130 let

| foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Rasch Jan/EuroČeská pozice

Shell prodal Unipetrolu svůj podíl v České rafinérské za půl miliardy korun

  •   7:49

Do budoucna se očekává ovládnutí českého trhu dvěma velkými středoevropskými hráči: polským PKN Orlen a maďarským podnikem MOL.

Společnost Shell podepsala ve čtvrtek, 7. listopadu dohodu s firmou Unipetrol o prodeji svého 16,3procentního akcionářského podílu ve společnosti Česká rafinérská v celkové hodnotě 27,2 milionu dolarů (zhruba půl miliardy korun). Česká rafinérská provozuje rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově s celkovou kapacitou zpracování 177 tisíc barelů ropy za den. Společnost Shell předpokládá, že prodej bude dokončen v roce 2014. ČESKOU POZICI o tom informoval mluvčí britsko-holandské ropné firmy Petr Šindler. Potvrdily se tím informace, které ČESKÁ POZICE přinesla jako první začátkem října 2013.

Cena je překvapivě nízká, před několika měsíci se hovořilo o zhruba miliardě korun. Důvodem může být skutečnost, že rafinérský byznys v Evropě už několik let prochází recesí, o investici do tohoto oboru není valný zájem. Díky akvizici Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské na 67,5 procenta, zbytek drží italský koncern ENI, který provozuje čerpací stanice Agip. Společnost Shell z českých rafinérií odchází po osmnácti letech, do České rafinérské vstoupila v listopadu 1995.

Mluvčí firmy Shell Petr Šindler dodal: „Ostatní obchodní aktivity skupiny Shell v České republice včetně provozu rozsáhlé sítě čerpacích stanic, prodeje leteckých pohonných hmot a olejů nejsou tímto oznámením nijak dotčeny. Společnost Shell si zároveň zajistila dostatečné dlouhodobé zásobování svého podnikání v zemi tak, aby mohla dále nabízet zákazníkům zejména vlastní aditivované pohonné hmoty a další služby podle svých nejvyšších standardů. Shell má nadále v České republice velmi silné zastoupení.“

Podle Šindlera je prodej akcionářského podílu v České rafinérské zcela v souladu s globální strategií skupiny Shell, jejímž cílem je koncentrace na oblasti podnikání, ve kterých může být společnost nejvíce konkurenceschopná. „Nedávnými příklady uplatňování této strategie mohou být prodeje našich rafinérií ve Velké Británii a v Německu,“ uvedl Šindler.

Na řadě je ENI, na scénu vstupuje MOL

Akvizice Unipetrolu může být začátkem větší hry o rozdělení českého trhu s pohonnými hmotami

Co tato transakce znamená? Tím, že podíl firmy Shell koupil Unipetrol a nikoli jeho majoritní vlastník, polským státem kontrolovaná PKN Orlen, lze vyloučit, že se kvůli této transakci rozhoří boj mezi akcionáři Unipetrolu (především máme na mysli finanční skupiny J&T). Akvizice Unipetrolu může být začátkem větší hry o rozdělení českého trhu s pohonnými hmotami. Po firmě Shell údajně uvažuje o odchodu z českého rafinérského byznysu i koncern ENI. Zdroje ČESKÉ POZICE uvádějí, že ENI by svůj podíl včetně čerpacích stanic Agip ráda prodala maďarskému olejářskému koncernu MOL, který má ambici stát se silným hráčem i v České republice. MOL má navíc údajně zájem i rafinérii Paramo Pardubice.

Očekává se, že nyní je na tahu právě MOL, který se po koupi podílu Italů v České rafinérské a Parama pokusí spolu s posíleným koncernem PKN Orlen ovládnout český trh a obchodně oslabit, nebo pomalu vyšachovat české státní podniky Čepro a MERO. O významu a dopadech odchodu společnosti Shell z České rafinérské připravujeme větší analýzu.

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás