Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SCHNEIDER: Rychetského dvojchyba

  14:41
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se vyjádřil o případné kompetenční žalobě na prezidenta Miloše Zemana. Dal mu tím velký dárek, neboť tímto krokem vyřadil ÚS ze hry. Ten už po Rychetského výroku nemůže o této věci seriózně jednat.

Pavel Rychetský na recepci na francouzském velvyslanectví. foto:  Dan Materna, MAFRA

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, řekl 4. července v rozhovoru pro ČRo Plus: „Premiér má, dalo by se říci, neomezenou kompetenci, koho do vlády si prostřednictvím prezidenta najmenuje a koho prostřednictvím prezidenta z vlády, abych to řekl, odstraní. A ta nečinnost skutečně není v souladu s ústavním pořádkem.“

V České televizi téhož dne zaznělo, že Rychetský na přímou otázku, zdali prezident Miloš Zeman v této chvíli už opravdu nepřekročil onu podmínku bez zbytečného odkladu, „odmítl odpovědět, protože by ji mohl řešit Ústavní soud, pokud by byla podána takzvaná kompetenční žaloba, což ale premiér Andrej Babiš, jak už zaznělo, učinit nehodlá.“

Rychetského ústavně právní ejaculatio praecox učinilo Ústavní soud zbytečným, protože o této věci již nemůže seriózně jednat. Je to paradoxní, ale tímto – Zemanovi nepříznivým – výrokem vlastně vyhrál prezident Zeman.

Rychetský touto dvojchybou v podstatě vyřadil Ústavní soud ze hry, což je jistě pro prezidenta Zemana pěkný dárek. Rychetský totiž mnohokráte (i nyní) výslovně upozornil, že ví o problému, který by nastal, kdyby se vyjádřil k věci, která by v budoucnu mohla skončit u Ústavního soudu.

Rychetský se však přesto vyjádřil, aniž by vůbec mohl znát přesný předmět případné žaloby a argumenty obou stran ve věci „nečinnosti či nekonání či prodlévání či protahování“ prezidenta republiky ohledně premiérova návrhu na výměnu člena jeho kabinetu. Rychetský zveřejnil stanovisko předsedy Ústavního soudu, když sdělil, že „ta nečinnost skutečně není v souladu s ústavním pořádkem“.

Nyní už tedy není o čem jednat. Rychetského ústavně právní ejaculatio praecox učinilo Ústavní soud zbytečným, protože o této věci již nemůže seriózně jednat. Je to paradoxní, ale tímto – Zemanovi nepříznivým – výrokem vlastně vyhrál prezident Zeman.

Autor: