Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf SPD Tomio Okamura nejde v transparentnosti vzorem

  10:05
Otazníky nad podnikateli a lobbisty v souvislosti s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury se množí. Předseda SPD například nevysvětlil, jak prodával luxusní byt bývalé žalobkyni Renatě Vesecké.

Tomio Okamura a spol. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Tomio Okamura je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co si vytáhneš. Parafráze filmového citátu ze slavného snímku Forrest Gump vychází z množících se otazníků nad podnikateli a lobbisty, které se objevují v souvislosti s fungováním hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Jeho subjekt sice bojuje za myšlenky přímé demokracie a transparentnosti, samotný šéf hnutí však příliš nejde vzorem.

Příkladem je prodej Okamurova luxusního bytu za deset milionů korun na pražských Vinohradech, na který ve středu 25. října upozornil deník MF DNES. Kupujícím byla bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, která před lety vzbudila rozruch manévry s vyšetřováním bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka kvůli úplatkům. Okamura zapomněl příjem z prodeje nemovitosti rozepsat do svého majetkového přiznání a zahrnul jej chybně do podnikatelských příjmů.

Prý náhoda

Nejde o jedinou nejasnost. Okamura ani Vesecká nereagovali na dotazy LN mířící na okolností několikamilionové transakce. Okamura pro MF DNES uvedl, že byt prodával Vesecké napřímo – tedy bez realitky. Tvrdí, že bývalou nejvlivnější žalobkyni v zemi do momentu prodeje bytu neznal. Kdo koho za kým přivedl a kdo nakonec sehrál roli prostředníka celého obchodu, zůstává nejasné.

Volební štáb si SPD otevřela v karlínském hotelu Čechie, za nímž stojí byznysmen Tomáš Pitr a lidé blízcí lobbistovi Romanu Janouškovi. Prý šlo o náhodu.

Vedle toho jsou Okamura a SPD dlouhodobě spojovaní s vlivnými pražskými podnikateli. Volební štáb si SPD otevřela v karlínském hotelu Čechie, za nímž stojí byznysmen Tomáš Pitr a lidé blízcí lobbistovi Romanu Janouškovi. Prý šlo o náhodu. Zdroje LN z pražských finančních kruhů mají za to, že důležitým stratégem blízkým SPD je podnikatel Tomáš Hrdlička, dříve vlivný politik ODS. SPD ve volbách získala 22 mandátů. Okamura patří ke klíčovým vyjednavačům o nové vládě.

Před volbami zaplavily schránky Čechů předvolební noviny Na vlastní oči, které propagovaly hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Vydavatelem masivních 5,5 milionu výtisků byla pražská firma Praha Na Vlastní Oči, která byla založena v červenci 2017 – necelé čtyři měsíce před volbami. Majitelem je Michal Klement, který se k vydání novin a podpoře SPD přihlásil. Klement se v nedávném rozhovoru pro server Aktuálně.cz odmítl vyjádřit, zda zaplatil ze svého celou várku, nebo jen díl. Jasné to nebylo ani z vyjádření SPD.

Neznámý podnikatel Klement je vedoucím prodeje automobilů ve firmě United cars & services, jejímž majitelem je Jan Charouz. Syn miliardáře Antonína Charouze odmítl, že by ve skutečnosti noviny SPD zaplatil. „To, co dělají zaměstnanci ve svém volném čase, je jejich věc. Stejně tak koho volí nebo koho podporují. Z mé strany k žádné podpoře konkrétní strany nedošlo,“ napsal LN Jan Charouz. Jeho otec dodal: „Politiky nepodporujeme, ale rádi jim prodáváme nebo pronajímáme auta.“

Radim Fiala

Za hlavního hybatele dění kolem SPD je v současnosti považován podnikatel Tomáš Hrdlička. Okamura tvrdí, že se s ním v životě neviděl. Hrdlička, jehož domácím revírem je Praha 10, ubezpečuje, že s SPD nemá nic společného. Před volbami, ale i po nich, však Hrdlička měl a má dobré informace o dění v hnutí. Během kampaně disponoval detaily o krocích, které se teprve chystaly.

Hrdličkovým kontaktem v SPD pravděpodobně není Okamura, ale druhý muž SPD Radim Fiala. Oba v minulosti byli členy ODS, kde platili za velké spojence.

Hrdličkovým kontaktem v SPD pravděpodobně není Okamura, ale druhý muž SPD Radim Fiala. Oba v minulosti byli členy ODS, kde platili za velké spojence. Když Hrdlička před dvěma lety poskytl rozsáhlý rozhovor LN, zastával se bývalé žalobkyně Renaty Vesecké – dámy, která si koupila od Okamury byt. Kvůli práci Vesecké pro Energetický regulační úřad (ERÚ) provedla v této instituci protikorupční policie v květnu 2015 razii.

„Je divné, když 40 policistů na třech místech po republice hledá pracovní smlouvu Renaty Vesecké v ERÚ. Vypadalo to jako zátah proti teroristům. To je úplně úchylné. Kolik takový zásah policii stál? Vždyť by bývalo stačilo zaslat písemně žádost o vydání smlouvy,“ pronesl tehdy Hrdlička v rozhovoru.

Spekulace

Jak už bylo uvedeno, SPD se při vyhlašování voleb utábořila v karlínském hotelu Čechie. Od loňského září figurují v jeho vlastnické struktuře osoby spojené s podnikateli Tomášem Pitrem a Romanem Janouškem. „Dozvěděl jsem se o štábu SPD v hotelu až minulý čtvrtek. Je to úplná náhoda. Ředitelka hotelu to domluvila s jejich manažerem o své vůli,“ vysvětlil LN Pitr. Popřel, že by Okamuru či SPD jakkoliv podporoval. Mimochodem: ředitelkou hotelu je Martina Schopperová, která byla v létě 2014 několik dnů kandidátkou hnutí ANO na pražskou primátorku.

Spoluzakladatel SPD a Okamurův důležitý spolupracovník Jaroslav Novák Večerníček nepřikládá stopám k vlivným podnikatelům a lobbistům důležitost. Podle něho jsou to náhody a spekulace. Večerníček své přesvědčení vysvětluje argumentem, že pro SPD je lepší dělit se v co nejmenším počtu lidí.

Dva týdny před volbami se konal koňský dostih Velká pardubická. V hledišti se Okamura setkal s bohatým podnikatelem Davidem Beranem. Miliardář ale odmítl, že by Okamuru finančně podporoval. „Pan Beran se při oficiálních akcích setkává s mnoha lidmi a v průběhu letošní Velké pardubické se setkal i s panem Okamurou. Spekulaci založenou na logice toho, že s kýmkoli se pan Beran potká na oficiální akci, pak ho musí finančně podporovat, zcela odmítáme!“ vzkázal Beranův mluvčí Mirek Deneš.

Spoluzakladatel SPD a Okamurův důležitý spolupracovník Jaroslav Novák Večerníček nepřikládá stopám k vlivným podnikatelům a lobbistům důležitost. Podle něho jsou to náhody a spekulace. Večerníček své přesvědčení vysvětluje argumentem, že pro SPD je lepší dělit se v co nejmenším počtu lidí.

„Kdybych já, Tomio nebo Radim Fiala chtěli peníze, tak koho bychom se asi zeptali? Kdo se k nám nejvíce cpal? No přece Zemanovci (SPO). Mám tam kamarády, vím, že v té straně peníze jsou. Kdybych chtěl zákulisní peníze, půjdu za Martinem Nejedlým třeba. Jenže my jsme si řekli, že jsme tak silní, že volby zvládneme sami, raději si půjčíme peníze od banky a nikdo nás nebude ovlivňovat. Není důvod nechat se platit kdejakým dementem,“ řekl LN svérázný Večerníček.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!