslav Kala se k nabídkám CPI staví rezervovaně: „Považuji nabídku CPI na snížení nájemného, kdy z původních 45 milionů nabízí slevu na necelých 16,7 milionu korun, za velmi překvapivou. Součástí ceny je dle zákona o cenách přiměřený zisk. Ten je pravděpodobně zahrnut ve sníženém nájemném, protože CPI jistě nebude provoz NKÚ dotovat. Nabízí se tedy otázka, zda CPI neúčtovala několik roků úřadu, respektive České republice, ve výši nájemného nepřiměřený zisk.“ Kala dodává, že ve vyspělých zemích je zvykem takovou firmu zařadit na černou listinu, která znemožní další účast ve veřejných soutěžích.

Konečný verdikt, zda si kontroloři pořídí vlastní budovu, či zůstanou někde v nájmu, je nyní na vládě. Dle informací ČESKÉ POZICE by se ministři měli tímto bodem zabývat ve středu 20. března.       

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...