Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školství přijde až o pět miliard z EU. Kdo za to může?

Evropa

  11:06

Ministr školství Petr Fiala oznámil, že se z evropských fondů nevyčerpají čtyři až pět miliard. Konkrétní viníky neoznačil.

Petr Fiala se stal v roce 2002 prvním profesorem politologie v ČR, dlouhé roky vedl Masarykovu univerzitu a nyní se ujímá těžkého úkolu řídit celé školství. foto: © ČTKČeská pozice

Po mnoha indiciích je to už skoro jisté. České školství nestihne vyčerpat z fondů EU čtyři až pět miliard kourn. V úterý to novinářům oznámil ministr školství Petr Fiala. „Nejsem příznivcem nějakého strašení, ale tohle je realistický odhad,“ řekl Fiala, jenž šéfuje resortu takřka půl roku. Ze dvou operačních programů, které ministerstvo spravuje, je v „horší situaci“ Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), v němž je celkem – v závislosti na kurzu eura – asi 55 miliard korun.

Od ministra a jeho náměstka pro evropské záležitosti Michala Zaorálka (ODS) jsme se dozvěděli, že kritickým pro čerpání bude rok 2013, že situace v operačních programech je velmi komplikovaná, nemá rychlé řešení, kumulovala se během minulých let a některé věci jsou nenapravitelné. A že k potížím došlo kvůli řadě procesních chyb, zpožďování, kontrolním mechanismům i personální nestabilitě.

„Příliš peněz šlo v minulosti na takzvané systémové projekty, různé velkoobjemové Individuální projekty národní (IPn), které nebyly koncepční ani důvěryhodné,“ uvedl Fiala k návrhům stamilionových „ípéenek“, která vznikala „v minulých letech“. Řadu (a většinu) z nich už nové vedení ministerstva zastavilo, aby prý „neprovokovalo“ Evropskou komisi.

Otázka dne: Kdo za to může?

Aktuální situaci s čerpáním evropských dotací na školství tedy přibližně známe, jedna z klíčových otázek (pokud pomineme tu, jak ztráta postihne školství) nyní zní: Kdo za to může? Přestože Fiala není z těch, kteří by – jako někteří jiní – ihned veřejně ukazovali prstem na viníky, přece jen se těch pět miliard nezdrželo samo od sebe, ne?

Ministr Fiala: Pokud kontroly a audity odhalí individuální pochybení, nedbalost či úmysl, pak vyvodíme i individuální odpovědnost„Pokud naše kontrolní mechanismy a audity odhalí individuální pochybení, popřípadě nedbalost nebo úmysl, tak samozřejmě budeme postupovat dál a budeme z toho vyvozovat i individuální odpovědnost,“ odpovídal Fiala novinářům na opakované otázky, jež padaly: Může za to exministr Josef Dobeš? Náměstek Zaorálek? Vrchní ředitelka OP VK Hana Podubecká (ODS)? Bývalý vrchní ředitel sekce vzdělávání Jakub Stárek (ODS), jenž byl pod řadou stamilionových projektů IPn typu OKNO, SPORT či NSK2 přímo podepsán? Nebo snad ti, kteří „operáky“ ještě dříve nastavovali?

Někteří, jako třeba náměstek Ladislav Němec spojený s případy „ípéenek“, už na ministerstvu skončili, jiní stále zůstávají, byť třeba v jiných funkcích.

Dalším příkladem problematického projektu je třeba KREDO, v němž má být vysokým školám rozpuštěna dotace 1,4 miliardy korun. Jak ČESKÁ POZICE upozornila, záměr se nelíbí ani České konferenci rektorů, a sám Fiala jej na tiskovce několikrát jmenoval jakožto „nepochopitelně nastavený“ projekt. V tomto případě známe i konkrétní jméno, kdo projekt s Dobešovým zadáním připravoval: Jana Škeříková, ředitelka odpovědného odboru. KREDO bude nejspíše opuštěno, aby Česko raději předešlo budoucím potížím, jak se dalo vyčíst nejen z Fialových vyjádření.

Pokud nebude ministr Fiala (jenž se nechce řídit jen náladami médií, jak nastínilve své knize) přesně pojmenovávat zodpovědné osoby, uškodí nejen sám sobě, ale i resortu samému. Krátkodobě i dlouhodobě.