Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Severočeský skandál krouží kolem bossů Oulického a Řebíčka

Evropa

  12:44

Policie obvinila manažery firem spojených s podnikatelem Patrikem Oulickým a exministrem dopravy Alešem Řebíčkem z krácení daní.

Zní to trochu jako „aftershocky“ po hlavním zemětřesení, v jehož epicentru se propadla půda pod nohama bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (policie ho zatkla v pondělí 14. května večer):

  • V úterý 22. května promluvil bývalý šéf odboru, který řídí Regionální operační program (ROP) Severozápad. Po 83 dnech ve funkci Leo Steiner před udivenými členy monitorovacího výboru ROP Severozápad prohlásil, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládla mafie.
  • Na Den dětí proběhla na severu Čech policejní razie v budově ústeckého krajského úřadu a v Úřadu Regionální rady Severozápad, který rozděluje stamiliony evropských dotací (případ dozorovala ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která dostala do vazby i poslance Ratha).
  • Ve čtvrtek 7. června Česká televize přinesla informaci, že v rámci policejních razií v severních Čechách zaměřených na hospodaření s veřejnými prostředky detektivové obvinili čtyři zástupce dvou velkých stavebních firem.
Fiktivní faktury?

Konkrétně jde o společnosti Viamont DSP a Energetické a dopravní stavby (EDS). Důvodem obvinění je prý krácení daní při zakázce na rekonstrukci děčínského mostu na silnici I/13 za 564 milionů korun, jak uvádí server Aktuálně.cz. Na opravu mostu přispěla Evropská unie prostřednictvím Operačního programu doprava částkou 549 milionů korun.

Zakázku vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v Chomutově v době, kdy byl šéfem chomutovské správy ŘSD René Komínek (ODS). Získala ji společnost Viamont DSP, která pak podle policie část prací fiktivně zadala ústecké společnosti EDS. V průběhu let 2008 a 2009 obvinění zástupci firem vystavovali dle mluvčí ústecké policie Veroniky Hyšplerové „faktury za práce, které pravděpodobně nikdy nebyly provedeny. Tyto služby ve výši zhruba 50 milionů korun vykazovali v příslušných daňových přiznáních.“ Stát tak údajně připravili na daních o zhruba 15 milionů korun.

Mezi obviněnými je dle Aktuálně.cz ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák, který byl v inkriminované době předsedou představenstva EDS.

Hoši z ODS (něco málo o EDS a Viamontu)

Energetické a dopravní stavby – dle Aktuálně.cz patří třem vlivným členům severočeské ODS Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Oulický, považovaný za jednoho z „kmotrů“ ODS, na aktuální kauzu pro Českou televizi reagoval, že „to je určitě velká věc“, ale že o tom nemá informace. Spolumajitelem firmy EDS se dle oficiálních záznamů stal Oulický až v roce 2011.

Viamont DSP – třetinovým majitelem firmy byl do roku 2006 Aleš Řebíček (od loňského léta majitel fotbalové Slavie). Několik měsíců předtím, než se stal ministrem dopravy v Topolánkově vládě, svůj podíl prodal, aniž by přesně uvedl za jakou cenu. Zatím poslední suma, ke které se exministr dopočítal vloni v listopadu, byla 750 milionů korun... Podle některých informací ČESKÉ POZICE Aleš Řebíček míří zpět do politiky, přičemž vlastnictví (a v dané chvíli záchrana) pražského fotbalového klubu by mohlo být vhodným odrazovým můstkem.

A na závěr úryvek z rozhovoru s Alešem Řebíčkem pro ČESKOU POZICI z loňského srpna:

ČESKÁ POZICE: Opoziční politici a média spojují vaše působení na ministerstvu dopravy se státními zakázkami pro Viamont. Vám se to zdá divné?

ŘEBÍČEK: (...) Různá hausnumera vznikala z toho, že se sečetla čísla v jenom roce prostavěných zakázek s čísly vysoutěžených zakázek, které se budou stavět několik dalších let. Navíc když byl Viamont v konsorciu, kde měl dvacetiprocentní účast, započítalo se mu všechno, aby byl „důkaz“ mého ovlivňování tendrů na ministerstvu dopravy zřetelnější. Anebo spekulace o velikosti Viamontu: i já si umím na internetu najít ve výročních zprávách, že záhadný růst jeho stavební divize nezačal v roce 2007, kdy jsem byl ministrem, jak novináři psali, ale že už v roce 2005 měla tržby přes miliardu a v roce 2006 už dvě. A pak pokračovala na tři a čtyři miliardy v dalších dvou letech. O jakém záhadném růstu mluvíme?

Autor: