Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shání ANO práci padlým politikům z ČSSD?

  15:38
Vládní hnutí Andreje Babiše by si mohlo otevřít agenturu pro shánění práce padlým politikům ze sociální demokracie. Sice spolu tyto dvě strany již v jedné vládě nezasedají, nicméně funkce se na kádry z ČSSD docela valí. Posledními příklady tohoto jevu jsou Lukáš Kaucký a František Adámek.

Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vládní koalice mezi ANO a ČSSD už sice skončila, spolupráce však na personální úrovni nadále pokračuje. Aktuálním případem je dvojice pražských členů ČSSD, kteří míří do vlivných pozic městských společností – Dopravního podniku hlavního města a Technické správy komunikací (TSK).

Ze zahraničí ke kolejím

Lukáš Kaucký působil do říjnových voleb ve funkci náměstka tehdejšího ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). V důsledku volebního krachu však z Černínského paláce musel odejít nejen Zaorálek, ale i Kaucký coby jeho politický náměstek. Kaucký, který v letech 2010 až 2014 vedl Mladé sociální demokraty, se nyní naplno vrací do pražské politiky. Po rezignaci Karla Březiny se stal předsedou zastupitelského klubu ČSSD a podle informací LN se má stát předsedou dozorčí rady dopravního podniku.

Kauckého nová funkce představuje jednu z nejvlivnějších a nejexponovanějších pozic v Praze. Podnik má bezmála 11 tisíc zaměstnanců a jeho vedení rozhoduje každý rok o investicích v řádu stovek milionů korun.

Ve funkci vystřídá svého stranického kolegu Petra Dolínka. „Doprava vždy patřila mezi moje prioritní magistrátní témata v minulém volebním období v rámci dopravního výboru. Koneckonců byla i jedním z mých čtyř hlavních témat v kampani do sněmovny. Budu tedy rád, když se této oblasti budu moci hlouběji věnovat. Jinak informaci o záměru mé nominace do dozorčí rady dopravního podniku mohu potvrdit,“ sdělil LN Kaucký.

Jeho nová funkce představuje jednu z nejvlivnějších a nejexponovanějších pozic v Praze. Podnik má bezmála 11 tisíc zaměstnanců a jeho vedení rozhoduje každý rok o investicích v řádu stovek milionů korun. Společnost je důležitým uzlem pražské politiky, od kterého se v hlavním městě odvozuje moc. Přestože generálního ředitele Martina Gillara nominovalo hnutí ANO, politicky spadá dopravní podnik do sféry vlivu ČSSD. Kaucký patří v pražské ČSSD do tábora europoslance Miroslava Pocheho a náměstka primátorky Petra Dolínka, kteří určují chod nejen sociální demokracie v hlavním městě, ale i celé pražské koalice primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Kaucký loni kandidoval do sněmovny, z druhého místa kandidátky se však do dolní komory nedostal.

Z parlamentu k mostům

Neméně zajímavou nabídku obdržel i dnes již bývalý poslanec ČSSD František Adámek, který v podzimních volbách rovněž neuspěl. Jemu pražští zastupitelé ANO a ČSSD navrhli, zda by neměl zájem usednout do vedení Technické správy komunikací.

„Vím jen, že mě pánové zastupitelé oslovili, zda bych měl zájem. Řekl jsem, že na úrovni komunální politiky a příspěvkových a akciových organizací se pohybuji pomalu už 20 let. Tudíž si myslím, že bych mohl být v TSK i platný,“ řekl LN bývalý starosta Prahy 12.

„Netlačím na to a nechávám tomu volný průběh. Ostatně nebyl to můj nápad. Lhal bych ale, kdybych řekl, že mě to nepotěšilo.“

O tom, kdy by měl do představenstva TSK nastoupit, však zatím neví. „Netlačím na to a nechávám tomu volný průběh. Ostatně nebyl to můj nápad. Lhal bych ale, kdybych řekl, že mě to nepotěšilo,“ dodal Adámek, který byl před pádem režimu členem KSČ, a v prosinci 1989 se dokonce stal tajemníkem ústředního výboru komunistické strany. TSK, pod kterou mimo jiné spadá správa pražských mostů, je od pádu lávky v pražské Troji v centru politické pozornosti.

Primátorka Krnáčová na dotaz LN, jaké byly okolnosti nominace dvou zmiňovaných straníků ČSSD do funkcí, neodpověděla.

ANO se vedle Kauckého a Adámka postaralo například i o exposlance ČSSD Jeronýma Tejce, který se má stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec zase jmenoval novým ředitelem Správy Krkonošského národního parku bývalého poslance sociální demokracie Robina Böhnische.

Oranžový návrat do pražské politiky

František Adámek

  • V politice se pohybuje od roku 1979, kdy vstoupil do KSČ. V prosinci 1989 byl zvolen tajemníkem ÚV KSČ.
  • Na konci 90. let se stal zastupitelem v Praze 12, kde se v roce 2010 stal i starostou.
  • Zastupitelem hlavního města byl v letech 2006 až 2014.
  • Politického úspěchu dosáhl v roce 2013, kdy se stal poslancem. V dolní komoře vydržel jedno období.

Lukáš Kaucký

  • Politickou kariéru nastartoval u Mladých sociálních demokratů, kterým v letech 2010 až 2014 předsedal.
  • V srpnu 2014 se stal náměstkem ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Loni po volbách skončil.
  • Od roku 2010 je zastupitelem hlavního města. Koncem minulého roku převzal funkci šéfa klubu zastupitelů ČSSD.

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...