Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severoafrický zázrak lidského rozvoje

Asie

  11:45

Dle zprávy OSN se do první desítky zemí, které od roku 1970 dosáhly největšího lidského rozvoje, dostaly i Tunisko, Alžírsko a Maroko.

Který region na světě se v letech 1970 až 2010 nejvíce rozvinul? Na tuto otázku je pro mnoho lidí odpověď předem jasná: východní Asie. Letošní zpráva OSN o lidském rozvoji (The Real Wealth of Nations: Pathways to Human Development), publikovaná na začátku listopadu, však přináší překvapení.

Ve druhé kapitole zpráva uvádí žebříček deseti zemí, které dosáhly největšího lidského rozvoje od roku 1970 do současnosti. Hodnocení je provedeno na základě indexu lidského rozvoje (HDI), který srovnává jak vývoj samotných těchto zemí v období 1970 až 2010, tak v porovnání s jinými státy. Žebříček je geograficky různorodý a mezi těmito zeměmi se objevují i tři ze severní Afriky: Tunisko, Alžírsko a Maroko. Jejich vývoj je obdivuhodný především ve zdravotnictví a vzdělání.

V roce 1970 byla například průměrná délka života dítěte narozeného v Tunisku 54 a v Číně 62 let. Dnes se v Tunisku zvýšila na 74 let a je o rok delší než v Číně. Podobný je vývoj Tuniska ve srovnání s Čínou i v oblasti vzdělávání. Tunisko na ně přispělo vzhledem k roku 1970 víc než Čína.

Zajímavé je, že toto srovnání neplatí pro hospodářský růst. Růst příjmu jednoho Číňana byl v období 1970 až 2010 téměř třikrát vyšší než u Tunisana. A současně průměrný růst příjmů v Alžírsku, Tunisku a Maroku činil pouhá 2,1 procenta, což je jen mírně nad světovým průměrem 1,7 procenta.

Z těchto údajů vyplývá další překvapivé zjištění. Zlepšení v oblasti zdravotnictví a vzdělání nemá příliš velký dopad na ekonomický růst zemí. Alespoň pokud jde o Tunisko, Alžírsko a Maroko.

Prvních deset zemí dle indexu lidského rozvoje

1. Omán
2. Čína
3. Nepál
4. Indonésie
5. Saúdská Arábie
6. Laoská lidově demokratická republika
7. Tunisko
8. Jižní Korea
9. Alžírsko
10. Maroko

Pramen: 2010 Human Development Report

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...