Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Silvestrovská noc v Kolíně nad Rýnem: Masové násilí na ženách

Afghánistán

  19:29
Podle policie se během silvestrovské noci zhruba tisíc mladých mužů „ze severoafrické nebo arabské oblasti“ u hlavního nádraží v německém Kolíně nad Rýnem dopouštělo násilností na ženách.

Příjezd migrantů na nádraží v Mnichově. foto: Reuters

V Kolíně nad Rýnem se během silvestrovské noci shromáždilo u hlavního nádraží okolo tisícovky mužů, podle policie „ze severoafrické nebo arabské oblasti“, a v nevídaném rozsahu se dopouštěli násilností na kolemjdoucích ženách.

Kolínská policie zatím registruje zhruba 90 trestních oznámení pro násilí a loupež a jedno znásilnění. Přitom bylo na náměstí přítomno mnoho policistů, ale zřejmě vůbec netušili, že se něco takového děje. Až když začala kolem jedné hodiny po půlnoci docházet první trestní oznámení, začali být policisté aktivní.

Žádné zábrany

Shromáždění muži se vždy shlukli kolem žen, osahávali je, a přitom jim také kradli mobily a peněženky. Podle vyšetřovatelů je ale mnohem víc obětí násilí, protože se některé dosud nepřihlásily.

Značně podnapilí násilníci neměli žádné zábrany. Dosud útočili jen v malých skupinkách po dvou nebo po třech. To, že se tentokrát spojili do velkého davu, je úplně nové.

Kolínská policie vytvořila speciální vyšetřovací skupinu. Předseda zemských policejních odborů v Severním Porýní-Vestfálsku Arnold Plickert prohlásil: „Toto je naprosto nová dimenze násilí. Něco takového ještě neznáme.“

Značně podnapilí násilníci neměli žádné zábrany.Jedna žena vypověděla, že jí útočníci roztrhali sukni a kalhotky, dokonce byla napadena i policistka v civilu. Mladí Severoafričané jsou už několik měsíců v centru pozornosti kolínské policie, protože v blízkosti nádraží a Katedrály svatého Petra okrádají kolemjdoucí. Dosud ale útočili jen v malých skupinkách po dvou nebo po třech. To, že se tentokrát spojili do velkého davu, je úplně nové.

Diskuse

V Německu se teď rozproudila debata, kdo byli tito násilníci, jak se do Kolína dostali, a zda šlo o organizovaný útok. Na jedné straně jsou svědectví účastníků a poškozených, kteří mluví o „pachatelích ze severní Afriky a Arabech“, „skupinách cizinců“, „dav, který se dorozumívá cizí řečí znějící arabsky“, „vypadali jako Arabové, ale mnozí dobře mluvili německy“, „nebyli to Turci ani černoši, byli to Arabové, mluvili arabsky a někteří francouzsky“.

Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers prohlásil, že zatím nemají žádné poznatky o pachatelích, a zároveň odmítl jakoukoli kritiku policie za nedostatečný zásah

Policisté uvádějí, že mezi podezřelými je „mnoho mužů ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu“. V sobotu 2. ledna bylo na stejném náměstí zatčeno pět mužů, kteří se pokusili ukrást mladíkovi mobil a mezi nimi byli podle policie syrští občané.

Na druhé straně policie zdůrazňuje, že pachatelé ze silvestrovské noci nejsou uprchlíci, žádný pachatel ovšem ještě nebyl dopaden. Předseda policejních odborů Arnold Plickert varoval, aby se uprchlíci jako celek brali jako potenciální pachatelé. Kolínská primátorka Henriette Rekerová prohlásila, že „neexistuje žádný náznak, že jde o lidi, kteří jsou v Kolíně ubytováni jako uprchlíci“, takové domněnky jsou podle ní „zcela nepřípustné“.

Kolínský policejní prezident Wolfgang Albers prohlásil, že zatím nemají žádné poznatky o pachatelích, a zároveň odmítl jakoukoli kritiku policie za nedostatečný zásah. Policistů na náměstí bylo podle něho dost, ale celá skutečnost, co se tam v noci dělo, vyšla prý najevo až druhý den.

Reakce politiků

Policie se nyní pokouší zjistit, jak se takové množství potenciálních pachatelů dostalo na náměstí. Zatím vychází z předpokladu, že šlo o organizovanou akci, na kterou se sjeli mladí muži z větší oblasti, nejen z Kolína, a hledá na sociálních sítích případné stopy. Přitom není jasné, podle čeho tak policie soudí, podle posledních statistik žije nyní v Kolíně nad Rýnem 10 153 uprchlíků, tisíc mladých mužů by se tedy i jen mezi nimi určitě našlo.

Do budoucna se uvažuje, že se v centru města instalují kamery, které by pomohly trestným činům zabránit nebo jejich pomocí zjistit pachatele. Zatím tam ovšem žádné kamery nejsou, a proto policie může jen doufat, že někdo nějakého pachatele natočil na mobil, to ale znamená, že bude dost těžké většinu pachatelů najít a usvědčit.

Je třeba sledovat, jak se vyšetřování těchto činů bude vyvíjet, nebo zda celá záležitost pod tíhou politické korektnosti rychle utichne

Kancléřka Angela Merkelová je rozhořčená těmito odpornými činy a zasazuje se, aby se na ně reagovalo s naprostou tvrdostí právního státu. Musí se podle ní udělat vše pro to, aby byli pachatelé co nejrychleji a úplně vypátráni a bez ohledu na jejich původ nebo okolnosti potrestáni. Ministr vnitra Thomas de Maizière a další politici tyto činy také odsoudili, ale dodali, že není možné, aby bylo se všemi uprchlíky, kteří v Německu hledají útočiště před pronásledováním, zacházeno jako s podezřelými.

Od politiků se taková reakce čeká, ale je mnohem jednodušší žádat rychlé vyšetření a tvrdé potrestání, než všechny pachatele vypátrat a usvědčit. Vystresované oběti stěží rozeznají jednoho cizince od druhého a policie, která na náměstí byla hojně zastoupena, vůbec netušila, že se nějaké trestné činy dějí. Je třeba sledovat, jak se vyšetřování těchto činů bude vyvíjet, nebo zda celá záležitost pod tíhou politické korektnosti rychle utichne.