Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

„Silná aliance“ usiluje o pokračování Zelené úsporám

  4:50

Desítky miliard korun z prodeje emisních povolenek by měl stát dle obcí, podnikatelů a ekologů věnovat na energetickou renovaci budov.

Aliance obcí a měst, podnikatelů, bytových družstev a ekologických organizací žádá premiéra Petra Nečase a ministra financí Miroslava Kalouska, aby podpořili investici desítek miliard korun z prodeje emisních povolenek do energetických renovací budov. Vláda bude v příštích týdnech projednávat zákon o obchodování s povolenkami, který předurčí využití výnosů.

Navrhovaný program by měl domácnostem, městům a obcím či krajům pomoci s důkladnou energetickou renovací budov, která spočívá v zateplení, výměně oken nebo ve vybavení domů moderními zdroji tepla, jako jsou kotle na biomasu, solární kolektory na střechách a podobně.

Svaz měst a obcí, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Svaz českých a moravských bytových družstev a Hnutí Duha společně napsaly klíčovým členům vlády dopis s doporučením vložit výnosy z aukcí povolenek do programu, který naváže na úspěch Zelené úsporám. Při rozhodování by vláda měla věnovat pozornost studii Miroslava Zámečníka, člena NERV, která poukazuje na ekonomický přínos využití výtěžku z aukcí povolenek na vylepšení energetické efektivnosti budov. Byl by větší, než je jeho použití ke snižování deficitu státního rozpočtu.

Studie upozorňuje, že se velká část peněz státu opět vrátí v daních a menších nákladech veřejných rozpočtů. Pozitivní dopad na ekonomiku vzniká díky snížení výdajů za paliva a energie a vytvořením tisíců pracovních příležitostí ve stavebnictví.

Potřebných je víc než dost

Svaz měst a obcí České republiky požaduje, aby na energeticky úsporná opatření na budovách, jako je zateplování či efektivnější zdroje vytápění, bylo vynaloženo minimálně 50 procent výnosů z prodeje emisních povolenek po roce 2014. Požadavek tlumočil předseda komise životního prostředí svazu Pavel Drahovzal, který si představuje, že pomoc bude směřovat především na stavby ve vlastnictví obcí a měst, například na školy, školky, domovy důchodců či knihovny. „Požadujeme, aby vláda s námi jednala i o zvýšení podílu výnosu z prodeje emisních povolenek nad minimálních 50 procent, jelikož tyto prostředky budou generovat další přínosy pro českou ekonomiku a veřejné rozpočty, zejména úspory energií, stavební zakázky, vyšší zaměstnanost.“

Podnikatelé očekávají, že program snižování energetické náročnosti budov přinese práci stovkám stavebních firem, které v současné době trpí nedostatkem zakázek

Na účinnou pomoc čeká nejen veřejná sféra. Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček nejvíc myslí na obyvatele paneláků, když zdůrazňuje: „V panelových domech bydlí téměř třetina občanů České republiky. I když se na rekonstrukcích a zateplení domů usilovně pracuje, stále je většina panelových domů před rekonstrukcí. Přitom je všeobecně známo, že bytové domy konzumují celou polovinu spotřeby energií. Proto by většina výnosů z aukcí povolenek měla být použitá na renovaci bytových a zejména panelových domů.“

Ušetří stát i občané

Podnikatelé očekávají, že program snižování energetické náročnosti budov přinese práci stovkám stavebních firem, které v současné době trpí nedostatkem zakázek. Přesvědčen o tom je i generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Připomněl, že nejde jen o samo zateplování, ale i o výměnu technologií vytápění, regulací a dalších zařízení, na němž získá nové příležitosti i průmysl. Státu by ubyly i náklady na podporu nezaměstnaných. „Největším efektem by však bylo snížení nároků na zdroje energií a přechod na obnovitelné zdroje,“ zdůraznil Mašek.

Tmelem „silné aliance“ je Hnutí Duha. Její programový ředitel Vojtěch Kotecký zdůraznil: „Vláda má neopakovatelnou příležitost začít s plošnou energetickou renovací domů. Ekonomika bude silnější, rodiny ušetří tisíce korun za vytápění a srazíme naši nebezpečnou závislost na dováženém plynu.“

Také ministerstvo životního prostředí chce navázat na úspěšnost programu Zelená úsporám. I podle ministerstva má být program financován z prodeje emisních povolenek. Ministr Tomáš Chalupa však chce místo dotací na zateplování nabízet výhodné půjčky. Jeho první náměstek Jakub Kulíšek na ČT24 zdůraznil: „Už nyní je jasné, že žadatelé o příspěvek na zateplení nebo na ekologické topení nebudou mít nárok na dosavadní dotaci ve výši 67 procent celkové investice.“ Ministerstvo se nechce zaměřit jen na renovace, na výhodné půjčky by podle Kulíška měli dosáhnout i investoři pasivních domů.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...