Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SCHNEIDER: Nastavovaná britská propagandistická kaše s novičokem

  8:22
Otec a dcera Skripalovi, oběti salisburského útoku údajně nejsmrtelnější známou látkou se vyléčily snad zázrakem. Nyní Britové předkládají k věření, že amesburský pár byl otráven čtyři měsíce starými pozůstatky novičoku ze salisburského incidentu. To je kvůli nestabilitě novičoku již jen útokem na zdravý rozum. Píše Jan Schneider.

Britští policisté uzavřeli některé oblasti v Amesbury, kde se pohybovali muž a žena zasažení novičokem. foto: Reuters

V britském městě Salisbury byli před čtyřmi měsíci vystaveni účinkům neznámé látky otec a dcera Skripalovi. Britská vláda okamžitě prohlásila viníkem Rusko. Nyní se ve městě Amesbury dostal do podobného kritického stavu další pár osob, které však s předchozím případem nemají žádnou zjevnou souvislost. Britské úřady se však opět snaží odpovědnost svalit na Rusko.

Jihobritská města Amesbury a Salisbury tvoří téměř rovnostranný trojúhelník s „Porton Down Danger Area“, kde je umístěna vojenská laboratoř (jedná se o akreditovanou laboratoř Organizace pro zákaz chemických zbraní, pozn. red.) pro tajný výzkum, vývoj a výrobu chemických zbraní. Tam byl v padesátých letech 20. století poprvé syntetizován nervově paralytický plyn VX. Odtud přišly letos lékařům instrukce, jak léčit oběti údajně vystavené účinkům „novičoku“.

To, že Velká Británie disponuje v Porton Down vzorky novičoku, potvrdil na přímou otázku novináře z německé rozhlasové stanice Deutsche Welle britský ministr zahraničí Boris Johnson (tedy pokud se mu dá po tom všem ještě něco věřit).

Politické ovlivnění diagnózy

Britské zdůvodnění, že za útokem musejí být Rusové, protože nikdo jiný na světě novičok nevlastní, je zgruntu nesmyslné zejména proto, že Vil Mirzajanov, jeden z vědců, kteří vyvinuli novičok, se v roce 1992 i se svým laboratorním vybavením a dokumentací přestěhoval do USA. Toto zdůvodnění zcela odmítli též dva profesoři Sheffieldské univerzity Paul McKeigue a Piers Robinson. A co se týče novičoku na našem území, je komické, že odborníci (lidé, kteří vědí) jeho existenci potvrdili, kdežto politici (lidé, kteří vydávají svá přání za skutečnost) – s čestnou výjimkou prezidenta Zemana – ji zapřeli.

V obou případech (Salisbury i Amesbury) se první policejní diagnóza týkala působení drog, a v obou případech byla následně změněna na základě vnějších informací. Podezření z politického ovlivnění diagnózy ještě posiluje, že podle všech publikovaných expertních stanovisek by novičok způsobil okamžitou smrt zasažených osob, případně jejich nevyléčitelně těžké postižení.

V obou případech (Salisbury i Amesbury) se první policejní diagnóza týkala působení drog, a v obou případech byla následně změněna na základě vnějších informací. V salisburském případě se tak podle BBC stalo poté, co „policie oznámila lékařům totožnost pacientů a vysvětlila, že okolnosti jejich náhlého onemocnění jsou podezřelé, takže brzy poté lékaři pochopili, že pacienti mají symptomy otravy nervově paralytickou látkou“.

V amesburském případě policie dokonce identifikovala jako příčinu novičok (nota bene „identický“ se salisburským), a to v řádu desítek hodin po útoku, přičemž podle odborníků za tak krátkou dobu nelze získat laboratorní výsledky, a věrohodné už vůbec ne. Podezření z politického ovlivnění diagnózy ještě posiluje, že podle všech publikovaných expertních stanovisek by novičok způsobil okamžitou smrt zasažených osob, případně jejich nevyléčitelně těžké postižení.

Otázka vyšetřování

Další podobnost obou případů spočívá v britském propagandistickém ataku na Rusko bezprostředně po incidentu, kdy nemohly být žádné indicie ukazující na Rusko. Šéf armádního výzkumného střediska v Porton Downu Gary Aitkenhead oficiálně prohlásil, že nervově paralytická látka, kterou vojenští experti zkoumali v souvislosti se salisburským případem byl novičok, ale přiznal, že ani po dostatečně dlouhém zkoumání nebyli schopní prokázat, zda byla vyrobena v Rusku.

Britové neustále opakují, že Rusové se nezapojili do jejich „vyšetřování“ podle britských pokynů, které, jak to vypadá, se někdy ani nenamáhali do Moskvy doručit, jen to tak zahulákali přes plot do novin. Ruská strana naopak argumentuje, že Britům nabídla účast na vyšetřování, ale nikoliv pouze v roli elévů a podržtašků.

Britové po incidentu v Amesbury vyzvali Rusy, aby „napravili své špatnosti“ tím, že vysvětlí, co a jak spáchali v Salisbury. Toto výstřední britské pojetí spravedlnosti je možná dostatečně výrazně ilustrováno selháním britské justice v kauze ubitého českého občana Zdeňka Makara, kdy pachatel nebyl odsouzen ani za vraždu, ani za zabití, ale ani za neposkytnutí pomoci. Nebyl odsouzen vůbec. Ve vyšetřování tohoto případu, stejně jako při dokazování ruského podílu na incidentu v Salisbury, zřejmě nehrály důkazy vůbec žádnou roli, protože to vypadá, že o výsledku se rozhodovalo jinde.

Britové neustále opakují, že Rusové se nezapojili do jejich „vyšetřování“ podle britských pokynů, které, jak to vypadá, se někdy ani nenamáhali do Moskvy doručit, jen to tak zahulákali přes plot do novin. Ruská strana naopak argumentuje, že Britům nabídla účast na vyšetřování, ale nikoliv pouze v roli elévů a podržtašků.

(Podobný důvod, pouhá nabídnutá asistence při vyšetřování, vedla Rusy k odmítnutí členství v komisi, „vyšetřující“ sestřelení malajsijského boeingu MH17 nad Ukrajinou – účast každého suverénního státu je podmíněna stejnými podmínkami, za kterých se účastní ostatní suverénní státy, to je snad v civilizovaném světě standardem.)

Možná ruská odpověď

Oběti salisburského ataku údajně nejsmrtelnější známou látkou se vyléčily snad zázrakem. Nyní Britové předkládají k věření, že amesburské oběti byly otráveny čtyři měsíce starými pozůstatky novičoku ze salisburského incidentu. To je vzhledem k obrovsky nestabilní charakteristice novičoku (jeden z hlavních důvodů, proč vývoj sovětských chemických zbraní nešel tímto směrem) již jen útokem na zdravý rozum.

Rusům snad jen zbývá na arogantní britské žádosti o poskytnutí detailních informací o salisburském incidentu odpovědět, že tolik informačních zdrojů v britské administrativě, konkrétně v Porton Down, nemají.

Přesněji, výzvou k jeho opuštění a jasnému deklarování bezvýhradné a nerozborné oddanosti jakýmkoliv výrokům britských mocenských autorit, a to až na věčné časy a nikdy jinak, tedy použitím bushovsko-bolševického „kdo není s námi, je proti nám“. V takovém případě snad jen Rusům zbývá na arogantní britské žádosti o poskytnutí detailních informací o salisburském incidentu odpovědět, že tolik informačních zdrojů v britské administrativě, konkrétně v Porton Down, nemají.

Pak se ovšem můžeme dočkat dalšího britského ohřívání studené propagandistické kaše, když se již nedaří v průběhu fotbalového šampionátu Rusy nějak jinak propagandisticky kompromitovat. Mohou například napsat, že útok v Amesbury je prokazatelně ruského původu, protože Rusy při jejich známé prohnanosti důvodně usvědčuje právě to, že tomu jakoby vůbec nic nenasvědčuje!

Vraťme se proto na zem, k základní interpretační metodě, jak ji ve středověku definoval Raši, a než začneme spekulovat, přečtěme si nejprve události, jak se samy jeví. Co nám z toho všeho, osekáno na samu dřeň, vyjde? Že se něco moc špatného ve Velké Británii děje, a má to podezřele blízko drogám a Porton Downu.

Autor: